Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Контролът върху обществените поръчки остава при Калчев

0 коментара

Администрацията на Министерския съвет ще продължи да контролира изпълнението на търговете и конкурсите за обществените поръчки. При второто четене на промените в Закона за обществените поръчки, депутатите отхвърлиха предложението на Министерския съвет да се създаде Държавна агенция по обществени поръчки, която да ги контролира.

Според предложението на правителството, записано във варианта за промяна на Закона за обществените поръчки, контролната дейност по закон трябваше да се прехвърли към Държавна агенция по обществените поръчки. Нейният председател трябваше да се назначава от премиера, а функциите на агенцията бяха по-разширени от тези на сегашната дирекция "Обществени поръчки" към министъра на държавната администрация. Целта бе да се създаде самостоятелен и независим орган.

Неочаквано на заседание на икономическата комисия миналата седмица се появи министърът на държавната администрация Димитър Калчев и предложи агенцията да отпадне, а контролът върху обществените поръчки да се върне при него. Мотивът на Калчев бе, че не е необходимо разрастване на администрацията и тази функция може да се изпълнява от неговото министерство, което щяло да се обособи до седмица - две. Калчев не отговори на въпросите дали тази промяна е съгласувана с колегите му от правителството. Малко по-късно той призна, че няма решение на правителството да се променя този текст. По думите му, той докладвал идеята си да промени контрола върху обществените поръчки на премиера, който го изслушал.

Днес и в пленарната зала, при окончателното гласуване на текста, председателят на икономическата комисия Валери Димитров обясни, че след като се обособи министерството на държавната администрация, то ще се занимава с обществените поръчки. По думите на Димитров, това не била лична позиция на Димитър Калчев, а позиция на Министерския съвет.

Според приетите още текстове днес, възложителят на обществена поръчка може да предвиди в решението за откриване на процедурата изискване за създаване на търговско дружество по Търговския закон, когато определеният за изпълнител кандидат е обединение на физически или юридически лица.

Депутатите не промениха праговете, до които условията и редът за възлагане на обществени поръчки ще се определят от Министерския съвет.

Утре народните представители трябва да продължат с приемането на текстове от промените в закона на второ четене.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.