Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисия на Европарламента препоръчва по-гъвкав подход към България за АЕЦ

0 коментара

АЕЦ Козлодуй е направила значителни инвестиции за повишаване на нивото на безопасност на 3-ти и 4-ти блок и затова на Европейската комисия и на Съвета на министрите на ЕС се препоръчва да вземат предвид резултатите от партньорската проверка на тези блокове и да имат по-гъвкав подход при решаването на съдбата им. Това е записано в приетата от комисията по външна политика на Европейския парламент поправка в редовния доклад за напредъка на България за присъединяване към ЕС, съобщи БНР.

Информацията бе потвърдена от директора на дирекция "Ядрена енергетика" в енергийното министерство Йордан Георгиев.

Единодушно, с 39 гласа за, комисията одобри целия доклад за напредъка на България, предложен от докладчика Джефри ван Ордер от Европейската народна партия. Гласуването в пленарната зала на Европарламента се очаква в началото на март.

Според приетата поправка, структурите на ЕС трябва да предприемат стъпки за поддържане и развитие на енергийния ресурс на България, така че страната ни да може да посрещне бъдещите си нужди и да запази позицията си на износител на електроенергия.

Очаква се до месец да бъде обявен официалния доклад от партньорската проверка на двата 440-мегаватови реактори, извършена в края на миналата година от експерти на Групата по атомните въпроси към ЕС. В първоначалния им доклад пред Еврокомисията се оценяваха извършените подобрения в безопасността на блоковете.

Решенията на Европейския парламент не са задължителни за изпълнение от страна на държавите членки. Сигналите от тях обаче са точно обратните - не само Еврокомисията, но и премиери на страни членки на ЕС предупредиха България в последните месеци, че трябва да изпълни ангажимента си и за затвори блоковете до края на 2006 година. В обявената преди седмица финансова рамка за първите три години от членството на България в ЕС - 2007 - 2009 г., са предвидени 350 млн.евро помощ от ЕС за операциите по извеждането от експлоатация на двата блока. Отделно Брюксел отпуска още 200 млн.евро, договорени с меморандума от 1999 година.

Външната комисия на Европарламента единодушно гласува и предложението на докладчика ван Ордер, в което той настоява времето за присъединяване на България към ЕС да не се обвързва с времето на други страни кандидати, тъй като преговорите с България се развиват без големи проблеми и според графика. Според одобрения график на последната среща на върха на държавните ръководители на ЕС, присъединяването на България и Румъния се планира да стане едновременно, от 1 януари 2007 г. Докладчикът за напредъка на Румъния към Европарламента неотдавна обаче се закани, че ще препоръча временно прекратяване на преговорите с Букурещ, главно заради проблемите с незаконните осиновявания на деца. Председателят на Европейската комисия Романо Проди преди дни обаче успокои, че проблемите с Румъния не са толкова остри и напомни, че решенията на парламента в Страсбург нямат задължителен характер за страните членки на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.