Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Квинт отново агитира за амнистия на “мръсните пари”

0 коментара

Някои страни като България се опитват да омаловажат критиката срещу голямата корупция, позовавайки се на добрите си макроикономически показатели. Те се хвалят с бърз стопански растеж и ниска инфлация, но всъщност жизненият стандарт на Балканите е изключително нисък. Безработицата в България и Албания е най-високата в Европа, твърди съветникът на Симеон Сакскобургготски от кампанията през 2001 г. проф. Владимир Квинт от университета "Фордан" в Ню Йорк. Квинт е близък на бившия началник на премиреския кабинет Стоян Ганев, който беше уволнен през февруари т.г.

България е световен рекордьор по намаляване на населението, и то въпреки прекрасната си природа, е едно от наблюденията на Квинт. Раждаемостта в страната е 1,1 деца на жена в детеродна възраст - най-ниската в света.

Официалните данни за безработицата не отговарят на истината, твърди Квинт, според когото в Албания безработните са 40 процента, а в България - 32. Високата безработица и ниският стандарт прогонват хората от страните им.

Наскоро ЕС реши да подложи на натиск онези държави, които не вземат мерки срещу емиграцията. Българското правителство обаче не прави почти нищо, за да намали безработицата, казва проф. Квинт. Реформиращите се страни твърдят, че нямат пари за борба срещу безработицата, но това не било вярно. Една от най-съществените причини, поради които хората напускат страната, е, че съществуват огромни трудности да се регистрира дори най-обикновено малко семейно предприятие. Бюрокрацията е огромна, тъй че сега в България са решили да въведат обслужването "на едно гише", където наведнъж могат да се уредят всички формалности.

Ученият от руски произход посочва един проблем. След отварянето на източните страни много фирми прехвърлили парите си в чужбина. В резултат вътре не достигат пари. Според Квинт законите не позволяват изнесените пари да се върнат обратно. Той смята, че ако "мръсните пари" се амнистират, това би помогнало. Подобна мярка доказала вече своята ефективност в Турция и в Италия.

Освен недостига на капитал и бюрокрация Квинт посочва още един проблем - взаимоотношенията на правителството с международните институции. Той смята, че Световната банка върши добра работа, сътрудничейки с частния сектор в по-слабо развитите страни и подпомагайки с кредити създаването на фирми.

МВФ обаче е чисто бюрократична организация, подчертава Квинт.

Фондът сътрудничи с правителствата и им отпуска пари за балансиране на бюджетите, а това било чиста проба подкупване на администрацията и бюрокрацията. Квинт посочва, че за откриването на едно работно място чрез кредит от Световната банка са необходими между 500 и 1000 долара, докато едно работно място, създадено от правителството, струвало 10 хиляди.

Друг голям проблем в балканските страни е приватизацията, която доста изостава в сравнение с раздържавяването в Средна и Източна Европа. Квинт смята, че за балканските страни е важно да се сближат с НАТО, доколкото в региона има само две страни, членки в организацията - Турция и Гърция. Бъдещето на Европа ще се реши на Балканите, както вече се е случвало в миналото, е убеден Владимир Квинт. Рамковите условия за това са добри, посочва той. Войните приключиха, Милошевич е в затвора, отношенията между балканските държави се стабилизираха. Албания не подкрепя вече бунтовниците в Македония. България е политически стабилна, няма етнически проблеми, въпреки че в страната живеят 1 милион турци и близо 800 хиляди роми.

Важно е, че българският министър-председател посети Русия, смята Квинт, защото България не може да продава своите храни в Западна Европа и трябва да се обърне към традиционния си пазар в Русия.

По Радио Дойче веле

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.