Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ковачев се презастрахова за партньорската проверка с наблюдатели от МААЕ

0 коментара

Резултатите от партньорската проверка на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" може да се различават от тези на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), която установи миналата година, че по технически и експлоатационни характеристики тези блокове отговарят на международните стандарти за безопасност.

Това заяви пред БНР Кенет Брокман, началник на отдел "Безопасност на ядрени инсталации" в МААЕ, базирана във Виена. Днес Брокман се срещна с президента Георги Първанов и министъра на енергетиката Милко Ковачев. След срещата с Ковачев от пресцентъра на енергийното министерство съобщиха, че министърът е поканил експерти на МААЕ да участват като наблюдатели в проверката на 3-ти и 4-ти блок от Групата по атомни въпроси на Евросъюза, която ще се състои през ноември.

Партньорската проверка бе договорена от българското правителство през есента на 2002 г., успоредно с ангажимента на кабинета за предсрочно затваряне на 3-ти и 4-ти блок през 2006 г. С писма до държавните глави на страните членки на ЕС президентът Първанов се опита да неглижира ангажимента на изпълнителната власт за по-ранното затваряне на двата реактора. Тезата на правителството е, че партньорската проверка е шанс на България да докаже пред 15-те, че двата реактора са модернизирани до степен, отговаряща на международните стандарти за безопасност и няма причина те да не продължат своята работа и след 2006 година.

След като поеха ангажимента за предсрочно затваряне, от правителството непрекъснато повтарят, че този ангажимент може да се промени в резултат на очакваната проверка. Единствено министърът по европейските въпроси Меглена Кунева се опитва да насочи дебата на плоскостта какво ще изгуби България, ако откаже да затвори предсрочно реакторите и изпусне шанса за по-ранно присъединяване към ЕС, респективно и ползването на средства от европейските структурни фондове.

Днес представителят на МААЕ заяви, че ако между оценката на международната агенция на ООН от мисията ѝ през 2002 г. и тази на партньорската проверка на ЕС има разлика, ще е много важно да се установи основанието за нея. Тогава решението за бъдещата експлоатация на блоковете ще трябва да бъде взето от ръководството на атомната централа в Козлодуй и от българското правителство, добави той.

След разговора си с Първанов Брокман все пак заяви своето очакване, че партньорската проверка ще препотвърди оценката на МААЕ отпреди година. "Очаквам ЕС да включи в своята мисия солидни специалисти за технически анализ", каза експертът на МААЕ пред медиите. Той добави, че международната ядрена агенция и занапред ще продължи да осигурява точна техническа информация, която да послужи на тези, които взимат политическите решения у нас и в Европа.

За да се подсигури, министърът на енергетиката Милко Ковачев е поканил експерти на МААЕ да участват като наблюдатели в партньорската проверка. На срещата си с Брокман той е заявил българското очакване, че това ще бъде експертна професионална оценка на безопасността на АЕЦ "Козлодуй". Преди седмици главният секретар на енергийното министерство, както и шефа на ядрения регулатор алармираха, че ЕС ще прати група, която да провери само как България се подготвя за предсрочното затваряне на двата реактора, а не новото им ниво на безопасност.

Пред Кенет Брокман енергийният министър е декларирал, че България няма вариант да се откаже от ядрената енергетика, която е със значим дял в енергийния баланс на страната. Ковачев изтъкнал и стабилизиращата роля на българската енергетика в Югоизточна Европа, тъй като покрива повече от половината от дефицита на ток в региона. По думите на министъра, тази отговорност може да се носи само чрез балансирано и едновременно развитие на трите основни за България енергийни източници - местни въглища, възобновяеми източници и ядрена енергетика.

Пред МААЕ-експертът президентът Първанов пък изтъкна, че 90% от българите подкрепят развитието на ядрената енергетика в страната. Според държавния глава, по тази тема в България има политически и обществен консенсус. По думите на Първанов, и в политическия дебат, и в професионалните разговори тема №1 била темата за безопасността на атомната централа в Козлодуй.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.