Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КЗК за поглъщането на "Булсатком": Зрителите имат над 240 алтернативи

10 коментара
КЗК за поглъщането на "Булсатком": Зрителите имат над 240 алтернативи

С над две седмици закъснение Комисията за защитя на конкуренцията най-сетне публикува в четвъртък взетото на 1 февруари решение за безусловно и незабавно одобрение на сделката за закупуване на най-големия сателитен оператор у нас "Булсатком" от собственика на телекома "Виваком", който също има значителен дял в разпространението на тв програми.

От документа се потвърждава неофициалната информация на Mediapool, че антимонополният орган е намалил значително пазарния дял на купувача и продаваната компания като е прибавил към данните за разпространявана телевизия и т.нар. OTT услуги, при които зрителят ползва директно през интернет платформи като Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, Disney+, Apple TV+, Hulu, YouTube и SkyShowtime.

Така пазарният дял на "Виваком" и "Булсатком", който според данните на Комисията за регулиране на съобщението е бил близо 61 на сто през 2022 г. пада до 40 процента.

Според данните делът на "Виваком" в разпространението на телевизия е 34.36 на сто, на "Булсатком" - 26.7%, като има значителен спад спрямо 2021 г., а А1 е третият най-голям играч с 26.4 на сто дял. Всички останали разпространители имат общо 12.54 на сто дял през 2022 г.

Но КЗК сваля тези изчисления със стрийминг платформите, на които отрежда дял от около 20 на сто.

В мотивите си в полза на сделката антимонополният оргат заявява, че след поглъщането на "Булсатком" за конкурентните ѝ тв канали ще останат достатъчно алтернативни платформени оператори (общо над 240), чрез които да се разпространяват и да достигат до зрителите. Като такива са посочени А1 (утвърден доставчик на платена телевизия с национално покритие); "Йеттел" (нов доставчик с бързо развитие); "Неосат" (доставчик на сателитна (DTH) телевизия с национално покритие); множество регионални оператори, включително регионални лидери като "Бдин Ком" в област Видин, "Кабел Сат Запад" в област Кюстендил, "Диана Кабел" в област Ямбол.

Комисията приема, че след сделката разрасналият се играч "няма да има нито способност, нито стимул за ограничаване на ефективната конкуренция на вертикално засегнатите пазари". Според нея на пазара има други активни участници, които имат устойчиво пазарно присъствие и след нотифицираната сделка ще са в състояние да упражняват действителен конкурентен натиск спрямо обединената група. Собственикът на "Виваком" пък не би имал стимул за ограничава конкурентния достъпа до пазара, предвид възможната загуба на приходи от вече сключени договори. Освен това каналът на Нова телевизия можел да се гледа безплатно в ефир и през интернет и зретилути му няма да бъдат засегнати от сливането.

Относно искането на бТВ, мабилния оператор "Йеттел" и оператора на неговата мобилна мрежа ЦЕТИН, които са част от чешката група PPF, решението за сделката да изчака произнасянето на Върховния административен съд по сделката на "Виваком" за купуване на 167 кули от "Булсатком", КЗК обяснява, че двете сделки не зависят една от друга и все още няма окончателно решение на съда законна ли е сделката за кулите.

Любопитен щрих от решението на КЗК е структурата на собственост на придобиващото "Булсатком" предприятие - "Юнайтед Груп България". Негов собственик е регистрираното в Люксембург "Словения Броудбанд С.а р.л.", притежавано от недирландското "Юнайтед Груп Б.В", чийто едноличен акционер е "Адриа Мидко Б.В.", притежавано от "Адриа Топко Б.В.", на свой ред собственост на "Самър БидКо Б.В". Следващият в линията на притежанието е "Самър МидКо Б.В." на "Самър Перънт С.а.р.л.", къде над 50 на сто от капитала се държи от "Самър Инвест С.а р.л.", в което има друг акционер с над полевината дял, но неговото име вече не се посочва в решението.

Сега обявеното публично решение на КЗК вече бе обжалвано от "Йеттел" пред Административният съд София област, но съдът остави без уважение искането да се спре предварителното изпълнение на сделката, което отваря пътя за финализирането ѝ и вписването на новия собственик в Търговския регистър, което означава край и на опциите за съдебен контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #10

    "Булсатком" в ръцете на руски олигарх. Липсата на правова държава направи народа ни заложник на Путин и режима му!

    Лъжа е казаното от КЗК, Булсатком е единствения сателитен предавател на новини от България и монополист, друга алтернатива няма все още. Спас Русев- поставеното лице на руските капитали в Мултигруп, стана 2023 година собственик на Булсатком. А сега, 2024 година с поглъщане на Булсатком от „Виваком“, извезе наяве истинския собственик - руския олигарх Тор Бьорголфсон( от Мултигруп),

  2. Коментарът е изтрит в 11:41 на 24 февруари 2024 от автора.
    #9
  3. Коментарът е изтрит в 11:39 на 24 февруари 2024 от автора.
    #8
  4. Dora Apostolova
    #7

    "Булсатком" в ръцете на руски олигарх. Липсата на правова държава направи народа ни заложник на Путин и режима му!

    Спас Русев- поставеното лице на руските капитали в Мултигруп, стана 2023 година собственик на Булсатком. А сега, 2024 година с поглъщане на Булсатком от „Виваком“, извезе на яве истинския собственик - руския олигарх Тор Бьорголфсон( от Мултигруп), един от най близките олигарси на Путин, скрил си лицето зад своята финансова корпорация "КСБ груп"- явяваща се реалния собственик на

  5. Коментарът е изтрит в 11:15 на 24 февруари 2024 от автора.
    #6
  6. Коментарът е изтрит в 21:02 на 23 февруари 2024 от автора.
    #5
  7. Tsvyatko Kovachev
    #4

    всички сладки бизнеси са за наши хора ...

  8. Иван Арнаудов
    #3
    Отговор на коментар #2

    "Идете край коя да е граница - до незнам си колко километра на вътре сигналът на комшиите е по-силен от нашия и ти си плащаш все едно, че си в роуминг! Това е доста солено до границите с Турция, Сърбия, Северна Македония...." За това специално никой оператор не е виновен. Има си съответна настройка в телефона, ама кой да чете ръководства, да разглежда менюта... Абсолютно всеки GSM апарат има функция за заключване към домашната мрежа и забрана за автоматично регистриране към мрежа в роуминг.

  9. RumRad
    #2

    Не си само ти такава жертва! За съжаление мобилните оператори в нас са мошеници на дребно! Виваком (навремето БТК) беше харисана от марикона на офщорка. А1 (бившия Мтел) си им викаха ментел, а тогава дадоха честота на гръцки мошеници (Глобъл), които (както Виваком) три пъти си сменят собствениците и името! Защо не допуснат наптимер Водафон или Орийндж? Те са големи компании и там е по-добре от нашите! Идете край коя да е граница - до незнам си колко километра на вътре сигналът на комшиите е по-силен от нашия и ти си плащаш все едно, че си в роуминг! Това е доста солено до границите с Турция, Сърбия, Северна Македония....

  10. Des
    #1

    Като " жертва", на подобно поглъщане на интернет доставчика ми от Виваком, ще споделя, че бях принуден да преподписан договори, че изборът ми на интернет доставчик вече е сведен до тези и другите два мобилни оператора, а те държат очевиден картел на цените ,така че тепърва ще сме принудени да плащаме високи сметки на Виваком, а качеството и обслужването,все по лошо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.