Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекарствата ще поевтиняват заради нови правила в търговията им

1 коментар
Лекарствата ще поевтиняват заради нови правила в търговията им

Очаква се цените на медикаментите у нас да паднат, ако бъде приет новият закон за лекарствата. Това заяви на пресконференция в сряда директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) д-р Емил Христов.

Миналата седмица законопроектът бе одобрен от правителството и до края на седмицата ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. По думите на зам.-министъра на здравеопазването д-р Емил Райнов за първи път у нас един закон регламентира всички дейности, свързани с производството, търговията, разпространението на лекарства. Освен това с него България изпълнява изискванията на Европейския съюз в сферата на лекарствената политика.

През последните години страната стана известна с това, че около две трети от лекарствата, които се предлагат у нас, са с по-високи цени от тези в Европа, обясни Христов. По думите му с промените, заложени в закона, стойността на медикаментите у нас ще се изравни с тази на лекарствата в ЕС, което на практика означава, че повечето ще поевтинеят.

Законът позволява производители на лекарства да бъдат и търговци на едро, което ще избегне прекупуването на лекарства, а производителите ще ги продават на по-ниски цени.

Разрешава се паралелен внос 

Проектозаконът разрешава и паралелен внос, при който търговците на едро могат да внасят лекарство от ЕС, което има същия химичен състав като продавано в България. Христов обясни, че търговците на едро ще имат интерес от промяната, когато в чужбина лекарството е по-евтино.

Така ЕС упражнява политика на натиск върху цените на лекарствата, която води до тяхното изравняване във всички страни на ЕС. Христов очаква изравняването на цените у нас да се постигне до 2-3 година след влизането ни в съюза.

Без търгове за цените на лекарствата 

Вече няма да има отделни позитивен и реинбурсен списъци, а ще се обединят в позитивен реинбурсен списък с лекарства. Той ще определя пределните цени на лекарствата, които ще се заплащат частично или напълно от здравната каса.

Новият общ списък ще се съставя от независима комисия към Министерски съвет и ще включва медикаменти за извънболнична и болнична помощ, за онкологични, редки, инфекциозни заболявания и СПИН. В момента двата отделни списъка се пишат от Министерството на здравеопазването и здравната каса.

Според Христов по този начин пациентите сами ще регулират цените на пазара и ще принудят фирмите с по-скъпи лекарства да намалят цените им.

Стойностите на медикаментите в позитивния реинбурсен списък ще се определят от комисията на базата на цените в девет страни членки на ЕС със сходно на българското икономическо развитие. По думите на Христов т.нар. референтна цена може да се калкулира в сравнение със страни като Португалия, Унгария, Полша, Словения.

Така на практика отпада досегашната процедура цените на лекарствата да се договарят с търгове, а ще се обсъждат само количествата на лекарствата.

Рефериране на цените на лекарствата у нас се прави от 2003 година, но според Христов досега то е било “недоимачно”.

Драстично увеличение на глобите

По думите на Христов законопроектът предлага и значително увеличение на глобите. Глобата за производство, внос и съхранение на лекарства без разрешение ще бъде 50 000 лева. В момента тя е 8 000 лева. Аптеките, които работят без разрешение, вместо с 1 000 лева ще бъдат санкционирани 10 пъти повече.

Ако някой търгува с лекарства без разрешение, ще трябва да плати до 20 000 лева. За производство на лекарства без сертификат до 3 000 лева при първо нарушение, 20 000 лева за второ нарушение и отнемане на разрешението при трето.  

За неправомерна реклама ще се плаща до 10 000 лева, вместо 200 лева, както досега. Това важи както за медиите, които рекламират без разрешение, така и лекарите, които например имат залепени плакати на медикаменти в кабинетите си.

По-строги изисквания за рекламата на лекарства

Христов обясни още, че промените предвиждат и по-строги правила за рекламата на медикаментите, давани без рецепта, включително и на хранителните добавки. Това става възможно тъй като законът разписва, че разрешение за реклама от ИАЛ трябва да имат всички вещества, които не само служат за лечение и профилактика, но и претендират, че имат такова действие.

Христов обясни, че с промените ще се прекрати и порочната практика представянето на някои медикаменти да става чрез екскурзии в чужбина и организиране на коктейли. Фирмите производители ще могат да дават на лечебните заведения само рекламни материали и две мостри от продукта си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БРАВО БСП!
    #1

    ХАК ИМ Е. ДА ГИ НАЦИОНАЛИЗИРАТЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.