Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Магистрати очакват КС да отмени ключови конституционни промени

7 коментара

Ако Конституционният съд (КС) стигне до решение по същество, той ще обяви за противоконституционни последните промени в основния закон, които създават т.нар. процедура по импийчмънт за шефовете на двете върховни съдилища и главния прокурор. Това обясни във вторник бившият конституционен съдия Тодор Тодоров на дискусия за измененията в конституцията, организирана от Гражданския конвент за конституционна реформа на Институт “Отворено общество”.

Тодоров намекна, че текстът може да бъде отменен и по процедурни причини, тъй като според него противоречи на чл. 62 от конституцията, който определя правомощията на Народното събрание. Новият текст разширява правомощията на парламента и на президента, смята Тодоров. Той припомни, че според решение на КС от 2003 г. подобна конституционна промяна може да прави само Велико народно събрание.

Ако бъде записано, че не президентът, а КС взема окончателно решение по предсрочното освобождаване на тримата висши магистрати, спорният текст няма стане по-безспорен, е мнението на Тодоров.

“Една глупост ще се замени с друга”, поясни той. По думите му основание за противоконституционност на последната конституционна промяна има решението на КС от 1994 г., което казва, че магистратите не могат да бъдат освобождавани от законодателната власт.

“С този текст се нарушават принципите на разделение и независимост на властите и се внася вътрешно противоречие в конституцията. Разбрах, че има нагласа у законодателите този текст да бъде редактиран, но ще е добре, ако целият се махне”, обясни още бившият конституционен съдия. Той обяви атакувания текст като “екзотичен”.

“КПСС” – обмисляният нов орган с неясни функции

“Екзотична” според него е и идеята, която се дискутира сред политическите среди, на нов независим орган, който ще контролира съдебната власт. Замисляният нов орган повечето участници в дискусията нарекоха с абревиатурата “КПСС”, като изтъкнаха, че  нямат представа с какво той ще бъде по-различен по функции от инспектората към Министерството на правосъдието и с какво толкова ще допринесе за реформата в съдебната система.

Според експерта в правната комисия Иво Христов инспекторатът е институция, която е тествана 120 години. Единственият проблем с него към момента е, че не работи.

Конституционният съдия Маргарита Златарева заяви, че не познава идеята за създаване на независим орган и не би могла да я коментира.

Според зам.-председателя на Върховния касационен съд Румен Ненков идеята за новия орган е “волунтаризъм”.

“Ние не го искаме и нямаме идея какво ще прави”, допълни той. Ненков коментира третите промени в конституцията по отношение на съдебната власт като “вредни и безсмислени”.

“Най-добре ще е парламентът да отмени всички последни поправки”, заяви той. Ненков допълни, че той самият би си подал оставката, ако неговият шеф го накара да направи обобщение на съдебната практика на всички съдилища под ВКС, каквато е идеята за внасяне на годишни отчети пред парламента от страна на ръководителите на ВКС и ВАС.

“Кога Върховният съд е следил всички съдилища?!”, запита реторично Ненков.

Според него единствената цел на приетата от мнозинството през март третата поправка в конституцията е била да се изземат функции на Висшия съдебен съвет да кадрува, докато по-важният въпрос е да се уеднакви практиката.

Министърът на правосъдието и главният прокурор не са внесли и едно искане за тълкувателно решение в последно време и е важно те да го правят, обясни още Ненков. Той уточни, че съдебната власт не бяга от контрол. Ние сме готови да бъдем контролирани, въпросът е, че продължаваме да работим на тъмно и никой не знае каква е политическата идея в бъдещите промени на конституцията, посочи зам.-председателят на ВКС.

Членове на ВСС да бъдат махани за неморално поведение

Промените се правят от хора, които не виждат по-далече от носа си, заяви по време на дискусията председателят на Съюза на съдиите Нели Куцкова. Според нея не е ясно кого ще контролира органът, който юристите наричат “КПСС”, но тя самата не вижда нищо лошо в граждански контрол върху съдебната власт.

Куцкова припомни как именно под натиск от гражданското общество ВСС е поискал оставката на бившия главен прокурор Никола Филчев. Куцкова обаче заяви, че според нея в бъдещите промени в конституцията трябва да залегне възможността ВСС да освобождава свой член поради неморално поведение. Имаше подобна идея в закон, но тя беше обявена за противоконституционна. Ако това се заложи в конституцията, няма да го има този проблем, коментира още Куцкова.

Разделянето на съда и прокуратурата е належащо

Според адвоката по граждански права Йонко Грозев има няколко проблема свързани с работата на съдебната система и първият от тях е финансирането на политическите партии. В момента партиите нямат друг вариант да се финансират освен полулегално, защото тяхната субсидия не е достатъчна. Финансирането е ключово за оцеляването на партиите и това е причината да се създават корупционни системи и политиците да искат да контролират ВСС. Това за тях е въпрос на живот и смърт, заключи Йонко Грозев.

Според него другият проблем за реформата в българската съдебна система и в конституцията е Италия. Само в Италия съдът и прокуратурата са на едно място и тъй като това е страна от ЕС, няма как ЕК да направи конкретни забележки и конкретно искане към България да раздели тези структури, обясни Йонко Грозев.

Според Даниел Смилов от ЦЛС, очевидно е, че промените, които предстоят в конституцията, се въртят около функциите на ВСС и това изглежда като положително развитие на нещата. Смилов обаче се обяви за по-прозрачно определяне на политическата квота във ВСС, както и да се помисли дали не е необходимо тя да се избира с конституционното мнозинство от две трети от народните представители. Необходимо е да се помисли и за дисциплиниращата практика на ВСС. “Има какво да се направи по въпроса”, каза Смилов, като подчерта, че ВСС е останал безмълвен наблюдател в поредицата от конфликти в последно време.

“Тест за органа е как той ще се отнесе към предложенията за уволнения, които направи главния прокурор”, каза още Даниел Смилов.           

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. azz
    #8

    там е пълно с доносници на държавна сигурност и даскали по научен комунизъм. А именнотези хора най-безсрамно "защитават" човешките ни права

  2. azz
    #7

    питам се аз

  3. BLUEBIRD
    #6

    винаги откакто съществува, жалко.

  4. ЗАПЪРТАК
    #5

    Гл. прокурор се скъса да пътува в чужбина и да се кани на корурмирани прокурори....и какво става? Тия боклуци ще си останат. Ще си останат и Манчев,М.Марков, Р. Димов, Й.Йорданов, Сп. Дочев. Велчев няма да пипне престъпника Филчев. Няма и да пипне неговите слуги. С тоя ВСС и уялите се търгаши в него нищо няма да се промени.

  5. tiz
    #4

    Dali ne e vmirisal i tozi sait

  6. Зорба
    #2

    Хората са казали, че със стари к..... нов б.... не се прави. Сменете хората, нищо че държат много информация рискувайте иначе бъдеще няма.

  7. Чочо
    #1

    Главната цел при създаване на "новия орган КПСС"е да не се допусне контрол на гражданското общество над съдебната власт...А кой ще избира и контролира "органа"?Пак същите,но този път ще си имат "маша"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.