Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Любовна афера, която ще се помни

Кражбата на данни от сайта за изневери е сигнал за тревога за сигурността в интернет

1 коментар
Любовна афера, която ще се помни

Слоганът на Ashley Madison - уебсайтът, който урежда извънбрачни връзки, е “Life is short. Have an affair.” На първата страница е показана жена, която държи пръст на устните си. Толкова много за обещанието да се пази тайна, пише британското сп. "Икономист". Миналия месец група хакери, наричащи се Impact Team, откраднаха базата данни с клиентите и историята на трансакациите от 2007 г. насам, а тази седмица ги публикуваха онлайн: имената, адресите и лични детайли на над 30 милиона ползватели, заедно с GPS – координати и сексуални предпочитания.

Тази находка от данни е трудна за източване и търсене, но потребители на сайта вече са притеснени, тъй като журналисти и активисти ровят в информацията, търсейки знаменитости, бизнес лидери и политици. В следващите дни вероятно ще последва потоп от откровения, докато непрекъснато изскачат уебсайтове, позволяващи лесно търсене.

Мотивите на хакерите са неясни. В изявлението си те осъждат "мошеничеството, измамата и глупостта" както на компанията Avid Life Media, която стои зад сайта Ashley Madison, така и неговите потребители.

По общо мнение негодуванието им срещу Avid Life е за това, че сайтът е далавера, тъй като огромната му част от клиенти са мъже, които трябва да купуват кредити за достъп до неговите услуги. Предполагаемото съчувствие на Impact Team към тези наивници обаче трудно се връзва с решението на хакерите да разпространят всички данни и техните морализаторски увещания към разкритите по този начин хора: "научете своя урок и се поправете".

Най-вероятно Impact Team, също като други хакерски групи преди тях, правят това за забавление, пише "Икономист".

Някои смятат, че клиентите на Ashley Madison са получили каквото заслужават. Но това изтичане на данни има далеч по-сериозни обществени и видими последствия, отколкото предишни кражби като похищението на данни за клиенти на магазини, данъчни регистри от службата за вътрешни приходи в Америка и др.

Ще бъдат унищожени бракове, ще има съсипани репутации и извадено наяве лицемерие. Хора могат да изгубят работата си. Жълти списания и клюкарски хроники ще имат богата жътва. Ще има повече дискусии за съвременните нагласи към брака и верността. Но вероятно най-голямото значение на този епизод е, че той илюстрира, много по-ярко от когато и да е, печалното състояние на сигурността в интернет.

Според "Икономист" би било грешно да се обвинява технологията за човешките слабости, но ако се погледат различни дейности – поръчка на такси чрез Uber, купуване на книга от Amazon, търсене на музика чрез Spotify и на среща чрез Tinder – тя може ловко да насочва поведението на хората. Търговският анонс на Ashley Madison, възхваляван на големи билбордове, беше, че благодарение на анонимността на мрежата, изневярата е лесна и безрискова. Сайтът ("Над 38 920 000 анонимни членове!") предлага тримесечна гаранция за връщане на пари и е накичен с лога и икони, които подчертават надеждност, безопасност и конфиденциалност. Подобни обещания очевидно са били неустоими за милионите регистрирани потребители на сайта – и на хакерите, които показаха колко кухи в действителност са тези уверения. Няма съмнение, че някои хора са се регистрирали в състояние на моментно хрумване, преживявайки труден период във връзката си, или докато са били пияни.

В миналото, просто съзерцание на изневярата не оставяше никакви физически следи. Но сега мислите и деянията на милиони хора са открити за публиката.

Истината е, че интернет е лош за пазене на тайни. Кражбата на лична информация от огромни компании и правителствени агенции стана нещо толкова рутинно, че повечето подобни нарушения бързо се забравят. За повечето хора това е просто временно неудобство. Ако кредитната ви карта е открадната, можете да си вземете нова, ако паролата ви е компрометирана, можете да я смените. Кражбата на идентичност и измамите са по-тревожни. Но всеки път всяко следващо нарушение не се посреща с нещо повече от колективно вдигане на рамене. Решението на компаниите да не отдават по-голямо внимание на сигурността на данните намери възмездие. Нарушението на Ashley Madison е различно, защото заплашва да разруши бракове и прекрати кариери.

Сигурността на Avid Life изглежда не е била по-лоша от тази на много други компании, но нейната база данни съдържа информация, която е много по-чувствителна от обикновени финансови детайли. Ако тази кражба изиграе ролята на аларма и накара компаниите да започнат да гледат по-сериозно на сигурността, тогава от тази тъжна история ще произтече поне нещо добро, заключава "Икономист".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.