Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корупцията в сферата на обществените поръчки се увеличава

35 коментара
Корупцията в сферата на обществените поръчки се увеличава

Корупцията в сферата на обществените поръчки в България остава най-голяма и продължава да расте, се казва в доклад за Световната банка за борбата с корупцията в страните в преход.

Докладът бе оповестен официално във вторник от представителите на институцията в България. Изследването се прави за третата поредна година като целта му е да обобщи мненията на бизнеса в 27 страни от Източна Европа и ЕС. Докладът на Световната банка, изготвен съвместно с ЕБВР, отразява нивото на корупцията до края на 2005 г.

Останалите сфери, за които изследването е отчело високи нива на корупция в България, са лицензирането, митническата администрация, съдебната системата и при издаването на разрешителни от службите по хигиенна и пожарна безопасност.

Въпреки това изводът на ръководителя на изследването Шерил Грей е, че като цяло в последните три години нивото на корупцията у нас намалява. През 2002 г. 54% процента от бизнеса споделя, че нерегламентираните отношения са сериозен проблем, докато през 2005 г. този процент е 38 на сто.

През 2005 г. проблемът корупция остава най-вече пред малкия и среден бизнес, както и за новооткритите фирми. През 2002 г. 27% от тях са признали, че им се налага да дават подкупи. Три години по-късно този процент нараства до 30 на сто. Средното ниво за ЕС е 10%.

При големите и утвърдени вече компании и фирми този процент в България спада от 20 на 14% при средно ниво за ЕС от 6%.

“Това е много сериозен проблем за бизнеса, защото именно новите фирми са носители на прогреса и иновациите”, заяви Шерил Грей.

Според изнесените данни, корупцията в отношенията между фирмите и държавата спада в много от страните в преход, в това число и в България. У нас процентът честота на подкупите за периода 2002-2005 г. е под 25 и страната се нарежда на трето място след Грузия и Словакия. С по-висока честота на подкупите остават Румъния, Сърбия и Черна гора, Албания и Киргистан.

В Западна Европа през 2002 г. 32% от фирмите определят корупцията като проблем за бизнеса, а през 2005 г. - 30 на сто.

В доклада се отбелязва, че страните в преход са на водещо място в света по реформи за облекчаване на бизнеса. Първите три места си делят Грузия, Румъния и Мексико. По този показател България е на 54-то място.

За последната година България е на 11-то място в света по ниво на реформи за подобряване на бизнессредата. Преди нас са отново Грузия и Румъния, които са на второ и трето място, а непосредствено преди нас е... Танзания.

Обществото ще стане “органично нетърпимо” към корупцията

През последните месеци се правят внушения, че възникват корупционни скандали само заради присъединяването ни към Европейския съюз, каза вътрешният министър Румен Петков при представянето на доклада. Той повтори, че случаите с "Консолид комерс", "Топлофикация София" и КАТ - София показват антикорупционната политика на правителството.

Като пример за сериозна антикорупционна мярка министърът посочи въвеждането на единен фиш на ГКПП "Лесово". Вследствие на това приходите са се увеличили, по предварителна оценка, "десетки, да не кажа - стотици пъти", информира Румен Петков.

Предстои да бъде оповестен и друг такъв пример, стана ясно от думите на министъра. В сряда в Благоевград ще бъдат оповестени резултатите от 7-месечно разследване на корупционна схема, свързана с дейността на служители на управление “Пътни такси и разрешителни” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството на граничните пунктове Кулата и Златарево. От тази схема държавата е ощетена с над 2,5 млн. евро.

В същото време Шерил Грей подчерта, че и след влизането на България в ЕС има нужда от продължаване на реформите в публичната среда с цел намаляване на корупцията. Тя се позова на доклада на Световната банка, според който реформите в новите осем членки на съюза са се забавили значително след постигането на пълноправно членство.

“Правителството провежда съзнателна  антикорупционна политика, която е на път да направи голяма крачка – да направи обществото органично нетърпимо към корупцията”, обясни от своя страна министър Петков. Той подкрепи думите си със статистиката от последната правителствена кампания срещу корупцията, според която само за месец и половина граждани са подали 3000 сигнала за искани на подкупи от страна на администрацията.

