Вторият опит на националния омбудсмана да промени засягащи правата на гражданите разпоредби чрез Конституционния съд (КС) се оказа неуспешен. Във вторник институцията отхвърли исканията за обявяване на противоконституционност на два текста от Административно-процесуалния кодекс (АПК).
Преди две седмици КС отхвърли и жалбата срещу разпоредба в Закона за енергетиката, която дава изключителни права на топлофикационните дружества да събират задълженията си без да доказват направените разходи и само извлечения от сметки.
Общественият защитник атакува в края на декември постановките в чл.143, ал.4 и чл.186 ал. 1 от АПК. В жалбата, която бе подготвена от “Асоциацията за европейска интеграция и права на човека” (АЕИПЧ), се посочва, че те противоречат на основния конституционен принцип за върховенство на закона.
В първата норма се казва, че ако съдът отхвърли на искания на граждани срещу актовете на администрацията, те са длъжни да заплатят разноските по делото. Втората разпоредба въвежда задължение за доказване на интерес за директно засегнати права за стартиране на дело срещу подзаконовите нормативи.
В жалбата до КС се казва, че новият кодекс нарушава и чл. 56 от основния закон, който въвежда неотменимото право на защитата на гражданите, когато са засегнати техните интереси.
Според адвокат Михаил Екимджиев от АЕИПЧ с тези текстове законодателят въвежда имуществен ценз пред гражданите, защото онези, които не могат да платят разноските по делата, няма да могат да обжалват и актовете на властта. Въпреки това с поредица от общи трактовки, включително разсъждения върху философията на държавното управление и “социалното инженерство”, КС отхвърли жалбата.
“Извън всяко съмнение е, че освен предназначението на гаранция при нарушени права правото на защита изпълнява функцията и на средство за контрол за законосъобразност на административните актове. От тези безспорни предпоставки обаче не произтича заключението, че безплатното производство е гаранция за правото на защита и за правовата държава”, се казва в решението на съда.
В същото време КС съд счита, че във всички случаи, когато гражданите атакуват индивидуални, общи или нормативни административни актове, те трябва да докажат засягане на техни права или законни интереси.
Пред Mediapool Екимджиев, че не е изненадан от решението на съда. Така за пореден път КС доказа своята неадекватност, коментира още той.
КС има поредица други решения, с които съвсем определено вреди на държавата и общественото развитие, обясни той, като даде за пример няколко случая – за съдебната реформа, за ОМО “Илинден” и за текст от Закона за чужденците.
Той посочи, че отсъжданията на КС често създават предпоставки за поредица от дела срещу България в Европейския съд за правата на човека, които завършват с “унищожителна критика на мотивацията на конституционните съдии”.
По думите му последните решения по двете жалби на омбудсмана също ще принудят гражданите да търсят правата си в Страсбург, а вече и в Брюксел.
Според Екимджиев КС се е превърнал в институция със “затихващи функции”. “Вместо еманация на правозащитната система, той е тих пристан за пенсионно преживяване на политически обременени бивши юристи, които явно нямат съзнание за обществената роля и значение на институцията,” допълни той.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
9 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
КС е прав. Провосъдието не е забава и безплатно удоволствие . Като е загубил делото - ще плаща разноски. С тъпи административни дела може да се злоупотребява. Мога да дам и примери ако на Екимджиев са му нужни.
Издъжката на съда и администрацията ние си ги плащаме така или иначе. Срещу това имаме право да искаме да работят законно. А тези разходи които ги набутват също са си незаконнти. Таксите които се събират от съдилищата следва да са свързани с направените разходи, а не с някакви свободни преценки и опити да се трупат пари. Ами защо ли тогава таксата е пропорционална и за едно и също нещо може да варира в пъти за едно и също нещо. Каква е разликата в разходите на държавата за това, че може някой да …
ми е откраднал 5000 лв или 50 000.А КС доказа, че вече е излишен със смешното решение което списа. При положение, че има редица решения на ЕК и ЕС по сходни казуси и там изрично се казва, че търговските субекти са с равни права и е недопустимо със закон да се създава привилигирован ред за събиране на вземания за някой от тях е очевидно, че този закон е в противоречие с КОНСТ. Да не говорим, че така списан топлофикационните дружества могат да правят каквото си искат. По тази точка излиза, че някой идиот спокойно може да ми напише фактура и да отиде на принудително събиране, а аз едва след това ще трябва да доказвам, че изобщо нямам парно и не съм абонат на топлофикация. И това ако не е абсурд?
Като истински десебарин, ГЕРБавия се е изразил точно, но непълно.По-точно е така: "Конституционният съд е напълно под контрола на комуноидни отрепки, кагебистко-кадесарски ченгета, мръсници, комуномутрафони и предатели от БСП."Ето така звучи съвсем по демократично-десебарски.Слава на ДСБ!
А не разбраха ли българите, включително онези, които си умрат да се съдят, че времето на безплатният обяд (и на безплатните дела) свърши? Защо държавата, тоест и тези, които не се съдят, да плаща обжалването? Защо българинът винаги живее с мнението че държавата, началникът, жена му (мъжа му), комшията му и т.н. винаги му е длъжен за нещо, винаги има защо да се цупиш на "ония"?
Като се имат предвид биографиите и възрастта на членовете на КС е ясно, че тия хора са с обременена психика и психология. По-голяма част от съзнателния и професионален път те са изминали по време на тоталиризма - комунизма, което е отговор, но не и оправдание за техните действия. Това не са хора, които могат да мислят, извън поставените им доста отдавна рамки. Видно е, че зад сложната им риторика се крият доста тъпанарски тези. Само един съвършен плиткоумник може да стигне до заключението "от тези …
безспорни предпоставки обаче не произтича заключението, че безплатното производство е гаранция за правото на защита и за правовата държава". Това е предпоставка за достъпно производство. Когато гражданина не може да си позволи да води дела, естествено няма да може да си защити правата. А да очакваме от каквато и да е институция в България под управлението на БСП и Доган някаква защита на интересите на гражданите, е пълен абсурд. И за слепите е видно, че това решение е поръчково и добре платено. Ако ли не е платено, а е чистосърдечно разбиране и отношение към правото, то тези хора са най-малко за бесилка.
Там пише каква стока са!
напълно под контрола на комунисти и КГБ-исти от БСП.
тия от КС за нищо не стават. Бахти уруспиите!
Ima ne samo tupi administrativni dela, no i tupi administrativni resheniya. Veroyatno sudyata ot VAS, koyto koi znae zashto se naricha iurist, nai-dobre znae tova.