Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Легенди за Европейския съюз процъфтяват в Източна Европа

0 коментара

В един въображаем Европейски съюз, в чието съществуване обаче много хора в Източна Европа са твърдо убедени, моряците на рибарски лодки не могат да отплават, ако не са се подсигурили най-малко с 200 презерватива, прасетата имат нужда от играчки, за да се забавляват, а кривите краставици не могат да се продават по магазините.
И най-невероятните легенди, от които излиза, че европейската бюрокрация е откачила, процъфтяват в страните-кандидатки покрай серията референдуми за членство. Феноменът доби такива размери, че полската осведомителна агенция ПАП създаде нов отдел, чиято задача е да открива и опровергава "евромитовете".

В Полша рибарите смятат, че ще трябва да носят мрежи на косите си. В Унгария много хора се страхуват, че ще загубят любимото си полуобезмаслено мляко. А чехите се опасяват, че любимото им миризливо сирене ще изчезне от пазара след присъединяването към ЕС през май 2004 г.

Разпространявани обикновено от ухо на ухо, тези слухове понякога са тиражирани като сензация и от медиите. Така най-гледаната чешка телевизия, частната ТВ Нова, посвети цял репортаж на уж съществуващата директива на Европейския съюз, с която фермерите се задължават да купуват играчки на прасетата си.

Аферата се разрасна дотолкова, че представителството на Европейската комисия в Прага публикува опровержение и обясни, че съюзът само е въвел минимални норми за условията, при които се отглеждат животни.

Наистина понякога европейското законодателство достига върховете на технократщината, но легендите така го деформират и пресилват, че става напълно абсурдно. Това на практика не е нещо различно от антиевропейските слухове, публикувани преди време от британската таблоидна преса. Изискването краставиците и корнишоните да са с идеално правилна форма не е нищо друго освен превъплъщение на историята, излязла на първа страница във в. Сън през пролетта на 1998 г.

"Хората чувстват страх от промяната, страх от загуба на самоличността си", смята Жан-Брюно Ренар, френски професор по социология. Слуховете са много консервативни, обръща внимание той.

Набързо озовали се в пазарна икономика след десетилетия комунизъм, хората от Източна Европа често губят ориентирите си. Влизането в ЕС, желано от повечето източноевропейци, обещава нови промени и предизвиква нови страхове. Това доказват например въпросите за ЕС, зададени на безплатните информационни телефонни линии преди референдумите. "Притежавам стара Шкода без катализатор. Мога ли да си я запазя", се тревожеше миналата седмица шофьор от Словакия.

Друг от обадилите се, по професия зеленчукопроизводител, се интересуваше колко моркови ще може да отглежда след като страната му влезе в 25-членния ЕС.

Темата за храненето присъства постоянно в историята на слуховете, защото засяга ритъма на всекидневния живот, смята Жан-Брюно Ренар.

Както в Западна Европа, така и на Изток, хората се страхуват, че еврокрацията ще превземе живота им. "Технократът стана класическа фигура, както преди аристократът, едрият буржоа и фабрикантът. Идеята е една и съща - те не ни познават, далеч са от нашите тревоги, но решават вместо нас", допълва Ренар.

На практика в кампаниите в Унгария, Чехия и Полша тези, които често добронамерено разпространяваха слуховете, бяха същите, които твърдяха, че истинската цел на разширяването е колонизация на Източна Европа от Брюксел, за да могат многонационалните компании да забогатеят още повече.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.