Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лобистки поправки в закон зачеркват "ландшафтната архитектура"

1 коментар
Лобистки поправки в закон зачеркват "ландшафтната архитектура"

Специалността "ландшафтна архитектура" е на път да бъде окончателно зачеркната, а с това на халост ще отидат 5-те години на всички студенти и вече завършилите я в университети. Такава перспектива очертават поправки в Закона за устройство на територията, внесени от ГЕРБ - СДС, които в средата на февруари вече минаха първо сито през българския парламент. Студенти от Лесотехническия университет в София посочиха пред Mediapool, че подозират в дъното на цялата сага лобистки натиск.

От поправките става ясно, че на ландшафтните архитекти и на урбанистите ще бъде отнето правото да проектират. Занапред тази дейност ще се извършва само от регулираните специалности "архитекти" и "инженер в инвестиционното проектиране".

Съмнения за лобистки натиск

Студенти от Лесотехническия университет в София подозират, че в дъното на цялата история е лобистки натиск от страна на архитекти.

“Архитектите учат ландшафтна архитектура само един семестър, ние я учим 5 години и излизаме със степен магистър. Възможно ли е човек за 1 семестър да може да придобие знанията, които получаваме ние за 5 години", коментира пред Mediapool eдин от ръководителите на Студентския съвет към Лесотехническия университет.

Проектирането на зелени архитектурни ансамбли изисква специализирани умения и познания, които не могат да бъдат заместени от тези за проектиране на сгради, смята представителят.

Специалността се изучава в Лесотехническия университет в София вече 70 години, като спорът на архитекти и ландшафтни архитекти бил от десетилетия. Представителят на управата на Студентския съвет добави, че и ландшафтните архитекти изучават един семестър архитектура, и риторично попита дали това означава, че трябва да отнемат тяхната специалност.

В момента на архитектите се налага да наемат ландшафтни архитекти за сградите си и вероятно искат да спестят този разход, разчитайки само на собствените си знания и умения, смятат студентите.

Официалните мотиви

В официалните мотиви към проекта се посочва, че "от 2016 година държавата повиши своите изисквания към лицата, които притежават техническа правоспособност и упражняват регулираната професия "архитект" и "инженер в инвестиционното проектиране".

Тези професии са държавно регулирани и лицата, които ги упражняват, освен техническа правоспособност, трябва да притежават допълнителни знания и умения”.

Макар че покрива всички изисквания на регулирана специалност, ландшафтната архитектура официално не е вписана сред тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #1

    Докога алчни, тъпи и корумпирани неграмотници ще решават въпросите на образованието.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.