Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кунева: Вече ми е неудобно да оправдавам забавянето ни пред ЕС

0 коментара

Вече ми е неудобно да оправдавам пред ЕС забавянията от наша страна. Това заяви министърът по европейските въпроси Меглена Кунева днес преди да отпътува за Рим. Ако България изпусне 2007г. като срок за влизане в ЕС, не е ясно каква ще бъде следващата възможност, заяви тя.

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген заяви през седмицата в София, че ако България не направи до началото на септември т.г. промените в конституцията, свързани със съдебната система, няма да може да приключи преговорите с ЕС през 2004 г., а оттам с голяма вероятност ще се размине и с пълноправното си членство през 2007-ма.

По-рано днес заместник-председателката на парламента Камелия Касабова заяви, че има всички шансове промените в конституцията, засягащи съдебната власт, да бъдат приети към 20 септември.

Меглена Кунева посочи, че ако до 27 септември тези поправки влязат в сила, тя би могла да ги обясни пред Европейската комисия и те да бъдат отчетени като напредък в редовния доклад на комисията, който излиза през октоммври.

По думите ѝ периодът на италианското председателство е много важен за напредъка на България в преговорния процес, но имаме сериозно забавяне с приемането на законите за енергетиката, за обществените поръчки и за далекосъобщенията.

Парламентарната комисия, която обсъжда промените в основния закон, е готова с предложения за имунитета, мандатността, и несменяемостта на магистратите, каза Касабова. За да бъдат приети следващата седмица, те трябва да бъдат гласувани поне от 12 от 17-те ѝ членове. След това минимум една четвърт от депутатите трябва да внесат законопроект за изменение на конституцията. После започва да тече задължителния минимален срок от 1 месец от депозирането на законопроекта до започване на реалното му разглеждане.

Поправките в основния закон трябва да бъдат приети с мнозинство от три четвърти на три гласувания в три различни дни, като между първото и второто четене трябва да минат седем дни.

Кунева: Мнозинството да поеме отговорност за забавянето с конституцията

Мнозинството трябва да поеме отговорност за забавянето на промените в конституцията, заяви по-рано днес Меглена Кунева пред Дарик радио.

"Да не забравяме, че промените се гласуват с две трети от депутатите, така че цялото Народно събрание носи отговорност", каза тя и допълни, че "мнозинството трябваше да поеме и трябва да поеме отговорността още от самото начало."

Министър Кунева заяви, че би обвинила всички, които си играят със сроковете, и които си играят с конституцията, за да постигат политически цели.

"Датата 2007 ни е обещана като политическа подкрепа, като политическа възможност, но тя не може да стане факт, ако не работим по присъединителния процес. 2007 е напълно реална година политически за присъединяване на България към Европейския съюз", изтъкна Меглена Кунева. Тя добави, че парламентът трябва да работи с още по-голяма интензивност, и това не е единствения остарял закон.

Според нея мнозинството дало промените в основния закон много отдавна, но "тогава започнаха идеите защо да не са 24, защо да не са 30, дали не трябва да променим и президентското институция, дали не трябва да отнемем и имунитета на депутатите, т.е. една много добра хранителна среда да се отложат най-необходимите промени, като те обрастват непрекъснато с някакви други предложения, които е ясно, че ще забавят цялата картина".

Това, което ни пречи е, че не се научихме да правим нещата стъпка по стъпка, смята Меглена Кунева и добави, че твърде много глобално мислим за този практичен и конкретен момент.

Очакваме партньорската проверка за АЕЦ през ноември

По време на срещите си в Рим тя ще настоява утвърдените вече графици за партньорската проверка в АЕЦ "Козлодуй" да бъдат спазени, така че проверката да се поведе преди приключването на преговорите през май 2004. Можем да очакваме тази проверка да бъде през ноември или декември т.г., каза Кунева.

Преди да отпътува на работно посещение в Рим тя каза, че Гюнтер Ферхойген обещал България да има съветник от ЕС по административната реформа.

Необходима ни е помощ не за писане на стратегии, а за контрол върху изпълнението на собствените ни ангажименти, посочи тя. Българската ни администрация се нуждае от преструктуриране, но в никакъв случай не се нуждае от намаляване и на нея трябва да ѝ се вярва, посочи министър Кунева.

По думите ѝ през 2007 г., когато се очаква България да се присъедини към ЕС, за Брюксел ще заминат хиляди български чиновници и администрацията ще се обезкърви, ако не се вземат мерки. Ако нямаме готовност, няма да можем да използваме факта, че ще сме членове на ЕС и няма да има кой да ни представя там и кой да работи тук, добави Кунева.

Трябва държавата да се погрижи за служителите от държавната администрация, така че те да не търсят работа извън страната. Истински проблем е, че хора, които са минавали през обучение в Брюксел, за което са вложени много пари, напускат административните си постове, отбеляза министърът по европейските въпроси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.