Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристалина Георгиева очаква повсеместен отпор срещу интегрираната глобална икономика

2 коментара
Кристалина Георгиева не очаква голям растуж на икономиката тази година, сн. ЕПА/БГНЕС

"Инфлацията намалява, пазарите на труда остават много силни… и перспективите за годината са за не особено силен растеж, но все пак растеж". Това бе основното послание на управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в интервю за CNN International, излъчено в началото на 2024 г.

Нейното послание към всички е: "Имате работа и лихвените нива ще намаляват тази година, тъй като инфлацията спада".

Икономиката на САЩ "определено" се е насочила към "меко приземяване" благодарение на "решителността" на Федералния резерв за укротяване на инфлацията. "Това доведе до желания ефект, без да тласне икономиката към рецесия", посочва управляващият директор на МВФ.

На въпрос за изгледите за преизбиране на Доналд Тръмп през 2024 г. и потенциално завръщане на неговата протекционистична търговска политика Кристалина Георгиева отговаря, че политиците трябва да помагат на засегнатите от глобализацията, в противен случай рискуват подклаждане на недоволство и изолационизъм. "Ще видим в САЩ, в Европа и навсякъде отпор срещу това, което прави всички ни по-богати и по-сигурни – интегрираната глобална икономика", казва тя.

Световната икономика се фрагментира заради търговското противопоставяне между САЩ и Китай и разделянето на лагери може да коства до 7% от глобалния БВП, предупреждава управляващият директор на МВФ. Това може да отреже достъпа до критично важни минерали, нужни за зелените технологии на утрешния ден.

"Ако изгубите достъп до тях, това може да засегне драматично бъдещата ви конкурентоспособност в една бързо променяща се световна икономика", коментира тя. И допълва: "Така всички ние е по-добре да намерим начини да намалим разногласията, да се концентрираме върху опасенията за сигурността, които са реални и смислени, а не да се впускаме, без да мислим, към фрагментиране на световната икономика. Така ще се окажем с по-малък дял".

Очакванията на МВФ са световната икономика да нарасне с 3% през тази година. В десетилетието преди пандемията средният ръст беше близо до 4%. "Да, запазваме положителна перспектива, но производителността остава сравнително ниска. И прогнозите за растежа са под това, от което се нуждаем, за подобряване на живота на хората навсякъде", отбелязва Кристалина Георгиева.

Тя коментира и икономиката на Украйна, която се справя "забележително добре" с ръст миналата година от 4.5% (на фона на глобален растеж от 3%) и инфлация от 5.1%. Наскоро МВФ отпусна допълнителни 900 млн. долара в рамките на плана за подпомагане на Украйна. По отношение на финансовата подкрепа за страната от САЩ и ЕС Георгиева казва, че “е оптимист и тъй като Украйна заслужава, Украйна ще получи тази помощ.”

Що се отнася до Русия, която се представя добре въпреки санкциите, Кристалина Георгиева отбелязва, че това е военна икономика и резултатите са благодарение на финансирането от държавата: "Когато погледнете растежа в Русия, виждате, че той много напомня на Съветския съюз. Производството расте, потреблението пада".

Според нея в дългосрочен план фактът, че Русия е загубила достъп до технологии, ще доведе до проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. blankcat
    #2
    Отговор на коментар #1

    Много сте сладки като ни изкарвате чисти като светена вода и китайците и индийците били станали по богати на наш гръб, обаче никой не споменава как същите тези европейци са си градили империите на техен гръб и десетилетия по късно все още берат плодовете.

  2. pepe
    #1

    Интегрираната глобална икономика направи китайците по-богати. Както и някой хора в развитите страни /хора като Кристалина и нейните работодатели/. Но дали направи повечето европейци по-богати? По-богати, отколкото биха били при една по-протекционистична икономическа политика? Малко е трудно да се отговори обективно на този въпрос /както и на всеки въпрос, от рода на "а какво би било ако"/. Кристалина смята, че "да", повечето европейци смятат, че "не".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.