Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК настоява да побързаме с конституционните промени

29 коментара
ЕК настоява да побързаме с конституционните промени

До средата на септември парламентът ще гласува нови конституционни промени, които да коригират последните изменения в частта за съдебната власт, гласувани от управляващите през март. Това стана ясно в понеделник след разговорите в София на еврокомисаря по въпросите на правосъдието и вътрешния ред Франко Фратини.

Освен това той обяви, че видял конкретен напредък в критичните области, списък с неутрализирани престъпни групи и успешни операции на МВР.

Промените в конституцията “трябва да заличат всяко съмнение за възможност за влияние върху независимостта на съдебната система”, заяви Фратини.

Той изрази индиректно подкрепа към атаките на дясната опозиция и на голяма част от магистратите срещу третата поправка в конституцията, като поздрави председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров за сезирането на Конституционния съд (КС). Оспорваните текстове са за правомощията на правосъдния министър и правото на парламента да отстранява предсрочно шефовете на двете върховни съдилища и главния прокурор.

В същото време Иван Григоров съобщи, че обсъжданите от политиците нови промени не засягат критикуваните от ЕК изменения от последната трета поправка в конституцията.

Кампания ще променя представите за борбата с корупцията

Правителството възнамерява да проведе широка обществена кампания за борба срещу корупцията, заяви премиерът Станишев. В по-голяма степен ще акцентираме върху прозрачността, информирането на неправителствените организации за действията на правителството, ще ги въвличаме по-активно в стратегиите и плановете за действие, обясни Станишев. Еврокомисарят  Фратини също се застъпи за реализирането на подобна кампания като отбеляза, че явно “реалното състояние на ситуацията в България се разминава с нейния обществен образ”.

Председателят на ПГ на левицата Михаил Миков е потвърдил пред Фратини готовността на мнозинството да гласува четвъртата поправка до средата на септември, за да може това да бъде отчетено в мониторинговия доклад в края на същия месец.

Комисарят е препоръчал да се работи в тясно сътрудничество с опозицията, с правителството и със съдебната власт. Той също така е препоръчал промени в Закона за политическите партии, в Гражданско-процесуалния кодекс и отпадане на банковата тайна във връзка с проверка на сметки при съмнения за пране на пари.  

Система за мониторинг след членството

Фратини похвали България за постигнатия напредък в критичните области, но не отговори дали на България може да бъде наложена предпазна клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред”.

“Предпочитам да говоря за възможността ЕК да подпомага страната в реформите, което ще продължи и след датата на приемането”, обясни той.

Фратини потвърди, че спрямо България ще се прилага система за мониторинг, която ще подпомогне реализацията на реформите и след датата на присъединяване.

Този механизъм няма да е срещу България, изтъкна Фратини по повод недоволството на София, че подобен строг следприсъединителен мониторинг не е прилаган спрямо нито една страна от предишните разширявания на ЕС.

Румен Петков и Борис Велчев връчиха списъци на Фратини 

Сега съм малко повече оптимист за приемането ви от 1 януари 2007 г., отколкото при последното ми посещение в страната, заяви еврокомисарят Фратини след срещата с премиера Станишев.

Малко преди това той получи списъци с постиженията от вътрешният министър Румен Петков и главния прокурор Борис Велчев. Списъкът на Петков бе за конкретните резултати в борбата с организираната престъпност, а Велчев му е дал писмена информация за всички дела, свързани с прането на пари и повдигнати срещу членове на престъпни групировки.

Връченият отчет от Петков бе прочетен пред медиите от самия Франко Фратини по време на посещението му в Столична дирекция на полицията.

В края на миналата седмица е разбита организирана престъпна група, която изнесла от България 16 милиона лева. Парите са получени от престъпна дейност, отчете Фратини в стил по-типичен за информационните бюлетини на МВР. Еврокомисарят отбеляза, че знае за образувано досъдебно производство по случая.

Веднага след това той информира, че е разбита мрежа от фиктивни фирми, които се занимавали с източване на ДДС.

Открити са наркотици за над 2 милиона евро, като са задържани няколко лица. При четвърта операция е разбита група за трафик на хора, съобщи на българските медии еврокомисарят.

След това той не пропусна да даде висока оценка за последните операции на Петков и екипа му.

Малко по-късно пресцентърът на МВР съобщи за друг случай, отчетен пред Фратини - заловен поръчител на убийство – иманяр с прякор “Брус Ли”, който поискал да плати 7000 евро за убийство на бизнесмен от Пловдив.

Министър Румен Петков информира еврокомисаря, че около 800 автомобила са върнати на собствениците им след стартирането на системата за видеонаблюдение в София. Веднага след това директора на ДСП главен комисар Румен Стоянов съобщи, че престъпността е намаляла три пъти в резултат на поставените камери.

Фратини обяви, че в резултат от последната партньорска проверка, вижда напредък в развитието на България по глава “Правосъдие и вътрешен ред”.

“Българското правителство и България като цяло вървят по правилния път”, обясни той.

Важна е вече дребната корупция

От изявленията на Фратини освен това стана ясно, че акцентът вече не е борбата срещу корупцията по високите етажи на властта, а борбата с дребната корупция.

Тя влияе директно върху живота на хората, обясни еврокомисарят на съвместна пресконференция с премиера Сергей Станишев.

