Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колко струва токът от АЕЦ?

0 коментара

България стана износител на енергия едва в последните години и то заради факта, че в началото на 90-те години бе съсипана българската икономика, обяви от парламентарната трибуна днес министърът на енергетиката Милко Ковачев. За да докаже, че не е вярно днешното твърдение на БСП за дълги години лидерство на България в износа на ток на Балканите, Ковачев използва тъкмо старата теза на левицата, че първото правителство на СДС е съсипало българската икономика. Министърът на енергетиката не спомена нито дума за качеството на "съсипаната" българска промишленост, нито за енергопотреблението на българските заводи, което е сред най-високите в Европа.

В изявлението на министъра по повод внесените два вота на недоверие не фигурираше нито една цифра, свързана с цената на произвежданата от 3 и 4 блок електроенергия, годишната печалба от тяхната дейност и т.н. Вчера правителственият говорител Димитър Цонев обвини медиите, че не разяснявали на българското общество колко малки са печалбите от 3 и 4 блок в сравнение с предприсъединителната помощ от ЕС.

Единствената данна, която Ковачев спомена, бе цифра за средствата, необходими за извеждането на 1 и 2 реактори на централата, които трябва да спрат до края на тази година. По думите му, разходите за извеждането от експлоатация на първите два реактора в АЕЦ "Козлодуй" са 700 млн.долара. министърът не уточни кой е направил този разчет, при положение, че наскоро шефът на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев призна, че няма точни разчети колко ще струва това.

Според първите разчети за затваряне на ядрени блокове, които бяха правени преди няколко години от МААЕ, цената за извеждането от експлоатация на един 440-мегаватов реактор в АЕЦ "Козлодуй" е 100 млн.долара, или общо 400 млн.долара и за четирите малки реактори. На тази оценка явно е стъпено в меморандума от 1999 година, когато Европейската комисия пое ангажимент да осигури малко над 200 млн.евро или половината от сумата, необходима за затварянето на 4-те блока. В меморандума срещу тези пари е записано, че могат да се използват по проекти за извеждане от експлоатация, изграждане на хранилище за радиоактивни отпадъци, мерки за подобряване на енергийната ефективност и други.

Според информация от енергийните среди, наскоро МААЕ е актуализирала оценката си, като я е завишила 2 пъти или разходите за затварянето на един от малките реактори са 200 млн.долара. Дори и по споменаваната нова оценка на МААЕ общата сума за закриването на 1 и 2 блок е 400 млн.долара - почти два пъти по-малко от споменатата от Ковачев цифра в пленарна зала.

От 1974 г. до началото на 90-те години България е била вносител на ток, показва последният годишен отчет на АЕЦ "Козлодуй". Нито в него, нито в този за предишната година не се дава информация за средната себестойност на произвежданата в АЕЦ електроенергия, камо ли за цената на киловатчас за отделните блокове. От енергийните среди неофициално признават, че не могат да се направят точни разчети колко струва 1 киловатчас електроенергия, произведен в Козлодуй, докато няма точна сметка какви средства са необходими за извеждането на реакторите, които също трябва да се включат в производствената себестойност.

Липсата на официална информация обаче не попречи на бившия енергиен министър Румен Овчаров от БСП да оцени на цент и половина цената на киловатчас ток от АЕЦ. Той бе и единственият, който използва цифри в тезата си какви ще бъдат загубите на България от затварянето на 3 и 4 блок.

На базата на сметката си Овчаров заяви, че след затварянето на 3 и 4 блок през 2006 г. 25% от най-евтината електроенергия ще се замени с ток на цена от 4,5 цента или три пъти по-висока, което щяло да доведе до поне 25-процентно увеличение на тока за бита и фирмите.

Овчаров въведе и термина реакторогодина, обяснявайки очакваните загуби за страната. Според сметката му, с предсрочното затваряне на 1 и 2 блок тази година и на 3 и 4 блок през 2006 г., България ще се лиши от 70 реакторогодини, като в сметката си бившият енергиен министър включи удължаването с по 10 години на проектния живот на четирите блока. Според него, това е загуба на 175 млрд.квтч електроенергия, която умножена по 4 цента дава пропуснати 7 млрд.щ.долара.

Бившият енергиен министър добави към тази крупна сума и още 4 млрд.долара, колкото според него ще струва изграждането на ядрени блокове със същата мощност вместо затворените 4 реактори.

Овчаров отново заяви, че със затварянето на 3 и 4 блок през 2006 г., през следващата 2007 г. България ще се изправи пред режим на тока и необходимост да внася електроенергия - теза, която Ковачев отхвърли.

В изявлението си пред парламента енергийният министър допълни, че от пускането на първите ядрени блокове в средата на 70-те години, до 1999 г. от печалбата им не са се заделяли средства за тяхното извеждане от експлоатация, което със сигурност е нещо неминуемо, дори и да не е предсрочно.

Той обвини предишното правителство на ОДС, че макар да е започнало да отделя средства, голяма част от планираните пари са се губели и не са постъпвали във фондовете. През 1999 г. от дължими 82 млн.лв. в двата фонда - за извеждане от експлоатация и за поддържане безопасността на ядрените съоръжения, са внесени 0,5 млн.лв. През 2000 г. от дължими 64 млн. са внесени 25 млн., през 2001 г. от 90 млн.лв. са внесени 60 млн. и едва тази - 2002 година, от дължими 105 млн.лв. са внесени 108 млн.лева, каза министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.