Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарите на трето място по корупция след митничари и полицаи

6 коментара

Проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) показва, че българите смятат здравеопазването за един от най-корумпираните сектори на обществения живот. Над 40% от анкетираните са се оплакали, че е трябвало да плащат подкупи, за да бъдат обслужени в лечебно заведение, докато през 2002 г. този процент и бил около 20 на сто. С този резултат здравеопазването се нарежда на трето място след митниците и съдебната система.

Почти 65% от българите смятат, че повечето лекари са замесени в корупционни практики. Първите две места “държат” митничарите и полицаите, изпреварвайки данъчните служители, политиците, министрите и кметовете. Най-много подкупи се вземат при раждане и при операции, когато съответно 71% и 68% от анкетираните съобщават, че са им искани пари. Най-показателно е, че две-трети от интервюираните медици потвърждават взимането на подкупи, най-вече в родилните отделения.

Антикорупцията неизменно присъства в политическия дневен ред в България, коментира посланикът на САЩ Джон Байърли, който участва в отбелязването на десетата годишнина от началото на партньорството между държавните и неправителствените организации в противодействието на корупцията.

Според него корупцията в администрацията е намаляла, но има още работа в области като корупцията на политическо ниво, злоупотребата със средства в областта на обществените поръчки, при финансирането на политическите партии.

Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев призна наличието на корупция в съдебната система и висшите ѝ етажи. Съдебната система отразява състоянието на обществото, а корупцията се дължи на политиците, които "искаха да има послушни съдии и прокурори, които да изпълняват техните поръчки", изтъкна Пенчев. Той допълни, че отговорни за това състояние са и бизнесмените, които искаха делата и концесиите да се решават в тяхна полза. Изход от ситуацията Константин Пенчев вижда единствено във върховенството на закона - еднакъв за всички.

Корупцията в здравеопазването не може да бъде изключена от политическата корупция, заяви председателят на парламентарната комисия за борба с корупцията Бойко Великов (БСП). Има случаи на злоупотреба с правомощия в сферата на обществените поръчки, има проблем с едновременното упражняване на държавна и частна лекарска практика, има значими въпроси, които трябва да намерят законодателното си решение, уточни депутатът.

Представителят на парламентарната здравна комисия доц. Атанас Щерев (НДСВ) заяви, че корупцията се генерира целенасочено от държавата, за което има интереси. Той настоя за приватизация на лечебните заведения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тони
    #7

    Кое място в класацията на ЦИД заемат общинските служби и служители?

  2. mgsh
    #6

    няма ли да вземе да млъкне най-накрая?! За подкупността на съдиите били виновни политиците и бизнесмените?! А самите съдии и прокурори са просто едни нещастни жертви на обстоятелствата, абсолютно неотговорни за постъпките и решенията си?!Изходът от положението било върховенството на закона - че от кого зависи то, ако не от съдилищата?И този грижовен наглец е председател на висша съдебна инстанция... Не беше ли казал преди време, че натрупаните от съдии и прокурори корупционни милиони трябвало да се опростят, просто защото вече били натрупани?

  3. Баба
    #5

    Пак поредните глупости на един прост човек станал по неизвестен начин дори доцент.Да се приватезерат лечебните заведения.Кой ще има възможност тогава да се прегледа или лекува?Никой! Само няколко хора.Никъде го няма в Европа такова здравеопазване като нашето.Имамбогат опит от другите страни.Има частен сектор,но цените са му търпими.За преглед се плаща по 100 до 200 еуропри заплати средни от 2200 еуро.Проблема в България е липсата на пари.Идва от това,че никой не раблоти с плащане на данъци и държавата

  4. citizen
    #4

    na medicinskia personal, na kvalificaziata mu, i sw6to na medizinskata aparatura, koyato e dosta skwpa. Da ne se zabravya, che edin lekar, kolkoto i da e sposoben, se obrazova kato dobwr specialist za pone 10 godini!

  5. Добри
    #2

    Колко са лекарите с хотели , яхти ,ав-томобили за над 30 000 и т.н.? Такива публикации са за заблуда на ниско ин-телигентни хора .

  6. 1
    #1

    Нещо сте се убъркали-информацията е ,че лекарите са еднолични лидери по рушвети в проведеното изследване !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.