Отчитайки напредъка на страната в критичните области, Фратини заяви, че ЕК е искала осъдени и неутрализирани престъпни групи, каквито сега вече били налице. Искана е отмяна на банковата тайна във връзка с прането на пари, което също било факт. Брюксел е настоял за проактивен подход в борбата срещу корупцията и организираната престъпност – МВР и прокуратурата са успели да демонстрират и подобни действия, според оценката на еврокомисаря, чиято позиция е от ключово значение за окончателния доклад на ЕК на 26 септември.

Главният прокурор Борис Велчев заяви, че е уверил Фратини, че борбата с организираната престъпност и корупцията е необратима и натискът няма да намалее.

“Имате един много смел главен прокурор”, каза по-късно еврокомисарят в присъствието на премиера Станишев.

Той похвали и постигнатото “отлично” взаимодействие между министъра на правосъдието, главния прокурор и председателя на ВКС.

Преди две седмици България изпрати на ЕК доклад, в който описва последните си постижения, включително осем осъждания и 31 повдигнати обвинения срещу замесени в корупция високопоставени лица, в това число магистрати. Водят се разследвания по над 200 случая на корупция и злоупотреба със служебно положение. По отношение на организираната престъпност в българския доклад е посочено, че са разбити 44 престъпни групировки и са повдигнати 20 обвинения срещу 80 души. Към 30 юни са повдигнати 10 обвинения в пране на пари срещу 16 души и се водят 44 досъдебни производства.

Тези изненадващи за българските медии резултати бяха публикувани от близки до Еврокомисията издания, след като външният министър Ивайло Калфин е дал пресконференция в Брюксел за чуждите медии. Българските медии не са запознати с този отчет и точно какво стои зад изнесените цифри.

В понеделник президентът Георги Първанов заяви на срещата си с еврокомисаря Фратини, че България държи ЕК да получава ефективна, точна и прецизна информация за всички действия на страната по изпълнение на изискванията в мониторинговия доклад.

Той допълни, че оценява неговата лична ангажираност по отношение усилията на България да стане член на ЕС от 1 януари 2007 г.

Управляващите не са готови с конституционните промени

Отсега е рано да се предрича какви точно промени ще бъдат направени в конституцията, акцентът действително е върху независимостта, но третата поправка беше продиктувана от не по-малко важния принцип за отговорността и отчетността на съдебната власт, посочи председателят на НС Георги Пирински (БСП) след срещата с еврокомисаря. Трябва да се търси работещ баланс между принципите на независимост и на отговорност, допълни той.

"Дали това ще изисква корекции във вече приети текстове, вероятно ще бъдат приети и нови, не мога да предричам, но беше потвърдена готовност независимостта на съдебната власт да не подлежи на съмнение", каза Пирински.

Промените в конституцията трябва да гарантират независимостта на съдебната власт, което обаче не означава ненаказуемост, а по-голяма отговорност на съдебната система пред обществото, коментира по-късно Фратини.

Според депутати от мнозинството продължава да е актуална идеята за създаване на нов независим орган за съдебната власт. На семинар миналия месец магистрати определиха идеята като доста мъглява и определиха обмисляния орган като “КПСС” и опит на управляващото мнозинство да излезе от конфузната ситуация, в която се постави след фала с третата конституционна поправка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. TU
    #30

    bravo za statiata

  2. Зорба
    #29

    Нищо позитивно не е казаб човека. Прочитайки това което е отразено тук ми се стрява че е казал просто вземаите се в ръце и сменете хората защото ние ще ви почнем и по дупетата ви здраво място няма да остане.

  3. атака
    #28

    Добре че здравата мижат европейците , че с нашите властимащи айдуци сме за никъде.

  4. Вишински
    #27

    "Според директора на ДСП главен комисар Румен Стоянов, престъпността е намаляла три пъти в резултат на поставените камери."Голям залък хапни, голяма дума не казвай! (Всъщност, автентично тази поговорка звучи по един доста по-циничен начин). Добре, че на Фратини явно не му се задълбочава - казали са му, че в България престъпността от десетилетия се извършва на едни точно определени места. И сега като сложиха там камери - няма проблем, изполовиха ги престъпниците. Не камери - истински мухоловки направо.

  5. BG EU Anketa
    #26

    Уважаеми форумисти:Моля, попълнете кратката анкета, свързана с Интернет линка по-долу, която е във връзка с влизането на България в Европейския съюз. Вашето участие ще помогне за определянето на отношението на българина към Европейския съюз. Ако въпросите не излизат на кирилица, променете енкодинга на Уиндоуз (Cyrillic):http://FreeOnlineSurveys.com/rendersurvey.asp?sid=owze9rnoqo94xwk206137Благодаря предварително.

  6. Мечката
    #25

    няма да бъдат дадени! Ние се правим, че ковем закони, те ни гледат със снизхождение и казват .... почакайте!

  7. proximo
    #24

    кога може да се поручи отговор на разни работи , "другари" и "демократи" или всички сте от един отбор , айде отговорете на един въпрос и после да си говориме , Какво стана с тия http://www.mediapool.bg/show/?storyid=99734&srcpos=115

  8. кака Кинка
    #23

    Може ли да ми обясните откъде да променя енкодинга? Ползвам Windows XP. Благодаря.

  9. proximo
    #22

    http://lex.bg/news.php?lang=bg&id=3990

  10. ...
    #21

    Хроника происшествий за день: совершено изнасилование со смертельным исходом. Милиция полагает, что это заказное убийство; в пользу данного предположения говорит факт наличия контрольного изнасилования в голову...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.