Постоянна оценка на всички лицензионни режими

Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров също влезе в тона на своя колега и обясни, че правителството предприема всички възможни мерки да бъдат ограничени корупционните практики. По думите му това ще стане чрез въвеждане на постоянно оценяване на действието на новите лицензионни режими. Той заяви, че кабинетът смята да наложи мораториум върху въвеждането на още такива режими без да се броят тези, които произтичат от членството ни в ЕС.

Овчаров се похвали със започналата пълна проверка във всички държавни предприятия и обеща в близко бъдеще те да бъдат листвани на международните борси.

Присъстващите на срещата представители на бизнеса се оплакаха от “ниска чуваемост” от страна на държавните институции.

“Ние даваме предложения на Народното събрание или на Министерски съвет, които се отхвърлят без никакво обяснение. После се осъзнава, че е направена грешка”, обясни председателят на Българската търговско-промишлена палата Божидар Божинов.

От Българската стопанска камара заявиха, че без да се направи единен държавен кадастър на всички сфери от публичния живот (недвижими имоти, фирми, съдебни решения), корупцията няма да намалее.

Националното сдружение на общините за пореден път поиска да се даде право на местната власт да определя местните данъци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin
    #36

    edin umen qponski ikonomist be6e ka3al 4e darjavata kato ne moje da pomogne na bi3nesa da ne mu pre4i

  2. chicho skruch
    #35

    това лято пак ме тероризираха ,фирмата ми сьществува от 1997 и какво ли не сьм претьрпял нямате си напредстава:2001 призовка от СДВР ЗА ЗАПЛАХА НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ!!!пазя си я в рамка .Заплахи многократно за глоби/забележете/от по 130000-150000 лева сумите са верни и сега пак ме гьрбат -издадени от дьржавата валидни документи ,да ги вадя отново-на проверяващите ме им се стрували непьлни и това за една дребна малка утвьрдена частна фирма

  3. ЕС- КОМИСАР
    #34

    Е,докога КРАДЕНЕ бе? ПРЕДВАРИТЕЛНИЯ ДОКЛАД НА ЕС ВЕЧЕ, Е ОТ НЯКОЛКО ДЕНА В СОФИЯ И ПЕТКАНОВЦИТЕ СЕ ЧУДЯТ, КАК ДА СЪОБЩЯТ, НА ОБЩЕСТВОТО "ЧУДЕСИИТЕ" НАПИСАНИ В НЕГО!? НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ НЯМА ДА ИМАМЕ НЯКОЛКО ТРЯСНАТИ КЛАУЗИ! По глава 24, глава 28 и глава "Земеделие" със сигурност - 100%. За по вече, просто се молете да няма! За всеки случай купете днешния Монитор, там има нещичко от ДОКЛАДА!

  4. Диди
    #33

    Точно в днешния Монитор - даже и от Брюксел са видели, че "дребната" корупция почти я няма! Е - за "едрите риби" е по-трудно, - но защо се съмняваме, че и това ще стане!!! Нека да сме повече оптимисти!

  5. пътник
    #32

    ами да - и чужденците по границите вече виждат, че с плащане не става...дори се учудват от сериозните антикорупционни мерки.

  6. до Диди
    #31

    Диди виж не само монитор, но и другите сайтове...? Комисаря Фратини НЕ СЕ ШЕГУВА!

  7. питащ
    #30

    От полицията вече уволниха сума-ти хора за корупция - защо и другите министерства не ги последват...

  8. мирчо
    #29

    не е луд който яде зелника - като му го дават - ще го яде! А да не давате подкупи - какво ще вземат тогава!

  9. диди
    #28

    точно комисарят Фратини каза че с дребната корупция сме се справили - прочети някой и друг вестник, за да знаеш какво става..

  10. до питащ
    #27

    Сега разбар ли защо нищо не става с министерствата. А зам.силовия министър Камен Пенков неговата съпруга е съдружник в МАФИОТСКИ фирми. ОЩЕ....? Хайде стига!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.