Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ковачев предлага руската ВВЕР или канадската CANDU за АЕЦ Белене

0 коментара

Два варианта за строежа на АЕЦ "Белене" ще предложи на правителството министърът на енергетиката в началото на годината. Единият вариант е на базата на руската технология ВВЕР 1000, а другият - на канадската CANDU, съобщи Милко Ковачев. Въз основа на доклада на министъра, правителството трябва да вземе решението, за да стартира проектантската част на проекта, размразен от Симеон при учредяването на партия НДСВ през април 2002 година.

Премиерът Сакскобургготски лансира изграждането на АЕЦ "Белене" като алтернатива на закриването на 3-ти и 4-ти блок в АЕЦ "Козлодуй" през 2006 г., предизвикало опозиционна критика и отрицателен обществен натиск.

Двата възможни варианта за АЕЦ "Белене", очертани от Ковачев, се избрани след анализ на консултативния съвет за подготовката на строителството на новата атомна централа.

На площадката в Белене и в момента има закупен реактор по руската технология ВВЕР, който е произведен в Чехия от "Шкода".

В преговорите си с ЕС правителството в Прага имаше сериозни проблеми пред пускането на ядрената централа в Темелин, която използваше същия тип реактори. Натискът бе основно от съседна Австрия, която оспорваше безопасността на руските реактори и се позоваваше на множеството аварии при предварителните изпитания.

Чехия обаче успя да се пребори за включването на блоковете, като привлече американската "Уестингхаус", която монтира своята система за управление, считана за най-добрата в света. Част от работата по централата бе поверена и на немската "Сименс", което приглуши недоволството и на германските "зелени".

Така при разговорите в Брюксел се достигна до съгласие, че противоречията са двустранни - между Чехия и Австрия, и не засягат евроинтеграционния процес.

Чешката Шкода е една от петте компании, проявили официален интерес към дострояването на АЕЦ "Белене". Сред кандидатите е и руската "Атомстройекспорт".

Втората спомената от Ковачев технология - CANDU, се представя от друг кандидат - канадската "Атомик енерджи". Енергийният министър през миналата година посети Канада, за да се запознае с особеностите на тези реактори. Тази технология е използвана в румънската атомна централа "Черна вода".

Останалите две фирми, изявили предварително желание да се включат в изграждането на новата атомна централа, са американската "Уестингхауз" и френско-германския консорциум "Фраматом".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.