Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ковачев иска АЕЦ Белене с мощност 1600 - 2000 мегавата

0 коментара

Министърът на енергетиката Милко Ковачев заявява в интервю за Ройтерс, публикувано от списание Форбс, че АЕЦ Белене трябва да бъде с мощност 1600-2000 мегавата и да струва около 2 млрд. евро.

"Това е логично заключение. 2 млрд. евро е само индикативна цифра, която може да се приеме като таван. Всеки може да прецени дали да използва част от вече направените вложения", казва той. "Тъй като държавната компания ще финансира своя дял от сделката на бъдещия либерализиран пазар, крайната цена на продукта от АЕЦ Белене ще бъде ключова за избор на изпълнител. Ние търсим цена, която може да се очаква, че ще бъде конкурентна при един отворен, либерализиран пазар и няма да се превърне в замразен разход" заявява Ковачев.

Държавната компания, която ще притежава поне 51% и контрол над ядрената централа, ще финансира своята част от сделката чрез търговски начини, детайлите на които ще бъдат изгладени по-нататък, казва Ковачев.

Според него България ще избере чужд изпълнител, който да поеме до 49% от АЕЦ Белене. Правителството ще избере един от трите конкуриращи се консорциума, който да се включи в бъдещо смесено дружество за експлоатация и изграждане на производствена мощност до 2010 г.

Страните, състезаващи се за сделката, включват консорциум, състоящ се от чешка машиностроителна компания Шкода Прага и банките Комерчка банка, също от Чешката република, Ситибанк от САЩ и италианската Уникредито, казва Ковачев, вторият консорциум включва френската Фраматом и руската Атостройекспорт, а третият - канадската AECL, италианската Ансалдо Нуклеар, американската Бехтел и японската Хитачи.

Първите два консорциума предлагат да продължат работата по изоставената площадка Белене, където са вложени 1,2 милиарда в инфраструктура, (включително доставения, но неинсталиран 1000 МВт руски реактор). Третият консорциум препоръчва изграждането на нова централа.

Ковачев посочва, че тези, които предпочитат да продължат първоначалния проект, доразвивайки руската технология със съвременни механизми за контрол, биха могли значително да намалят стойността на инвестицията от приблизително 2 млрд. долара.

Но според критиците проектът, най-голямата инвестиция в България през последните 20 години, равна на 10% от БВП, е част от правителствената предизборна кампания преди парламентарните избори през 2005 г. и предупреждават, че цената ѝ ще бъде неконкурентна на либерализирания европейски енергиен пазар, отбелязва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.