Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЗК проверява топлинните счетоводители за картелни цени

7 коментара
КЗК проверява топлинните счетоводители за картелни цени

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е започнала проверка дали топлинните счетоводители, обслужващи клиентите на "Топлофикация-София", не са сключили картелни споразумения, които са забранени от закона, съобщиха от антимонополния орган във вторник. Комисията се е самосезирала по медийни публикации и сигнали от граждани за двойното поскъпване на таксите за отчитане на индивидуалните показания на уредите по радиаторите и въвеждането на еднакви цени за пакет услуги.

Разследват се за евентуални нарушения Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство, гр. София, "Топлофикация-София” АД , както и фирмите, които са сключили споразумение със столичното парно за предоставяне на услугата дялово разпределение на топлинна енергия - “ПМУ - София 98” ООД, Консорциум "Сименс и Елвеко”, “ТА-ЕС-Нелбо Инженеринг” ООД, СД ”Електрон Комерс - Йовкови и сие”, “Бруната България” ООД, “Техем Сървисис” ЕООД, "Директ" ООД, "ИСТА България" ЕООД, "Термокомплект" ООД, "АН-93" ЕООД, "Топлоконтрол" ООД и "Рони" ЕООД.

От КЗК посочват като проблем техническа несъвместимост между уредите за отчитане на топлинната енергия, предлагани и монтирани от отделните фирми, което на практика прави невъзможно потребителят да смени по свой избор топлинния си счетоводител и отнема правото на конкуренция.

"От изложените факти възникват основателни съмнения, че на пазара на отчитане на топлинната енергия, използвана от домакинствата, се прилагат търговски практики, които водят до координирано повишаване на цените и създаване на условия за разпределение на пазара между фирмите за дялово разпределение на топлинната енергия. Това поведение може да представлява забранено споразумение, което води до ограничаване на конкуренцията на пазара и директно уврежда интересите на потребителите", посочват от антитръстовата комисия.

От там посочват още, че всеки от топлинните счетоводители може да бъдат глобен с до 300 000 лв.

Фирмите за дялово разпределение до миналата година бяха самостоятелни субекти, но с поправка на наредбата за топлоснабдяването те станаха подизпълнители на топлофикациите и не могат да предлагат услугите си отделно. Така тяхната цена за отчитането на уредите влезе в сметките на топлофикациите и се събира веднъж годишно.

"При провеждането на преговорите за определяне на задължителния пакет услуги и цената му, от "Топлофикация-София" заявиха изрично, че крайната тарифа за клиентите ще е една и също, независимо какви такси са договорени с всяка от фирмите за дялово разпределение", коментира пред Mediapool Тодор Кузманов, председател на Асоциацията на топлинните счетоводители и представител на компанията с най-голям дял на столичния пазар – "Техем".

Той посочи, че компаниите също са недоволни от това, че топлофикацията излиза с една цена за потребителите, а не както е било преди преобразуването на счетоводителите в подизпълнители. Тогава разликата в годишната такса за отчитане на уред била между 20 стотинки и лев. Сега нито една от фирмите за дялово разпределение не знае какви цени е договорила "Топлофикация-София" с конкурентите, каза Кузманов.

По думите му ще е любопитно да се извадят договорите на всички фирми, за да се види и кат столичното парно е образувало крайната цена за клиентите- дали е средна от тарифите на компаниите, вкарва ли дружеството своите разходи по фактурирането и др.

Той обаче бе категоричен, че Асоциацията на топлинните счетоводители не е участвала по никакъв начин в договарянето на цените с всяка фирма. Според Кузманов по същата логика КЗК трябва да провери всички топлофикации в страната, защото те са приложили същия подход.

Шефът на браншовата организация също смята, че с промяната на наредбата за топлоснабдяването и превръщането им в подизпълнители е нарушена конкуренцията. Това обаче не е проблем на дружествата, които изпълняват нормативната база, каза Кузманов. Според него не може фирмите за дялово разпределение да се превръщат в изкупителна жертва за решението на столичното парно да има еднакви крайни цени за клиентите.

Относно обвинението на КЗК, че се ограничава правото на избор на топлинен счетоводител, задължавайки потребителите да сменят и уредите си, Кузманов отбеляза, че обслужването на уредите е изключително право на всяка фирма, която притежава правата върху тях. "Никой не може да поиска от различните фирми да предадат безвъзмездно ноу-хауто си на друга фирма за топлинно счетоводство”, заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kiki
    #8

    Мисля си, ако си производител на стока и не знаеш как и на какво цена да я предложиш на потребителя, сигурно е "правилно" да си наемеш счетоводител от вън да ти защитава твоите интереси с твоите ресурси и твоето производство! Ама, че ГЛУПОСТ! Топлофикация да не дели далаверата с топлинните счетоводители и да се прави на ощипана булка, а потребителите си на глупаци! Обучете си счетоводители и си формирайте цена на стоката съобразно правилата за ценообразуване и стига сте ни изтъквали какви некадърници сте! От отдавна го знаем!!!Стига маймуни на клона! Няма кой да плаща простащината Ви!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. топломер
    #7

    влезте в сайта на небезизвестната фирма Нелбо инженеринг и вижте че открито са си обявили цената за събиране на такси освен таксите които ни се начисляват в сметките от ТЕЦ

  3. Тото
    #6

    Директно!Тройно и четворно завишавани стойности!

  4. Бай топломер
    #5

    Ние сме уникални. Никъде по света не съществувая такова нещо като "фирма за топлинно счетоводство".Само в Бг. Дори има Асоциация на дружествата за топлинно счетоводство начело с бившия зам.директор на ТОПЛОФИКАЦИЯ- смешкото Кузманов.Ноу-хауто е един обикновен ЕКСЕЛски фаил в който се вкарватат формули които са дадени от завода производител. От там нататък ексела си изчислява сам.

  5. Бай топломер
    #4

    където използват такива уреди ДРЕ се прави от домоуправителите на сградите.

  6. Петър
    #2

    Схемата с тези фирми е проста. Веднъж - да се вземат комисионни от продажбите на приборите и, което е по-важното, да се пренасочи гневът на потребителите от държавната топлофикация към частните фирми, като по-далечната цел е да се дискредитира частният бизнес като цяло и се подсили носталгията по комунизма.

  7. Данаилова
    #1

    Плащаме за малко необитаемо жилище над 450 лева за сезон при изключени радиатори. Оказа се, че консумираната топлоенергия е обща със съседния вход -от тях /8 етажа/ само 2 жилища са изключени, а от нашия вход50% и има такива ползващи минимална мощност на 1 радиатор. В "ИСТА-България" ме уведомиха, че 87 % е дяловото разпределение- на практика излиза, че колкото повече консумират съседите от другия вход толкова повече плащаме -неползващите парно, за "топло" което не е минало през тръбите на апартаментите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.