Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд подхваща загубите на ВиК-ата

4 коментара

Дело за установяване на неконституционно приемане на текст от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги е образувал в понеделник Конституционният съд. Това съобщиха от неговата сграда.

Станалият популярен като Закона за водния регулатор документ е атакуван от 49 депутати от 39-ото Народно събрание. Според тях параграф 6, чл. 3 от закона не е приет с грасуване в народното събрание, което е в противоречие с Конституцията на България. Въпросният параграф, влизащ в сила от 1 юни 2005 г., отменя чл. 193, ал. 3 от Закона за водите, според който “когато общите загуби на вода на водоснабдителните дружества и сдружения са над 25 на сто, същите не се калкулират в цената на водната услуга”.

Срокът, задействащ премахването на границата за начисляване на разходите от течове и кражби на вода в сметките на потребителите, бе заложен в закона, след като президентът Георги Първанов наложи в началото на февруари тази година вето на водния регулатор именно заради параграф 6, чл. 3.  Депутатите приеха 1 юни 2005  г. като крайна дата, до която също така трябва да се сформира Държавната  комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), да се приемат наребдите за качеството на ВиК-услугата и за нейното ценообразуване, както и на методологията за изчисляване на загубите на питейната течност на ВиК-ата.

Въпреки че според Закона за регулиране на ВиК-услугите ДКЕВР трябваше да бъде допълнена с шестима водни комисари в срок от един месец от обнародването на документа, което се случи на 25 февруари 2005 г., комисията все още не е окомплектована заради кадрови интриги.  Още три месеца след това – тоест до юни, трябваше да са готови наредбите и да започне подготвянето на тригодишните планове на ВиК-дружества, според които ще се определят новите цени на водата от 1 октомври.

Явно е, че отпадането на чл. 193, ал. 3 от Закона за водите ще се задейства без въобще да се и прилагала границата за начисление само на 25 на сто от загубите в сметките за питейната течност, защото на практика от миналата година тарифите на водата не са променяни.

Ако Конституционният съд отмени параграф 6, чл. 3 на Закона за водния регулатор, тогава щ трябва да се правят нови корекции в документа, защото в противен случай би се обезсмислило въобще приемането на методолия за определяне на разходите, след като те ще са нормативно заложени със Закона за водите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nezavisim
    #7

    да се сложи на тези пропаднали на доизживаване пенсинери,а и те без това ще мрат по 10 лв,както в пощите по 10 лв такса без ДДС за ползване на водомери,тъка де.Та ние около Дунав нищо че пием вода от него плащаме по 1 лв за кубик,без каналната,все едно че пием минерала вода от Банкя,а софинци по 40 ст. рилска вода.Абе те са по учени,а и са центъра на България,както си беше по татово време.

  2. Пеньо
    #6

    Себестойноста на водата трябва да се изчислява за всяко населено място.В нея не трябва да се включва дори един процент от загуби поради течове.Когато водата постъпва гравитачно, естествено е да е евтина, а когато се използва ток за издигане с помпи,естествено е да е по-скъпа.Не трябва да се прави уравниловка на ниво окръг.Отстраняването на течовете трябва да е за сметка на печалбата на дружеството.На ВиК-дружествата трябва се определи норма на печалба.

  3. Любопитна
    #5

    Какво означава думата ,,методолия,, в края на статията?

  4. Kostov i Sofianski
    #2

    увеличаване цените на водата със 70% от октомври Договорът за концесията, който беше сключен в края на 1999 г. и е за 35 години e skliu4en ot pravitesltvoto na Ivan Kostov i izmamnika Sofianski!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.