Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Консултанти: За Европа взимайте карти Visa и MasterCard в евро

5 коментара
Консултанти: За Европа взимайте карти Visa и MasterCard в евро

Когато пътувате в Европа, взимайте кредитни и дебитни карти Visa и MasterCard, които са най-разпространените и най-познатите в тази част на света. Това препоръчват консултантите от сайта за финансови услуги fincity.bg, които отправят съветите си в десет пункта към пътуващите.

Valid for ….?

Преди пътуване в чужбина проверете дали издадената кредитна карта е национална или международна. Няма нищо по-неприятно да разберете точно когато не трябва какво значи надписът Valid for Bulgaria only. Същото се отнася и за лимита по картата, който може да поднесе неприятни изненади.

Каква марка?

Нека да е от най-разпространените марки – Visa и MasterCard. Останалите марки са престижни, но далеч не толкова разпространени, особено в Източна Европа и Азия. По последни данни броят на търговците по света, приемащи Visa, e 29 милиона, след него идват 23 милиона за MasterCard и следват всички останали.

Евро, лева, лихви и такси

Ако тепърва избирате кредитна карта, опитайте да прецените какви ще са финансовите ви нужди. Ако по време на отпуската ще правите големи разходи и шопинг, тогава зануляването на баланса в края на месеца в малко вероятно – имате нужда от нисък лихвен процент. Ако я носите само за всеки случай, годишните и месечни такси са с по-голяма тежест.

Ако пътувате основно в Европа, най-добре е картата да е в евро. Ако обаче пътувате и в САЩ, Канада, страни извън еврозоната  или в Близкия изток, например, по-добре е картата да е в левове, за да се избегне превалутирането от евро в долари и обратно, особено ако правите самите вноски в български левове.

Застраховки и промоции

Проучете точно какви са промоциите и застраховките с плащане с картата на определени стоки, например туристически пакети. Много често с картите, особено тези Gold, има промоции и застраховки. Добре е да се знаят подробностите, защото те често са обвързани със специфични условия. За да ползвате някои например, трябва да сте платили билет или туристически пакет точно с картата. Други застраховки за чужбина пък се активират само след направена покупка с картата след излизане в чужбина. Най-добре вземете от вашия банков клон телефон на свързания застраховател и питайте лично и подробно.

Не теглете в брой

Кредитната карта по принцип е предназначена за плащане при търговци, а не за вадене на пари в брой. Освен високите такси, така спестявате и неудобството да обръщате в местна валута, от което винаги има загуби както от курсова разлика, така и от останалите в джоба ненужни дребни монети и банкноти. Ако все пак предпочитате да имате пари в брой, по-добре си извадете международна дебитна вместо кредитна карта.

Запишете телефона на банката си

Ако все пак се наложи да теглите в брой, винаги си записвайте някъде, най-добре в мобилния телефон, номер на банката в България. Така ще избягате от идиотската ситуация да имате задържана карта в банкомат, а телефонът е записан точно на гърба ѝ. Още нещо: в масовия случай няма кой да ви вдигне телефон в извънработно време, така че имайте и това предвид. Тогава остават единствено националните линии на самите оператори (където ги има), където обаче може да има езиков проблем.

Ако търговец откаже плащане с карта

По-рядко, но все още и това се случва. Крайното решение при липса на пари в брой е да използвате банков клон, за да изтеглите пари. Използването на обменните бюра на улицата, предлагащи пари в брой срещу кредитна карта, е крайно непрепоръчително.

Не се предоверявайте на картата си

Ако отивате в по-екзотична дестинация, банкоматите и търговците може да приемат много по-малко кредитни и дебитни карти. Като правило, всяка страна, която преценявате като еднакво или по-слабо развита в банково отношение от България, спада в рисковата зона. Изходът е ясен – пари в джоба.

Възползвайте се от мултинационалните банки

Повечето банки в България са част от мултинационални вериги, които предлагат по-изгодни условия при теглене от техен банкомат в чужбина или плащане при търговец с техен ПОС терминал. Един триминутен разговор в клона или посещение на уебсайта на обслужващата ви банка може да ви спести пари за още едно или две питиета на плажа.

Не къпете картите в морето

Банките прибират такса за подмяна на повредена карта, заради което неудобството си остава изцяло за собственика ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. patilo
    #7

    "всяка страна, която преценявате като еднакво или по-слабо развита в банково отношение от България, спада в рисковата зона. Изходът е ясен – пари в джоба" To koja li e po-slabo razvita ot nas.... Po-skapana i vredna za choveka bankova sistema ot balgarskata ne sam vizhdal. Nikoi ne dere takiva kozhi ot klientite si za nagli taksi za obsluzhvane, gigantski - za prevodi, a na vsichkoto otgore i kogato si poiskash parite cash trjabva da podavash molba i da chakash s dni. Njama takava darzhava pone v

  2. jjossarian
    #6

    Това платен материал ли е? И кои са тези "консултанти"? Подобно на стария виц за консултантите, които идват без да сме ги викали и ни казват неща които знаем...и за възнаграждение за услугата вземат кучето, вместо обещаното агне.

  3. Turkish ot Istanbul
    #5

    За да не плащате лихви изплащайте цялата месечна вноска.Т.е.занулявайте баланса.По принцип от кр.карта банките печелят като облагат лихви за разсроченото плащане което предлагат.Но ако си плащате цялата месечна вноска в обявената от банката дата лихви няма.И много кр.карти не са ви необходими.Общо 2 от различни банки са достатъчни.И особенно внимавайте да не са с прекалено голям лимит пари.Ако ви я откраднат крадците винаги намират недобросъвестни търговци които да я източат.Нещо по-вече те са

  4. former Diners user
    #2

    Diners e nai-zle obslujvanata karta, koiato niakoga sum imal. totalno razocharovanie. pone v BG. tehnicheski greshki (estestveno v ushturb na klienta), losho otnoshenie ot strana na personala v centralata - bezbroi taksi i formalnosti... za men tova s visokata kategoria si e gol PR

  5. Turkish ot Istanbul
    #1

    Въпреки всички усилия тия двете не успаха да се популяризират.Ам.Ех.се използва най-вече в САЩ. При плащането няма значение с каква карта си.Може да си с голд или премиум и пр.Какъв е лукса след като не ти приемат Ам.Ех. и останеш с пръст в уста.Имаше също и Вarclay подобно май.В България често са ми връщали карта за това,че е одраскана, че не пише име на банка(което съвсем не е задължително),че не е издадена от бълг.банка и др.Веднъж пък един продавач в най-големия магазин на Варна ми каза че кр.карти

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.