Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Личният фалит ще бъде доброволна опция за хора с имущество

4 коментара
Личният фалит ще бъде доброволна опция за хора с имущество

Министерството на правосъдието предложи революционен за България законопроект за личния фалит. Идеята е длъжниците по своя воля да поискат да бъде обявени във фалит, за да получат възможност да се разплатят доброволно със своите кредитори.

"България е единствената страна в ЕС, в която няма законова регламентация за несъстоятелност (фалит) на физическите лица. Опитите за такъв законопроект, правени през годините, катастрофират, защото размерите на феномена на свръхзадлъжнялостта в България са такива, че правят много тежки решенията, от които обикновено никой не е доволен", коментира правосъдният министър Крум Зарков.

Законопроектът е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост и неговото приемане е условие за отпускането на пълната сума от 12 млрд. лева от Брюксел. Това увеличава значително шансовете законопроектът да мине през парламента.

Без имущество няма процедура за личен фалит

Кредиторите няма да имат възможност да искат образуване на производството за личен фалит. Всичко ще зависи само от волята на длъжника. Процедурата по закона за личния фалит е предназначена само за добросъвестни длъжници.

Добросъвестен е длъжник, който поема задължения съобразно своето имуществено състояние и доходи. Много е важно той да не се опитва да уврежда умишлено или поради небрежност интересите на кредиторите си. Граждани, които нямат имущество, няма да могат да влязат в процедурата по личен фалит, а само да се констатира тяхната несъстоятелност, което не създава никакви възможности.

След започването на процедура съдът определя несеквестируемото имущество на добросъвестния длъжник. Отделно се определя издръжка, която служи за задоволяване на жизнените му нужди и тези на семейството му. Сумата не може да бъде по-малка от една минимална работна заплата. По време на процедурата се предвижда заплащане само на прости такси, като за откриване на производството таксата е 20 лв.

Личният фалит започва с подаване на молба до съда, обявяване на неплатежоспособността и откриване на производството. След това се установява размера на вземанията и на имуществото в масата на несъстоятелността. После се утвърждава план за погасяване, обявява се фалит и започва осребряване на имуществото.

След изтичане на 3-годишен срок могат да се погасят задълженията за удовлетворяване на вземанията в одобрения от съда списък на приетите вземания. Погасяването може да настъпи, ако длъжникът е заплатил разноските в производството и е удовлетворил поне частично вземанията на кредиторите.

Когато длъжникът няма имущество за продан, което да е достатъчно да покрие разноските и поне частично да удовлетвори кредиторите, съдът само обявява неплатежоспособността на длъжника.

Кои вземания са изключени?

От общото правило за погасяване, с изтичане на 3-годишен срок, са изключени вземанията, обезпечени с ипотека, вземания за глоби и имуществени санкции, вземания за непозволено увреждане; вземания за издръжка; вземания, възникнали след откриване на производството по несъстоятелност, които са останали неудовлетворени.

"Търси се балансирано уреждане на обществените отношения. Да се защитят добросъвестните длъжници, а не хитреците, да се защити легитимният интерес на кредиторите, но не и хищническите пориви на някои от тях. Време е смело да се изправим пред този въпрос", коментира Зарков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Това изглежда като новата шашма, която прилича на закон. Личен фалит означава, че длъжникът отказва да плати, защото няма с какво. Това е термин, който показва липса на платежоспособност. Т.е. онзи, който има да получава пари, "духа супата" или нещо друго, ако желае да се разнообрази.

  2. Mz/X
    #3

    Сащ имат такъв закон. Не съм много запознат но там и да нямаш имущество ти опростяват дълговете 1 път в живота. След това обаче влизаш в черен списък и вече никоя банка не ти дава кредити.

  3. pepe
    #2

    Това не е закон, а подигравка.
    За да влезеш в процедура по фалит, според така предлагания "закон", е задължително да разполагаш с имущество, с което да се съгласиш "доброволно" да погасяваш дългове, на практика осавяйки се на "милостта" на "кредиторите" и обричайки семейството си на мизерия. Целта, която доста очевидно прозира, е да склонят някой овчедушен идиот, да си надене хомот, декларирайки че приема доброволно, да е "добросъвестно" послушен,

  4. Десен бесен
    #1

    Банковото лоби се противопоставя на такъв закон. Няма друга причина. И разбира се пак само ние в ЕС не сме приели подобен. Друг е въпроса, че като чета за какво става въпрос - все тая с него, или без него.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.