Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристалина Георгиева призова за промяна в системата за хуманитарна помощ

1 коментар
Кристалина Георгиева

Заместник-председателят на ЕК Кристалина Георгиева призова за реформа на системата за хуманитарна помощ в интервю за швейцарския всекидневник "Тан".

Системата за финансиране на хуманитарните операции е на ръба на банкрута, предупреждава Георгиева. Тя подчертава, че страните никога не са били по-щедри, но и никога не е имало по-голяма нужда от финансиране на хуманитарни операции. ЕК е увеличила повече от два пъти помощта си за бежанците, която ще достигне 9,2 милиарда евро за 2015 и 2016 година. Въпреки това, с толкова кризи по света, това няма да е достатъчно, смята Георгиева, цитирана от БТА.

Климатичните промени причиняват все повече и повече катастрофи и бежански потоци. Преди 20 години имахме една голяма хуманитарна криза наведнъж. В момента трябва да се справяме с четири едновременни кризи от най-високото равнище, посочва Георгиева: в Сирия, в Ирак, в Йемен и в Южен Судан.

Успяваме да съберем средства, когато избухне нов конфликт, но проблемът е с финансирането на хуманитарна помощ при проточилите се кризи, или за предотвратяването им, допълва тя.
Страните от ЕС със сигурност ще трябва да си разпределят повече от договорените през септември 160 000 бежанци, подчертава Кристалина Георгиева. Тя обаче очаква потока през Средиземно море да отслабне през зимата.

Необходимо е да се помага на бежанците, но не трябва да се забравя и помощта за страните, които ги приемат. В противен случай неприязънта към бежанците се засилва, предупреждава Георгиева. Трябва да се засили и помощта за развитието, а развиващите се страни трябва да станат редовни вносители - особено тези от мюсюлманския свят. Ако един процент от милостинята, един от петте стълба на исляма, служеше за хуманитарна помощ, това щяха да са 6 милиарда долара годишно, посочва Георгиева.

Кризата с бежанците показва, че ЕС и Турция са взаимозависими. Но в замяна на усилията си, турците искат да предоговорят отношенията си с Европа, подчертава българската заместник-председателка на ЕК. Тя посочва, че подкрепя включването на нови сили в застаряваща Европа. Това има много предимства, но през последно време ценностите на Турция и на Европа по отношение на демокрацията и на върховенството на закона се раздалечиха, подчертава Георгиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Не ми е ясно каква точно реформа иска. Явно в стремежа си да не обиди някого накрая нищо конкретно и не казва. А е нещо като вицепримиер на цяла Европа. Но от административен бюрократ какво може да се очаква.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.