Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията и съдебната система - препятствие по пътя ни към ЕС

0 коментара


5 септември 2001

Европейският парламент прие с мнозинство резолюция по публикувания във вторник доклад за състоянието на преговорите с България за членство в Европейския съюз. Като цяло документът потвърждава силната подкрепа на европейската институция за кандидатурата на България и приветства ентусиазма на българския народ за членство в ЕС.

Политически критерии
Всички основни политически сили в страната подкрепят членството в Европейския съюз и в НАТО, се казва в резолюцията. Предходното българско правителство бе първото пост-комунистическо ръководство, което изпълни целия си 4-годишен мандат и България продължава да изпълнява политическите критерии от Копенхаген, отчита Европейският парламент.

България е положила усилия да изпълни задълженията си по Европейското споразумение и е приложила основните му изисквания без съществени проблеми. Страната е приела и обновена Национална програма за приемане на европейското законодателство, отбелязва резолюцията.

Политически критерии
Въпреки това продължава да се усеща сериозна слабост в държавната администрация като цяло. Съдебната система също остава слаб елемент и нейната реформа е призната за приоритет, но за целта са нужни допълнителни усилия и средства.

Всички законови положения, които определят хомосексуалните отношения като престъпни, следва да се премахнат в съответствие с европейските законови стандарти, настоява Парламентът.

Корупцията продължава да е проблем в България и това подкопава доверието в държавната администрация и в политическия процес, се казва още в резолюцията. Подчертана е нуждата от единна стратегия за нулева толерантност към това явление, която да включва и нови законодателни елементи в областта на финансовия контрол и на публичната прозрачност.

В социален аспект положително се оценява работата на Националния съвет по етническите и демографски въпроси за интегрирането на ромите в българското общество. Необходими са и допълнителни усилия за пълно интегриране на българските граждани от турски произход, като най-важно е решаването на социалните проблеми, като бедността и високата безработица.

Икономически критерии
В икономическата сфера Европейският парламент отчита, че българската икономика е пострадала от отражението на регионалните кризи, но въпреки това страната е постигнала допълнителен напредък по пътя към действащата пазарна икономика и добро равнище на макроикономическа стабилност.

Препоръката обаче е България да продължи да доказва способността си за справяне с конкурентния натиск в ЕС в средносрочен план, както и да приложи приоритетно реформи в областите на социалните услуги и социалната сигурност, борбата с бедността и развитието на национален план за заетостта.

За да се превърне в конкурентна пазарна икономика, България трябва да създаде подходящите условия за трайно развитие на икономиката и за привличане на преки чуждестранни инвестиции, които да осигурят бързи и траен растеж. Освен това страната трябва да продължи да прилага структурните си реформи, подчертава резолюцията.

България е изпреварила повечето други кандидати със създаването на специална агенция по програмата САПАРД, се казва още в документа. От януари 2000 г. страната има достъп до средствата по предприсъединителните програми Фар, ИСПА и САПАРД, но по първата програма трябва да се увеличат способностите за поглъщане на средства. В тази област обаче се налага и да се създаде ефективна система за борба с измамите, както и да се засили вътрешния финансов контрол.

Европейският парламент отбелязва още, че 98 процента от земеделските земи са върнати на собствениците си, но че неясните права на собственост и недостатъчните контрол и правила за използване на земята имат отрицателно влияние върху потенциалното развитие на селскостопанските региони. Резолюцията критикува още липсата на действащ пазар на земята и факта, че банките все още не приемат земята като средство за ипотечно гарантиране на заеми. Страната е призована да засили надзора над използването на горските масиви, както и на своето животинско и растително разнообразие.

Отбелязва се и забавянето на планираното преструктуриране на българския енергиен сектор, като критиките са отправени към липсата на прозрачност в досегашните приватизационни сделки. Европейският парламент напомня на страната, че трябва да приложи подписаното споразумение за закриване на първите четири реактора на АЕЦ Козлодуй, като същевременно изработи постижима и ориентирана към бъдещето екологично съобразена енергийна стратегия, която да задоволява нуждите на българската икономика.

Критерии в областта на законодателството
Резолюцията признава, че България е постигнала известен напредък в пренасянето на европейското екологично законодателство в собствените си закони, но припомня, че оставащите предизвикателства са изключително големи и прилагането на законите в тази сфера си остава проблем.

Необходими са и още усилия в законодателната сфера и в осигуряването на нужните административни структури и ресурси за доближаване на страната до европейското законодателство.

Европейският парламент припомня, че България е приключила преговорите по 10 глави и че вероятно значителен напредък ще бъде постигнат и при шведското и белгийското председателство на ЕС. Страната има амбицията да отвори всички оставащи глави най-късно при испанското председателство.

Заключение
Заключението на документът е оптимистично. България се движи в правилната посока в подготовката си за членство и ще се възползва изцяло от принципа за наваксване, стига новото правителство да приеме нужните строги мерки за ускоряване на напредъка във всички сфери.

В тази светлина Европейският парламент подкрепя изявлението на комисаря Гюнтер Ферхойген от март 2001 г., че датата 2004 г. за приключване на преговорите ни с ЕС е амбициозна, но не и нереалистична.

Брюксел иска да прилагаме еврозаконодателството

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.