Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Контролът върху подземните богатства ще е в енергийното министерство

0 коментара
Контролът върху подземните богатства ще е в енергийното министерство

Контролът върху подземните богатства, провеждането на конкурси за разрешителни за търсене и проучване на суровини и метали, както и издаването на концесии за добив ще се извършват от Министерството на енергетиката (МЕ). Това става ясно от публикувания за обществено обсъждане проект на устройствения правилник на ведомството заедно с тези на министерствата на икономиката и на туризма след разделянето на трите ресора в отделни структури.

Така енергийният министър и дирекция "Природни ресурси и концесии“ в неговото ведомство ще определят и провеждат политиката по използването на подземните богатства. По тяхно предложение ще се обявяват конкурсите за търсене и проучване на подземни богатства, ще регистрира находищата и търговските открития и ще дава концесиите за добив на суровини и метали. Ведомството ще е това, което ще следи дали се изпълняват договорите за концесии и плащат ли се таксите от концесионерите. То ще отговаря и за хидроенергийните концесии.

Енергийното министерство ще държи Националния геоложки фонд, Националното скалнофондово хранилище и специализираните информационни системи за данните от геоложките изследвания. То също така ще следи как се управляват отпадъците на минната индустрия.

Решението подземните богатства да се поемат от енергийното ведомство среща одобрението на минния бранш, стана ясно в четвъртък след среща на енергийния министър Теменужка Петкова с представители на Българската минно-геоложка камара.

"В продължение на 15 години ние се борихме активно това да се случи и настояваме да остане така“, казва председателят на Управителния съвет на камарата Лъчезар Цоцорков, цитиран в съобщение на Министерството на енергетиката.

В отговор Петкова заявява, че това е и нейната визия за развитието на отрасъла. "Това е необходимо, за да бъде секторът предвидим и устойчив“, казва тя и се аргументира с европейската практика, според която разрешенията, концесиите и контролът върху използването на всички подземни богатства са на едно място.

До 2010 г. контролът върху подземните богатства бе разхвърлян между три министерства – на икономиката и енергетиката, на регионалното развитие и на околната среда. При първия кабинет на ГЕРБ обаче бе взето решение цялата дейност да бъде съсредоточена в тогавашното Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. При сегашното разделяне на мегаведомството на три бе обсъждано дали концесиите на подземните богатства да не се разделят отново, но от публикувания устройствен правилник на МЕ става ясно, че тази идея не е намерила поддръжници.

Държавата и минният бранш са декларирали взаимно, че ще си сътрудничат, става ясно още от прессъобщението. Двете страни са се обединили и около становището, че е необходимо скорошно приемане на Национална стратегия за устойчиво развитие на минната индустрия в България, която ще даде дългосрочна визия на политиките за подкрепа на бизнеса в този сектор.

Проект на такъв документ се дискутира повече от две години и дори бе подложен на обществено обсъждане, но така и не бе внесен за одобрение в Министерския съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.