Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой ултиматум ще натежи повече - македонският, или албанският?

0 коментара

Разполагането на части от югославската армия в сектор В на буферната зона край Косово бе отложено, въпреки че подготовката за тяхното навлизане за Белград се бе превърнала в нещо като тържествен ритуал. Причина за забавянето са множеството мини, поставени от Армията за освобождение на Прешево, Буяновац и Медведжа в освободения от нейните части район. Но докато специалните части от югославски сапьори, рано или късно, ще свършат своята работа по прочистването, една друга - политическа албанска мина се взриви в Македония и хвърли в паника и Скопие, и международната общност.

Подписаната на 22 май вечерта в Призрен декларация за съгласувано поведение между албанските партии в Македония ДПА и ПДП и Армията за национално освобождение поставя новото широко коалиционно правителство в Скопие пред съвсем нова ситуация. Онова, за което предупреждаваха по-внимателните анализатори - и което бе изречено на глас като мрачно предупреждение единствено от българското правителство, вече започва да се сбъдва. Опитът за политически диалог между македонските и албанските партии - във формата и според темите, както беше предварително замислен, е провален. Концепцията на македонските власти да разговарят с албанците, като напълно изолират АНО и продължат военните операции срещу нея, вече е мъртва.

Вместо сплотяване на партиите в противовес на радикализма, както искаха в Скопие, се случва обратното - обединяване на албанския фактор заедно с АНО за отстояване на обща позиция в искането за промяна на македонската конституция и за пълно равноправие между македонците и албанците. Ако се вгледаме по-детайлно в смисъла на случилото се в Призрен ще открием, че сблъсъкът на интереси и възгледи е много по-дълбок, отколкото би изглеждала една обикновена провокация. Политическата декларация на албанските лидери и АНО - преди да бъде разглеждана като блокиране на новото правителство и на сегашната идея за диалог, е знак за сериозното разминаване между разбиранията на Скопие и международната общност, от една страна, и албанците, от друга, за произхода и характера на кризата в Македония. С документа от Призрен албанците съобщават няколко неща, от които - очевидно - те не възнамеряват да отстъпват.

Най - важното послание е в избора на мястото, където е подписана декларацията - Призрен. По аналогия с известната от албанската история "Призренска лига"декларацията подсказва, че кризата в Македония не е привнесен отвън проблем, а е дълбок и нерешен албански национален проблем вътре в Македония като част от наследения от бившата СФРЮ проблем на дискриминираните национални права. В този смисъл тук са налице още две съществени разминавания.

Ако за македонците АНО са терористи, с които изобщо не трябва да се преговаря, то за албанците те се оказаха не просто "един от албанските фактори в конфликта", но вече и официално разпознат от тях като част от идеята им за отстояване на обща албанска позиция. Ако за македонците привидността на "военна победа" срещу АНО стана аргумент за налагане на условия и за политически диалог, то за албанците единственото условие да разговарят е свързано с промяната на македонската конституция.

Признаци, че много скоро ще се стигне до днешната ситуация, имаше в изобилие. ПДП обвърза участието си в правителството на широка коалиционна основа с искането в диалога да бъдат включени "всички фактори, които имат отношение към кризата". И без особени усилия беше ясно, че става дума за АНО. Лидерът на ДПА Арбен Джафери също заяви наскоро, че "АНО е сериозен фактор". Анализатори отдавна предупреждаваха, че АНО вероятно ще се опита да извърви пътя на другите си албански предшественички - АОК и АОПБМ, които от паравоенни структури се трансформираха в политически субекти с ключова роля при воденето на преговори. Скопие не пожела да легитимира АНО.

От гледна точка на македонските власти подобно легитимиране би поставило под съмнение устойчивостта на македонската държавност във вида, в който тя е построена със сегашната конституция на страната. Признаването на АНО от Скопие като фактор би означавало да се признае, че кризата е вътрешен проблем, а причините за него са били достатъчно основателни, за да се появи фактор като АНО. Това, обаче, което не стори Скопие, в много по-опасен вид извършиха албанските партии. Те легитимираха АНО, но в рамките на своята национална общност. На практика с подписването на декларацията ДПА и ПДП за пръв път поемат категорична отговорност за отношението си към бунтовническата армия. С подписания текст в Призрен АНО официално става част от албанските аргументи.

Означава ли тази развръзка, че в Македония всичко започва да се разпада и страната навлиза в открита гражданска война? На пръв поглед - отговорът е "да". Всъщност - отговорът може да се окаже и "не".

Защо?

Едно от нещата, които четем в текста на декларацията, е признаването, че за кризата в Македония не е възможно военно решение. Възможно е единствено решение, постигнато по пътя на политическия диалог. Скопие възторжено прие създаването на новото правителство. Едновременно с това бяха подценени исканията на албанските партии за спиране на военните действия срещу АНО. Акцията на Скопие не само продължи, но тя намери израз и във военен ултиматум към АНО да се разоръжи. Ефектът бе нулев, но истинския резултат бе блокиране на възможността македонските и албанските партии да разговарят. А без диалог - или при неравноправен диалог - албанските партии биха загубили доверие в очите на албанското население и тогава екстремизмът би станал абсолютно безконтролен. Какво - може да се окаже - са сторили албанските партии?

Подписването на обща декларация с АНО има стойността на албански ултиматум - противовес на македонския. С тази разлика, че македонският ултиматум целеше унищожаване на АНО и обезсилване на албанските искания, а албанският ултиматум е за преговори по същинските проблеми - конституцията и равноправието. В крайна сметка - не е изключено АНО сама да оттегли претенциите си да участва в преговорите, ако бъдат дадени достатъчно гаранции, че общите албански искания ще бъдат взети насериозно. Това, обаче, би означавало цялостно преформулиране на разбирането за кризата в Македония, за нерешения албански проблем на Балканите - в това число и статута на Косово.

Ще се окаже ли световната дипломация по - умна от снайперистите и по - бърза от куршумите и снарядите? Кой ултиматум ще натежи повече - македонският, или албанският?

Ще надделее ли идеята за истински обединена Европа над интересите на европейската бюрокрация? Залогът е сериозен - теренът е на Балканите, а решението остава за света. В Призрен албанците просто дадоха повод за размисъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.