Лудогорец на осминафинал в Лига Европа след 3:3 с Лацио

Стойчо Стоев: В такива мачове се умира

39 коментара
Лудогорец триумфира на националния стадион "Васил Левски", сн. БГНЕС

Лудогорец постигна исторически успех и ще играе на осминафиналите в Лига Европа. Това се случи след инфарктни 90 минути в София срещу Лацио, през които съдбата първоначално бе на страната на гостите от Италия и при 2:0 в тяхна полза нещата за българите изглеждаха безнадеждни, но гол на нападателя Роман Безяк им даде надежда, че могат да обърнат мача.

При 2:2 шансът изглежда беше на наша страна, но бе опроверган. Разградчани обаче не се отказаха и с помощта на вратаря на Лацио Федерико Маркети успяха да приключат срещата 3:3. За разградските орли се разписаха още Христо Златински и Жуниор Кишада. Победата в Рим на българския шампион се оказа решаваща, за да намери място сред 16-те отбора, които продължават напред в турнира.

Следващата фаза на турнира зе започне за Лудогорец в София на 13 март, когато ще срещне испанския Валенсия.

Стоев: В такива мачове се умира

“Какво да ви кажа, в такива мачове се умира. Определено инфарктен мач, луд, луд мач, в момента са герои футболистите. При 2:0 да обърнеш италиански отбор, показват, че имат характер, имат и качества“, каза след срещата треньорът на Лудогорец Стойчо Стоев.

По думите му играчите през цялото време са искали да спечелят мача, "а като искаш едно нещо го постигаш.“

"Трудно ми е да кажа кой е ключовият момент. Голът на Безяк ни даде импулса. Получи се. Хубавото е, че проявиха този нужен характер. Той ти е нужен в такива европейски мачове“, допълни Стоев

"Аз вчера говорих за мечти, първата ми беше да отстраним Лацио. После ще почнем да мислим за следващия съперник, но сега да се порадваме. Бяха великолепни, голямо благодаря на хората, които дойдоха. Като имате предвид, че сме един провинциален отбор, видя се, че първо сме българи, после сме Лудогорец“, допълни специалистът пред БНТ.

Двубоят Лудогорец - Лацио се игра на националния стадион "Васил Левски" в София пред 37 000 зрители. Публиката подкрепяше неистово разградските орли с мощните викове "Българи юнаци".

Първото полувреме завърши 1:0 за гостите

Мачът тръгна зле за българския шампион, който получи гол още в първата минута на срещата. Точен за гостите беше Кейта Балде. Той се възползва от грешка на Владислав Стоянов, който не успя да изрита топката напред. Футболистът на италианския отбор се възползва по най-добрия начин и след мощен пробив се разписа във вратата.

В 10-ата минута Роман Безяк отправи топовен шут, който премина встрани от вратата на Лацио. Четири минути по-късно Марселиньо изпусна златен шанс да изравни, пропускайки сам срещу вратаря. Бразилецът пробва да прехвърли Маркети, но опитът му се оказа неуспешен.

Техничният полузащитник отново пробва късмета си в 18-тата минута, но и този път не сполучи. Силният му изстрел профуча на сантиметри от левия стълб.

Така двата отбора се оттеглиха на полувремето при резултат 1:0 в полза на римските орли.

Лудогорец направи обрат през втората част

Истинският подвиг на Лудогорец се случи през второто полувреме.

След подновяването на играта Лацио увеличи преднината си на 2:0 с бърз гол още в 20 секунда.

Това обаче не отчая българите, които показаха отборен дух и воля за победа. Така в 67-ата минута във вратата на Лацио се разписа острието на разградската атака Роман Безяк, а по-късно Христо Златински с изненадващ далечен удар изравни за 2:2.

Радостта обаче беше кратка след като Мирослав Клозе изведе Лацио отново напред с точно попадение.

Треньорът на българския шампион Стойчо Стоев направи много важни смени, които доведоха до третия изравнителен гол дело на Кишада три минути преди края на срещата, която завърши при резултат 3:3.