Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лимитът от 5000 лв. по "Гражданска отговорност" ще е само за някои роднини

Компенсацията ще е без ограничение за съпрузи, родители и деца

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Лимит от 5000 лв. на обезщетенията за неимуществени вреди при смърт на близък по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" ще има само за роднини, които не влизат в тесния семеен кръг. Такива са братя, сестри, баби, дядовци и всеки друг, който може да докаже трайна емоционална връзка със загиналия.

Това гласуваха депутатите при приемането на второ четене на спорните промени в Кодекса за застраховането, внесени от Менда Стоянова от ГЕРБ по инициатива на застрахователния бранш.

За съпрузи, деца и родители, включително осиновители или други отглеждащи, лимит на обезщетенията няма да има нито за имуществените, нито за неимуществените вреди, както е и сега.

Преди няколко седмици Менда Стоянова внесе предложение между първо и второ четене на промените в Кодекса за застраховането обезщетението по "Гражданска отговорност" за неимуществени вреди при смърт на пътя – тоест за болки и страдания на близките. То ограничава до 20 000 лв. за деца, родители и съпрузи на загиналия, до 15 000 лв. - за братя и сестри, и до 5000 лв. - за всички останали, с които лицето е имало трайна емоционална връзка. Стоянова изрично подчерта, че таванът се отнася само за емоционалните страдания, докато компенсациите за имуществени вреди като например загуба на доход в семейството, издръжка на непълнолетни деца, медицински разходи, обезщетенията остават без ограничение.

Промените се наложиха, след като Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) обяви, че ще се стигне до фалити на компании или до цена на "Гражданската отговорност" от 1000 лв., ако спешно не се приемат законодателни промени заради решение на Върховния касационен съд от 21 юни тази година. То разшири кръга на роднините, които имат право на обезщетение за болки и страдания при смърт на техен близък на пътя. Според решението при изключителни случаи компенсация могат да получат братя и сестри, баби и дядовци, както и всеки друг, който може да докаже трайна емоционална връзка със загиналия.

По данни на асоциацията, за разлика от другите държави в ЕС, в България потърпевшите претендират предимно обезщетения за неимуществени вреди, защото при тях не се изискват доказателства и документи. Средното обезщетение за неимуществени вреди през 2017 г. е било 118 000 лв.

По данни на шефката на АБЗ Светла Несторова, изнесени пред бюджетната комисия във вторник, претенциите пред Софийския градски съд в резултат от решението на ВКС вече са 379, като компенсации претендират 872 души. По тези дела вече са заделени резерви за над 100 млн. лв. Само на един от по-малките застрахователи за един следобед са му заведени нови претенции за 4.2 млн. лв., каза Несторова. По нейни изчисления допълнителните разходи за сектора заради решението на ВКС ще бъдат над 1 млрд. лв.

Зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Владимир Савов обаче обяви по-консервативни разчети, според които допълнителните обезщетения по смъртни случаи от последните пет години, по които давността още не е изтекла, ще доведат до необходимост от резерви в размер на 380 млн. лв. По думите му при тази ситуация "Гражданската отговорност" би трябвало да скочи до около 400 лв., а не 1000 лв., както обявиха застрахователите.

Несторова обаче репликира, че разчетите на КФН са изключително консервативни, защото реалната съдебна практика потвърждава на 100% най-лошите очаквания на застрахователите.
Според председателката на застрахователната асоциация решението на бюджетната комисия е компромис, който според нея няма да промени практиката у нас да се търсят компенсации главно за неимуществени вреди, а не за имуществени, които се доказват по-трудно.

Сравнително неудовлетворени от решението останаха и адвокати, представляващи интересите на пострадалите. Те твърдят, че брат или сестра е достатъчно близка родствена връзка, която не бива да се оценява на 5000 лв. и попитаха защо лимитът специално за тази категория потърпевши е намалена от първоначално предвидените 15 000 лв. на 5000 лв.

Менда Стоянова и Светла Несторова опровергаха твърденията на адвокати и неправителствени асоциации, че има решения на Съда на ЕС, които не допускат лимити на неимуществени обезщетения по "Гражданска отговорност". Въпросните решения се отнасят за специфични случаи, в които виновникът за катастрофата носи по-голяма имуществена отговорност от покритието по застраховката, което не е българският случай. У нас отговорността на виновника и на застрахователя е изравнена, поясни Несторова.

Лимитът от 5000 лв. ще важи до изработването на методика за определяне на обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди, решиха още депутатите. Според приетите текстове до шест месеца от влизането в сила на закона трябва да е готов проект на подобна методика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #3

    Години наред, както и в момента, нито КЗК си е вършила работата, нито КФН нито МВР. Затова половината БГ застрахователи отдавна би ги затворил и Угандийския надзор. Поради тази причина ГО е пирамида, продаваща се на абсурдно ниски цени. Те няма как да покриват задълженията по нея. Поредните схеми, кражби, далавери... Няма как да сме нормална страна без работеща правораздавателна система. Ама ясно е, че сегашните власти няма да го направят, защото биха били първите потърпевши. Няма как сами да се разследват, обвинят и осъдят.

  2. Kruger
    #2

    Аз не разбирам защо ни занимават с тези неща. Застрахователният пазар е свободен и всеки застраховател може да продава или не ГО, с каквито реши бонуси или малуси или и идвете или нищо, да си селектира клиенти, да дава каквито си иска цени, отстъпки, завишения и т.н. Клиентите могат да избират от кого да си купят застраховката според цената и качеството на услугата, както всяко друго нещо. Качеството в случая е доверието и бързото обезщетяване на клиента. Като клиента е застрахования, а обезщетяването

  3. Светлоносец
    #1

    Лимита на обезщетение на ГО при смърт при ПТП до 5000 лв. за роднини извън тесния семеен кръг. Това хубава или лоша новина е?
    Ноември 2017г. ВКС издава тълкователно решение, че съществува и разширен кръг от роднини получаващи обезщетенията при смърт при ПТП, но само ако са с трайна емоционална връзка с починалия.
    Вместо КФН да създаде методика, наредба или изменение на КЗ, КФН постъпва по най-елементарния начин, от 2017 г. ГО скача с 50%, но виждайки че се явяват повече съдебни искове, застрахователите,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.