Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЗК решава в сряда за “Тракия” и ВАЦ

5 коментара

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще разглежда в сряда концентрацията на трите португалски и двете български фирми в консорциума “Автомагистрала Тракия”, който подписа концесионен договор за аутобана, научи във вторник Mediapool от антимонополната комисия. Регулаторният орган ще се произнесе още и по искането на ВАЦ-Медийна група Български холдинг и “Медия холдинг”, издатели на вестниците “24 часа” и “Труд”, за сливане на дейност.

По казуса с концесионера на магистрала “Тракия” - смесеното дружество между португалските фирми "Лена Енгенхариа и конструкош" С.А., МСФ-Мониз да Майа, Серра и Фортунато Емпрейтейрош С.С." и "Сомаг Консешос и Сервисуш С.А." и българските държавни дружества "Автомагистрали" и "Техноекспортстрой", КЗК се самосезира след доклад на “Трансперънси интернешънъл”. В документа се обръщаше внимание, че не е разрешена концентрация на дейност между петте фирми. Двете български дружества държат поотделно сериозна част от пазара на пътно строителните дейности у нас.

Ако се окаже, че “Автомагистрала Тракия” АД придобива монопол и така нарушава Закона за защита на конкуренцията, още една въпросителна увисва над и без това спорната сделка за концесионирането на аутобана, срещу която е Европейската инвестиционна банка и която наесен ще се гледа и от Върховния административен съд.

В сряда КЗК трябва да се произнесе и по исканата от “ВАЦ – Медийна група България холдинг” оценка дали предвижданата от компанията майка – ВАЦ, покупка на 30-процентния дял на “Райфайзен Ост Инвест” в издателя на в. “Труд” - “Медия холдинг”, ще доведе до концентрация на българския вестникарски пазар, тъй като ВАЦ вече държи други 30 процента от акциите в българската медийна група.

В четвъртък ще е последното заседание на КЗК преди лятната ваканция, в която комисията излиза до 12 септември. На практика дотогава няма да има произнасяния, въпреки че деловодството на органа ще работи по нови или съществуващи преписки, чийто срок продължава и през това време. Това обясниха от комисията в отговор на въпрос как ще се придвижи евентуална жалба на руската компания РАО Единни енергийни системи срещу решението на КЗК, че могат да купят само една от двете топлоцентрали - ТЕЦ “Варна” или “Топлофикация-Русе”, които фирмата спечели в паралелните конкурси.

До момента жалба от РАО срещу решението на КЗК не е подавана, казаха от антимонополния орган във вторник. Срокът изтича на 25 юли, когато комисията вече ще е във ваканция, но в отпуск е и Върховният административен съд. Така че при всички положения, ако има жалба от РАО, тя ще остана за разглеждане наесен.

Междувременно от Агенцията за приватизация, както бе обявено предварително, удължиха с още 30 календарни дни срока за сключване на договорите за продажба на до 100 процента от капитала на "ТЕЦ Варна" и до 100 процента от капитала на "Топлофикация Русе" с РАО ЕЕС.

Ако от РАО обжалват решението на КЗК за сключване под условие на една от двете приватизационни сделки, тогава вероятно ще се наложи трето удължаване на преговорите по сделките, до произнасянето на съда. Ако  руснаците се примирят с придобиването само на едната централа, тогава в рамките на този нов 30-дневен срок Агенцията за приватизация и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране може и да се споразумеят с РАО за параметрите на контракта.

При съгласие на РАО само за една сделка, тогава от приватизационното ведомство би трябвало да пристъпят към преговори с чешката компания ЧЕЗ, която остана на второ място след руската фирма и за ТЕЦ “Варна”, и за “Топлофикация-Русе”, макар и с много по-ниски оферти.

ЧЕЗ вече притежава трите електроразпределителни дружества в София, София-област и Плевен и евентуалното придобиване на един от двата ТЕЦ-а също подлежи на разрешение от КЗК, защото ще има концентрация на електропроизводствена и електроснабдителна дейност. Това е вертикална концентрация, за която е нужно да се прецени дали не носи монополни преимущества на компанията като производител и разпределител на електроенергия на пазара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nezavisim
    #5

    kelemeta,toj e beden 4ovek.Kakvo iskate i poslednata mu kori4ka hleb da vzemete be.

  2. Харамия
    #4

    ВАЦ е монопол за всички в РБ с едно изключение - не е монопол само за антимонополния орган КЗК.

  3. Миролюбец
    #3

    Работата с явния монопол на ВАЦ на рекламния пазар в протектората Булгаристан, беше изпърдяна, не без решаващото "напътствие" на жълтокнижковия и тъмносин председател на комисията Николай Павлов, който "много компетентно" поясни, че нямало нарушение на закона, защото ВАЦ имал "много собственици"!!! Такава тъпотия може да роди само идиотска седесаро-реститутска антикомунистическа пръдлявина...!!! Резултатите са налице!!!

  4. RAN
    #2

    КЗК към концентрацията на петте фирми да добави ексминистъра Церовски и депутата Й.Мирчев.

  5. Денотативно
    #1

    Няма кво да решават - ВАЦ е монопол и това е очевадно. А за Тракия некадърните прокурори изтърваха влака - долни въздухари скапани!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.