Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лицензирането на новото гориво за V блок е "натегнато", включват се чужди фирми

3 коментара
Лицензирането на новото гориво за V блок е "натегнато", включват се чужди фирми

Чешка и две украински компании и френски институт помагат на Агенцията за ядрено регулиране за ускоряване лицензирането на свежото ядрено гориво на американската "Уестингхаус" (Westinghouse) за използването му на V блок на АЕЦ "Козлодуй". Регулаторният орган си е дал вътрешен срок да приключи с документацията до края на март 2024 г. Причината е, че за 15 април е насрочена първата доставка на алтернативното на сегашното руско гориво и тя ще пристигне, независимо дали то е лицензирано за използване в България или не.

Ако процесът по одобрението му не приключи до спирането на реактора за плановия годишен ремонт и смяната на 1/4 от горивото през май 2024 г., мощността няма да може да работи. Освен ако не се зареди с наличното руско гориво за VІ блок на ядрената централа. То е ТВСА-12 и е различно от това за V блок, което е ТВСА, но е съвместимо с него и лицензирано. Ако обаче се сложи от ТВСА-12 догодина, това означава, че трябва и следващите три години да се зарежда с него и после да се прави анализ за неговата съвместимост с това на "Уестингхаус".

Това обясниха от Агенцията за ядрено регулиране пред журналисти. Оттам обаче все още смятат, че въпреки натегнатия график по лицензирането на американското свежо ядрено гориво, все още има време това да стане навреме и да не се стига до промяна в плана за диверсификация на доставките на този вид енергийна суровина.

Договорът между АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус" бе подписан в края на декември 2022 г. и е за десетгодишни доставки. От думите на председателя на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски стана ясно, че дори и да не бъде позволено за използване още идната пролет, горивото ще пристига и е възможно неговото съхранение на площадката на ядрената централа до лицензирането му. Затова обаче ще трябва отделно разрешително, както и за самото транспортиране на новите касети до Козлодуй.

През юли 2023 г. Министерският съвет отпусна 442 хил. лв. на АЯР за привличане на външни консултанти, които да ѝ помагат с оценката на подадените малко преди това документи от АЕЦ "Козлодуй" за одобряването на американското свежо гориво.

Чуждите помощници

В началото на август вече са подписани договори с френския Институт за ядрена безопасност и радиационна защита (IRSN) и с чешко-украински консорциум за предоставяне на външна експертиза на избрани отчети от анализа на безопасността за лицензиране на новото ядрено гориво RWFA, произведено от "Уестингхаус", за V блок на ядрената ни централа.

Държавният френски институт анализира 20 отчета за безопасността на горивото RWFA през целия му жизнен цикъл. Също така как се държи то при съхранението му след като бъде отработено в охлаждащите басейни на централата, както и при аварии за въздействието му върху околната среда при такива ситуации, обясни Елизабет Цветанова, директор "Безопасност" в ядрения регулатор.

Консорциум между чешката ES Group Europe s.r.o., украинските Държавен научно-технически център за ядрена и радиационна безопасност и "Енергобезопасност груп" вече оценява съвместимостта на новото ядрено гориво със системата за вътрешнореакторен контрол на V блок.

Междувременно от АЯР правят своя преглед на документите и където имат забележки или откриват пропуски, ги връщат на АЕЦ "Козлодуй", а те на свой ред – на "Уестингхаус".

От ядрената централа вече са предали единия от двата липсващи документа, каза зам.-председателят на агенцията Борислав Станимиров.

Разрешителни за превоз на всяка доставка и за съхранение

Паралелно агенцията е напреднала в работата и по издаване на отделно разрешително за съхранението на ядреното гориво на "Уестинхгаус", след като то бъде използвано в реактора. Лиценз трябва да има и за самия транспорт на касетите от завода в Швеция, където ще се произведат, до Козлодуй и такъв се издава за всяка доставка.

Американската компания вече е започнала да внедрява своята система за вътрешно-реакторен контрол, която да следи процесите при горенето и да работи паралелно със съществуващата руска такава система. Проблем обаче е това, че тя няма да може да анализира наличните 3/4 руско гориво, защото трябват изходни данни, които не се очаква руснаците да ни дадат. Но според Бачийски Украйна може да ни помогне за наистина паралелната работа на руската и американската системи за вътрешно-реакторен контрол. Да не забравяме, че по съветско време повече от половината ядрена индустрия на СССР се движеше от Украйна и страната има изключително солиден опит в технологиите, които и досега Русия използва, а и в Украйна вече е извършен преход на техни реактори от руско свежо ядрено гориво именно към горивото на "Уестингхаус", отбеляза председателят на ядрения регулатор.

Той уточни, че първоначалният план на България да смени руската ТВЕЛ като доставчик на свежо ядрено гориво е бил това да стане през 2025 г. , когато изтича договорът, но процедурата се е наложило да се ускори заради войната на Русия в Украйна.

"Фраматом" да даде информация за горивото за VІ блок

Бачийски каза още, че ядреният регулатор е поканил френската "Фраматом", с която бе подписано подобно споразумение за доставки на VІ блок на АЕЦ "Козлодуй", да внесе информация за вида гориво, което смята да осигури.

"Фраматом" твърди, че горивото ще е напълно идентично като сега използваното руско – ТВСА-12, което тя произвежда в съвместен завод с ТВЕЛ в Германия, и поради това не се налага лицензирането му.

"Всеки може да твърди каквото си иска, но едва като видим документите за горивото, което френската компания ще внася, можем да кажем трябва ли да се лицензира или не", каза Бачийски.

Той заяви, че ядреният регулатор е напълно безкомпромисен по отношение на безопасната работа на двата реактора и е готов дори да ги остави да не работят, отколкото да няма пълни гаранции за сигурността при смяната на горивото.

Председателят на АЯР коментира също така, че диверсификацията на ядреното гориво и на услугите в сферата е необходима и напълно я подкрепя, тъй като не е ясно дали санкциите на Европейския съюз няма да засегнат и руската ядрена индустрия. Това вече е обсъждано и позицията, изразена от президента Румен Радев и служебното му правителство, бе против евентуални ограничения на руските технологии, тъй като АЕЦ "Козлодуй" е зависима от тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емил Станоев
    #3

    Нагледен пример как са се продали нашите на Козяк ! Горивото не е лицензирано но са го купили и дори да не се лицензира в следващите 3 години то те ще го плащат. Общо взето се гответе за нови по-високи цени на тока и даже има вероятност за аварии и спиране на централата.

  2. Коментарът е изтрит в 19:39 на 24 септември 2023 от автора.
    #2
  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Под политически натиск на България се пробутва по-скъпо ядрено гориво. Със същия първоизточник на уран-сащ вдигнаха вноса на уран от Русия с 50% след последното разгорещяване конфликта в украйна. САЩ и з €вропа натиснаха България да нареже 1-4 реактор. Които произвеждаха йан-евтината енергия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.