Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония събра над 300 милиона евро на донорската конференция

0 коментара

Триста и седем милиона евро е финансовата помощ, която се ангажираха да отпуснат на Македония над 40 донори на днешната конференция в Брюксел, предадоха информационните агенции. Средствата са предназначени за подкрепа на платежния баланс, за възстановяване на страната и за прилагане на клаузите на Охридското споразумение.

Отпуснатите средства надхвърлят предварителните очаквания, съгласно които Република Македония трябваше да получи около 256 милиона евро.

Предварителното разпределение на средствата предвиждаше 185 милиона евро да послужат за балансиране на бюджетен дефицит на страната, 45 милиона евро - за възстановяване на страната и 25 милиона евро- за покриване разноските по изпълнението на мирното споразумение, включително за изучаването и официалната употреба на албанския език.

Днес беше обявено, че помощта за бюджета се увеличава на 271 милиона евро.

Разпределението на средствата по другите две пера остана да се уточни в съответствие с желанието на донорите.

Най-щедрият донор на конференцията са Съединените щати с 116, 38 милиона долара, следвани от Европейската комисия със 04 милиона евро /около 96 милиона долара. Германия предоставя 73,4 милиона евро за период от две години.

Донорската конференция беше организарана от Европейската комисия и Световната банка. Усвоние за провеждането ѝ беше приемане на важни промени в законодателството на Република Македония, които да гарантират равноправие и зачитане на правата на албанското малцинство. Сред тези промени са измененията в македонската конституция, законът за местното самоуправление и законът за амнистията.

Малко преди откриването на донорската конференция Международната кризисна група /МКГ/ препоръча ЕС да изпрати в Скопие съветник по въпросите за борба с корупцията, който да наблюдава разпределнеието на международните помощи.

Ако донорите се ангажират да отпуснат такава сума, без да изискват полагането на сериозни усилия срещу корупцията, те ще поставят в опасност инвестицията, която правят в полза на мира, посочи в разпространено вчера комюнике председателят на МКГ Гарет Еванс.

МКГ изрази загриженост от корупционните практики в Македония, свързани с даването на подкупи, контрабанда на цигари и непрозрачна приватизация, от която се възползвали приближени на правителството кръгове, отбелязва АФП.

Международната кризисна група е влиятелна неправителствена организация, която добре познава Балканите и корупционните практики на региона.

В началато на декември МКГ стана известна със специален доклад, в който лансира конструктивно предложение, приветствано от Скопие, Брюксел и Вашингтон, за решаване на спора с официалното име на Македония.

МКГ предложи във всички международни организации Македония да ползва конституционното си име Република Македония, а в двустранните отношения с Гърция да се приеме друго име, което двете страни да уточнят.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.