Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КС защити правото на банките и данъчните да събират бързо взиманията си

27 коментара
КС защити правото на банките и данъчните да събират бързо взиманията си

Конституционният съд отхвърли жалбата на омбудсмана срещу привилегията на банките и на Националната агенция за приходите (НАП) да събират взиманията си от длъжници по облекчен ред. Правомощието е записано в Гражданско-процесуалния кодекс, с което се позволява на НАП и финансовите институции да искат от съда издаване на заповед за незабавно изпълнение срещу длъжници и запор на имуществото им срещу представяне на техни документи или извлечения от счетоводни книги. В останалите случаи при оспорване от страна на длъжника се води съдебно дело.

Решението е взето с единодушие от конституционните съдии.

Според КС държавата, общините и банките имат нужда от тази привилегия, защото техните взимания са от висок обществен интерес. Магистратите мотивират решението си с довода, че държавата и общините представляват обществения интерес, защото се издържат с парите на данъкоплатците. По отношение на банките е направен същия извод, въпреки че са частни дружества, но в тях има и значителни бюджетни средства.

"Конституцията допуска отклонение от общите правила, когато съответният закон регламентира специален ред по отношение на задълженията на държавните учреждения, за да бъде гарантирано изпълнението на възложените им публични функции", завяват магистратите. КС смята още, че постъпването на приходи по ускорена процедура допринася за нормалната работа на институциите.

Според съда няма причина да не се вярва на вътрешните документи, създадени от държавните институции, общините и банките, защото те подлежат на строга регламентация и контрол.

"Оспорената норма не е противоконституционна и защото обективира разумния баланс между особения и уникален правен статус на банките като търговски дружества, отчита спецификата на възложените им функции, завишените изисквания към дейността им в различните направления, обезпечава необходимостта от засилена защита на обществения интерес чрез осигуряването на стабилността на банковата система и гарантирането на правата на вложителите", се казва в решението за правата на банките да си прибират бързо взиманията.
От постъпилите по делото писмени становища единствено Висшият адвокатски съвет се е обявил срещу запазването на привилегията на държавата и общините. В същото време Националната асоциация на българския бизнес, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Центърът за правно съдействие и европейски практики и Сдружение "Българска национална асоциация "Активни потребители” са подкрепили искането на омбудсмана по отношение на банките.
 
Министерският съвет, Националната агенция за приходите, Българската народна банка, Комисията за финансов надзор, Асоциацията на банките в България, Институтът за модерна политика и Комисията за защита на конкуренцията са заявили, че искането на омбудсмана е изцяло необосновано.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    ХОРА, ПОМНЕТЕ

    "Фашизмът" от д-р Желю Желев,
    първи демократично избран президент на Република България,
    след Еднопартийната тоталитарна социалистическа интер марксистка
    Диктатура на БКП наложена от чужда държава --
    след режима нелегитимен и престъпен като де факто и според действащото законодателство на Република България.

    Кадрите са почти същата болшевишка номенклатура:
    в държавни институции, в банки, в големи търговски фирми.

    Почти всичкото юрист е еднопартийно школувано,
    тоталитарно, експлоататорски.

    След

  2. Анонимен
    #26

    НОРМА

    Как е Законово Задължително да е...
    според Върховния, Главен и Единствен Закон:
    Конституция на РБ?

    Всички други под-закони, решения, нормативи и разпоредби,
    хиляди или милиони на брой, са под-закони на Конституцията
    Конкретизиращи Я, Без да могат да Я променят.

    Промени на Конституцията могат да стават само по установения законов ред - чрез провеждане на Велико Народно Събрание.

    Цитираното по-долу решение е грубо Антиконституционно,
    Анти демократично и Анти гражданско,
    в частност и преди

  3. Анонимен
    #25

    Нима си мислите, че Конституционният съд се интересува от правата на гражданите и конституцията. Не, разбира се. Българската конституция въобще не се спазва по основните и норми, ама Конституционният съд хич не му пука. И той е една политическа далавера, както всичко останало.

  4. Анонимен
    #24

    "няма причина да не се вярва на вътрешните документи, създадени от държавните институции, общините и банките" - първо много пъти има грешки или на служителите им или на софтуерните им системи; второ има и недобросъвестни служители. То и топлофикацииите, електроснабдяване и мобилните оператори също работят в обществен интерес като банките и също са безгрешни. На тях догодина ли ще им се даде това право? Щом КС подкрепя беззаконието - въпросът трябва да се отнесе до съдилищата в Страсбург и Люксембург. И на изборите.

  5. Анонимен
    #23

    Браво на ЕЛИТА! Длъжниците също имат права, например могат да се обесят. Тук човешкият живот не е много скъп - 500лв. Но без плебесцит няма как да има патриций /партийци/.

  6. И.Иванов, Швеция
    #22


    ПОЛИТИКАНТИ В ТОГИ !

    """ Според КС държавата, общините и банките имат нужда от тази привилегия, защото техните взимания са от висок обществен интерес. Магистратите мотивират решението си с довода, че държавата и общините представляват обществения интерес, защото се издържат с парите на данъкоплатците. По отношение на банките е направен същия извод, въпреки че са частни дружества, но в тях има и значителни бюджетни средства. """

    НЕ Е ВАМ ПИСАНО, НЕЩАСТНИЦИ-ПОЛИТИКАНТИ, ДА РАЗДАВАТЕ И УТВЪРЖДАВАТЕ

  7. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #21
  8. Анонимен
    #20

    Не по Тората, а по Талмудата:

    Оспорената норма не е противоконституционна и защото обективира разумния баланс между особения и уникален правен статус на банките като търговски дружества, отчита спецификата на възложените им функции, завишените изисквания към дейността им в различните направления, обезпечава необходимостта от засилена защита на обществения интерес чрез осигуряването на стабилността на банковата система и гарантирането на правата на вложителите", се казва в решението за правата на

  9. Анонимен
    #19

    Абсолютни боклуци! Ето това е "лавровия венец" на цялото ни "правосъдие", разбирай кривосъдие - всички сме равни, но не друг а банките и данъчните са по-равни от другите. Първите са ясно чия собственост и кой цица в КС от тях /всичките убавци/, а вторите комай пълни некадърници и рекетьори, които требе да се стимулират да не си вършат работата! По голем отврат от това решение не съм чел като юрист! Пълен позор - тези се изсраха върху гробовете на старите юристи и професори. В същност какво да се учудваме, като това са комсомолските им заместители от времето на "зрелия социализъм"!

  10. Анонимен
    #18

    Браво, боклуци!!! Помияр, политик, конституционен съдия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.