Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон одобри френско-китайската сделка за АЕЦ "Хинкли Пойнт"

3 коментара
Така трябва да изглежда бъдещата АЕЦ "Хинкли Пойнт"

Британското правителство одобри строежа на първата за последните 20 години ядрена централа - "Хинкли Пойнт", която ще струва 18 млрд. лири. Финансирането на новата АЕЦ в Съмърсет ще се осигури от френското и китайското правителство, но са договорени изключителни нови гаранции за националната сигурност на страната, предаде ББС в четвъртък.

Решението за ядрения проект бе отложено от юли за есента  заради възникнали възражения срещу китайските инвестиции в британската атомна енергетика.

Проектът, който ще се изгради на мястото на съществуващата АЕЦ в графство Съмърсет, в Югозападна Англия, ще се реализира от френската "Електрисите де Франс" ("Е Де Еф - EDF) и китайската "Чайна Дженерал Нюклиър Корпорейшън" (China General Nuclear Corporation – CGN).  Две трети от средствата ще се осигурят от контролираната от френското правителство компания, а останалите 6 млрд. лири – от държавната китайска корпорация.

Британското правителство обаче ще може да следи сделките с дяловете на двамата акционери и да стопира продажбата на акциите на "Е Де Еф".
 
Изпълнителният директор на френския партньор Жан-Бернар Леви заяви, че "решението на британското правителство да одобри изграждането на "Хинкли Пойнт" отбелязва завръщането на ядрената енергетика в Европа".

Противниците на сделката обаче предупреждават за опасността на нарастването на разходите по строежа заради ескалацията на цените и възможните усложнения то позволението на чужди инвеститори за строят ядрена мощност в Обединеното кралство.

Китайците взеха дял в АЕЦ "Хинкли Пойнт", която ще покрие 7 процента от британските енергийни нужди, и се съгласиха да разработят нова електроцентрала в Съфолк, което може да им осигури и одобрение на ядрен проект по китайски дизайн в Брадуел, Есекс. Това повдигна множество въпроси около националната сигурността на страната.

Икономическото министерство обаче уверява, че притежаваната от правителството златна акция не само в проекта "Хинкли Пойнт", но и във всички бъдещи ядрени проекти, ще предпазва от продажба всеки елемент от важната енергийна инфраструктура във Великобритания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #3

    Въобще не е въпроса в това, дали Белене е скъпо /спрямо други подобни централи/ или не, а в това имаме ли въобще нужда от него и нуждата оправдава ли разхода.
    Това първо, второ - харесва ли ни да го строят руснаци.
    Лично аз бих предпочел ако Белене се довършва, да се довърши от някоя украинска, полска или чешка компания /или от друга европейска страна/ - сигурен съм че в някоя от тези страни ще се намери фирма, достатъчно наясно с руските ядрени технологии - и за тях ще е добре, и за нас - ако ще

  2. chitatel
    #2
  3. Илиев Пешо
    #1

    Така, значи 3.3 гигавата грубо за 25 милиарда евро. явно приемливо. За Белене максималното дет са писали 12 милиарда за 2 гиги... - това много скъпо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.