Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Контролираният вот на местните избори е бил 8 на сто

3 коментара
Контролираният вот на местните избори е бил 8 на сто

Средната оценката за организацията и провеждането на местните избори е 3.28 по шестобалната система, а най-големият проблем е купеният вот, сочат данни от проучване на социологическата агенция "Маркет линкс". Друго изследване - на катедра "Политология" към СУ "Св. Климент охридски" сочи, че на 13.1 на сто от интервюираните им е предлагано да гласуват срещу някаква оферта.

На пресконференция Добромир Живков от "Маркет линкс" представи данните от национално-представително изследване на социологическата агенция с пряко лично интервю в дома на респондента. Моделът на извадката е квотен, а обемът е 1004 човека. Изследването е проведено в средата на декември.

Според българите оценката за организацията и провеждането на местните избори през миналата година е средно 3.28. Отлична оценка са дала 1.6 на сто от запитаните, а 23.9 на сто са писали двойка. Тройки са дали 28.7 на сто, а четворки са поставили 29.8 на сто от запитаните.

Половината анкетирани са посочили контролирания и купен вот като най-съществения проблем в изборния процес. Освен това около 40 на сто отбелязват като проблем сложността на гласуването и общата организация на изборния процес. Едва 9 на сто не смятат, че е имало проблеми.

Според проучването, контролираният и купеният вот в много по-голяма степен са проблем на по-малките населени места, особено по селата. 64 процента от запитаните смятат, че този вот силно изкривява реалните изборни резултати, а институциите носят основната отговорност за преодоляване на проблема, според над 60 на сто от запитаните. Българите смятат, че около 40 процента от гласуването на последните местни избори е било в някаква степен зависимо от контролиран вот. Експертите обаче са на мнение, че този резултат е преекспониран заради редица фактори.

Между 240 хил. и 300 хил. българи са продали гласа си на отминалите местни избори. Това показват пък изчисленията на политолога от Софийския университет Стойчо Стойчев на базата на национално представително изследване. То е проведено след изборите от студенти от СУ.

От реално гласувалите българи 15.1% казват, че им е бил упражнен натиск. От тях над половината – 54.5%, признават, че са се подали на този натиск и са дали контролиран вот. 18 на сто формално са се съгласили, но после в тъмната сгаичка са действали, както си решат.

Изчисленията, базирани на тези данни, сочат, че този недоброволен вот на отминалите местни избори, е бил около 8%. Повечето наблюдатели още тогава смятаха, че той се движи около 10 на сто, добави Стойчев. Става дума основно обаче за купен вот, контролираният вот много по-трудно може да се регистрира, защото по време на анкетите хората са били много предпазливи и не са споделяли охотно дали са били обект на корпоративен или насилствен вот, уточни политологът.

Така на базата на 3-3.5 млн. гласували се получава, че между 240 и 300 хил. избиратели са упражнили купен вот.

Цената му е доста скромна. Средно това са 41 лв. на глас. Най-често предлаганата сума обаче е още по-ниска - 30 лв. В по-богатите общини вероятно са плащали повече - общините по морето, планинските курорти, там, където има някакви концесии и т. н.

По-податливи гласът им да бъде спазарен са жените, представителите на турското и ромското малцинство, хората без образование и жителите на селата и малките градове.

От данните излиза, че за партиите е по-изгодно да купуват гласове, отколкото да влагат пари в предизборната си кампания, обясни Стойчев.

Той даде пример, че някои наблюдатели обяснявали, че изкривяване на изборните резултати реално няма, защото големите партии купували повече от малките.

"Дори и така, големият проблем е, че политиката се превръща в бизнес. Не става дума за пазарна демокрация, а за покупко-продажба", каза още Стойчев.

От хората, които признават, че им е бил упражняван натиск как да гласуват на местните избори, три четвърти казват, че става дума за пари.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Властта се разпределя между "парите" /бизнеса/ и "възможностите" /общинските администрации/. Кой разпределя порциите във властта? Координаторите между малките партийни ядки и големите партии имат най-голяма власт да посредничат и получат пари за своята партия, с които после "да купят гласове". Те са далече от погледа на журналиста, прокурора, полицая, но могат да свържат "проблемния бизнес" и "малките проверяващи органи" по места.

  2. pinocchio
    #2

    манипулираният е 100%, било то купен, или просто с кухи обещания за светло бъдеще...

  3. Гармиш
    #1

    А фалшифицирания колко е бе герберски мутри такива?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.