Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Консултанти помагат на кабинета да привлече милиардите на "Фьост Алпине"

14 коментара
Консултанти помагат на кабинета да привлече милиардите на "Фьост Алпине"

Международни юристи ще консултират правителството как да изготви инвестиционно споразумение с австрийския стоманодобивен гигант "Фьост Алпине", така че България да бъде предпочетена пред Румъния за инвестицията от 5 млрд. евро за нова металургична мощност.

За целта правителството реши в четвъртък да предостави до 300 000 лв. на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).

От края на миналата година "Фьост Алпине" проучва България, Румъния, Украйна и Турция за строеж на нов комбинат на брега на Черно море. Очаква се решението да бъде взето до края на 2008 г., но като част от "ухажването" на австрийския концерн на 8 септември ще бъде подписан меморандум между компанията и българската страна България за реализацията на проекта. Този документ и предоставените сега 300 хил. лв. обаче ще се окажат напразни при избор на друга страна за инвестицията.

От важно значение за финалния избор ще е международният форум, свикан в началото на ноември в полския град Вроцлав, на който вече ще са ясни окончателните ограничения за изхвърляните вредни емисии от стоманодобивните и електропроизводствените мощности, коментира пред Mediapool Явор Куюмджиев, зам.-министър на икономиката и енергетиката, който е пряко ангажиран с проекта на "Фьост Алпине". По думите му Европейската комисия си дава ясна сметка, че не е в неин интерес тези производства да се изнесат извън границите на Общността.

Подобна теза изказа и еврокомисарят по индустрията Гюнтер Ферхойген.

Според Куюмджиев основната битка е между България и Румъния и именно за спечелването на тази битка ще се изхарчат предвидените 300 хил. лв. С тях ще се плати на правни специалисти, които да подготвят параметри на инвестиционно споразумение с "Фьост Алпине", регламентиращо конкретната помощ от страна на България за изграждането на индустриална зона край Черно море, където да се разположи мощността на австрийците. Целта е хем потенциалният инвеститор да получи възможно най-атрактивни условия, хем да се защити държавният интерес, обясни Куюмджиев.

По думите му с "Фьост Алпине" вече се работи по текст на бъдещото инвестиционно споразумение и това е част от очаквания избор на австрийците.

Дискутирани са и конкретни клаузи, но се оказало, че докато австрийският концерн работи с три адвокатски кантори, българското ведомство разчита на шепа специалисти.

Затова, а и защото технически проектът на "Фьост Алпине" е сложен, правителството отпуска въпросната сума, обясниха от правителствената пресслужба.

Международните консултанти ще бъдат избрани с обществена поръчка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aman
    #16

    След тръбата, сега и едно Кремиковци :) Няма спор България продължава да развива не иновации и високи технологии, а мегеломански замърсяващи проекти - то не бяха ТЕЦ, АЕЦ, тръби, а сега и стоманодобив.

  2. кънчо
    #15

    кой е този луд дето ще вложи в тази кочина 5 милиарда евро???

  3. Линденбург
    #14

    Абе aman ти ходил ли си някога в Линц, Австрия? Явно не, защото ако беше ходил щеше да забележиш, че в центъра на града има завод на Алпине, който не бълва дим и не замърсява и на никой не пречи. Такъв завод ще се прави и в България, ако решат че сме привлекателна дестинация. Защото Алпине са най-екологичния производител на стомана в света. Тъй че преди да плюете потърсете малко инфо по интернет. Иначе българите, които явно са хейтъри за всичко по душа, само ще си плюем и ще си останем в каменната ера, защото няма да имам икономика...

  4. Минувач
    #13

    Такива коментатори като тебе много съм ги виждал. Явно не знаеш кои са Фьост алпине. За съжаление не вярвам да стане. Не и докато червените са на власт.

  5. деградирал
    #12

    За линз си прав, приятелю. А сега иди на летище София и се поогледай - работа на също толкова известна фирма "Щрабаг АГ".Е да, ама не: изпълнителят е важен - от обикновеният работник, та чак до техническият директор. И когато те са чистокръвни (някои не съвсем) българи? И когато техника, консумативи, оборудване са произведени в България и околни държави, па макар и ев клонове на западни фирми.Дали ще е като в Линц,а?

  6. aman
    #11

    Айде пак се почна с мантрите за развитие на икономиката и каменната ера. Я ми кажете какъв ще е вфектът от Нефтохим+Алпине+тръба, както за околната среда така и туризма (CO2 емисии например+транспорт по суша и море)?! Не знаете нали, защото никой не ги прави тези анализи, пък и не им и трябват. Алпин идват тук, защото Австрия трябва да намалят още по драстично CO2 емисиите си, за да могат такива като България да се развиват. Ние обаче се развиваме в енергоемки и замърсяващи технологии. Живеем в 21 век, а не в индустриалната ера - явно за някои това не значи нищо.

  7. aman
    #10

    Абсолютно си прав. Немската Шеле я глобиха наскоро в България - иначе са много добра компания, някъде другаде. Големите англичани в Софийска вода?! Или великият чужд инвеститор Икуест за боклука на София?!

  8. Петров
    #8

    В Румъния заплатите са два пъти по-високи от нашите, защото инвеститорите са високотехнологични (Даймлер,Нокиа).Фьост Алпине също са водеща фирма в бранша, но производството е замърсяващо околната среда, а доколко е печелившо, зависи силно от конюнктурата.Очевидно поради високия дефицит на платежния баланс България се нуждае отчаяно от големи външни инвестиции, които да донесат европейски пари, но високият дефицит се дължи на слаб износ и не би трябвало да се компенсира от внос на замърсяващи околната среда технологии.

  9. твърд
    #7

    Докато е на сергията...

  10. Саймън
    #6

    От много икономика цъфнахме. Де е резултата от толкова милиарди инвестиции. Каква е ползата за българина. Обяснете дърдорковци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.