Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията за промени в Конституцията се събира на 1 септември

0 коментара

Временната парламентарна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията ще заседава на 1 септември, съобщава Интернет сайтът на комисията. На заседанието ще бъде разгледан законопроектът за изменение и допълнение на Конституцията, който 103-ма народни представители от всички парламентарни групи внесоха в деловодството на парламента на 25 юли 2003 г.

Преди ваканцията депутатите се зарекоха откриването на парламентарната сесия на 3 септември да започне с разглеждане на законопроекта на първо четене. На 4 септември ще има съвместна дискусия на членовете на комисията с представители на съдебната власт по законопроекта.

Съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за служебни действия и за постановените от тях актове при осъществяване на съдебната власт, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер, е една от поправките, с които се въвежда функционален имунитет за магистратите. Срещу съдиите, прокурорите и следователите ще може да се повдига обвинение само с разрешение на Висшия съдебен съвет. Това е органът, който ще разрешава и магистратите да бъдат задържани, освен ако не са извършили тежко престъпление. Според поправките магистратите ще стават несменяеми след навършване на 5-годишен стаж и след атестиране.

По Конституция предложението за промени в основния закон се разглежда от Народното събрание не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му. Парламентът приема закона за изменение на Конституцията с мнозинство от три четвърти от всички народни представители на три гласувания в различни дни. След като парламентът приеме на първо гласуване законопроекта, депутатите ще могат да правят писмени предложения за промени в него в 7-дневен срок, предвиждат приетите от парламента на 25 юли правила за процедурата по гласуване на законопроекта за промени в Конституцията.

Няма да се разглеждат предложения, които противоречат на принципите и обхвата на приетия на първо гласуване проект. Народните представители решиха, че между второто и третото четене на промените в основния закон няма да се правят предложения по текстовете, а след второто гласуване комисията ще изготви текст, в който тя ще може да прави само редакционно-технически промени. Гласуването на трето четене на промените в Конституцията ще бъде поименно.

Мнозинството се ангажира промените в конституцията, свързани със съдебната власт, да станат факт преди края на септември. Така Европейската комисия ще може да ги отбележи в доклада си за напредъка ни в присъединяването към ЕС. При посещението си през юли у нас еврокомисарят Гюнтер Ферхойген обвърза изискването за бърза поправка в конституцията с желаната от България дата за приемането ни в ЕС - 2007 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.