Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македонски историци спорят за промяна в учебниците по история

25 коментара

"Ще учат ли македонските ученици, че наши сънародници са били прогонени от Егейска Македония и не могат да се върнат там, че в България не се спазват човешките права? Ще може ли в нашите учебници, в името на положителното съдържание, да напишем, че в периода на турското робство завоевателите са "правили любов с бабите ни?" Такива въпроси поставили част от македонските историци по повод обявеното намерение за промени в учебниците по история за основното и средното образование, като се въведат съдържания, които да сближават етническите общности и особено македонската и албанската, пише македонският вестник "Дневник", цитиран от БТА.

На конференция, посветена на изучаването на миналото на нашата територия, която се състоя в Информационния център на ЕС в Скопие, се посочва, че планът, който ще се осъществи, ако има политическа воля за това, предвижда през следващите няколко години да се подготвят нови учебни програми по история, пише македонският вестник.

От учебниците трябва да бъдат премахнати съдържания, смятани от определени етнически общности за неприемливи, и да се въведат такива, които са приемливи за всички и работят за мултиетническиото съжителство в страната. Засега не е известно кои текстове и в каква степен ще бъдат сменени.

Заместник министърът на образованието Сафет Незири заяви, че това е небоходимо, ако искаме етнически интегрирано общество, пише "Дневник". "Трябва да намерим общ език. Историята трябва да ни обединява, а не да ни разделя. В нея има много негативни елементи, които ни разединяват. Затова авторите трябва да седнат и да напишат историята, която отразява реалността и която ще ни обединява", подчертава Незири.

Необходимостта от промени в учебниците по история е подчертана и в анализа на експерти от Европейската асоциация на учителите по история в рамките на проекта "Ключ за отключване на миналото. Обучението по история в Македония: днешни анализи, предложения за бъдещето".

"Учебната програма по история в Македония малко се е променила от 1991 г. Доминиращите етнически общности прокарват свои традиционни гледища към миналото. Без основна реформа учебниците няма да задоволят нуждите на модерното обучение по история. Учебните програми трябва да се сменят и преразгледат", се посочва в анализа.

Според историка и университетски професор по история Ванчо Георгиев тези намерения са крайно съмнителни, пише "Дневник". "Това ми прилича на някакви експерименти и на някаква лицемерна политика. Може ли да избегнем факта, че в историята ни е имало насилие срещу нашия народ? Или в учебника трябва да пише, че тук е имало зелена ливада, на която овчиците си пасяли спокойно. Умишлено окарикатурявам, защото това са Балканите, територия, на която е имало много насилие. Не трябва ли да учим децата, че има наши сънародници в Гърция и България, където основните им човешки права не се зачитат, въпреки че това са страни членки на ЕС и НАТО. Дали  това няма да се изтълкува като наши претенции към тяхна територия. Не можем да пишем нашата история според техните нужди. Съгласен съм, че не можем да бъдем вечни роби и да търсим отмъщение, но някои неща не може да се премълчават", казва Георгиев.

"Много лесно е като пример да се посочва помирението между Германия и Франция. Но тук се забравя да се посочи, че между тези две страни границите отдавна са определени, не е спорна ничия идентичност, ничия църква, нито се нарушават нечии човешки права. Този пример е неадекватен като аргумент за това, което се иска да направим ние", казва историкът Ванчо Георгиев, цитиран от македонския "Дневник".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Я?! "Трябва да намерим общ език" Че вие си го имате общия език с едни там около вас бе, не знаете ли?

  2. Анонимен
    #24

    №23, принципно си прав за някои от нещата, които казваш. Но би ли обяснил какви, според теб, са "големите исторически дивиденти", извоювани от България с признаването на Македония? И с какво точна признаването на държавата "Македония" е по-добро за България в сравнение с твърдото отстояване на позицията, че няма македонски нация, език и история, а има българско население, което е останало извън пределите на България? България би могла да отстоява позиция, подобна на гръцката, още повече че използването

  3. Анонимен
    #23

    Много невежество има във форума, но и откровен македонизъм, който е учудващ в един български форум.
    №1 е откровен македонист.Да се твърди,че българската нация е създадена като изкуствен проруски продукт и че сега македонците вървяли по нашия път е кощунство срещу нашата история.
    №4 изразява наивистичното мнение на много българи,че македонизмът с времето ще отмре.Напротив, при сегашната хиперактивност на сръбския антибългарски македонизъм, за което всяка година се харчат над 20 милиона евро, и при

  4. Анонимен
    #22

    Истината е,че това,което е сега Република Македония има история,която ЗАПОЧВА ОТ ЗАСЕДАНИЕТО НА КОМИНТЕРНА - КОМУНИСТИЧЕСКИЯ ИНТЕРНАЦИОНАЛ,където се взема решение за създаване на "държава" и "народност" наречени Македония и "македонска нация". Всичко останало е ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ,и назад,както си е по хронология.

  5. Анонимен
    #21

    Признанието,че завоевателите са правили любов с бабите, е комплимент за тях, но ако са правили любов и с дядовците не им прави чест.

  6. Анонимен
    #20

    "Завоевателите са "правили любов с бабите ни?"-тези завоеватели са разбирали от красиви баби!

  7. Анонимен
    #19

    Не знаем за араби и египтяни,
    но Вие явно имате проблем с факта,
    че България е древна Европейска държава,
    вероятно по древна от 13 века.

    Около 681 година след Христа като дата за основаване на Аспарухова България на Балканите - не се оспорва от сериозни историци.

    Тази България официално е присъединена към Християнската цивилизация към 10 век, при цар Борис, но е християнизирана
    много по-рано, същевременно запазвайки в основни линии езика си
    до ден днешен.

    Апропо бащата на Аспарух Кубрат е израснал

  8. Анонимен
    #18

    15, Забравих да добавя, че от това, което пишеш се разбира, че освен че си неграмотен, си и червен. Двете неща обикновено вървят заедно.

  9. Анонимен
    #17

    15, Толкова си неграмотен, че чак на мен ми е неудобно. Пише се "ЕгипеТ" и "египеТски". А ако не си ходил там, мога да ти кажа следното: От 82 млн население на Египет малко над 1/5 /ок. 17 млн/ са копти - пряките наследници на древните египтяни. Повечето са християни и повечето са лекари, учители, инженери, преводачи, златари и т.н хора с добри професии. Арабите основно се занимават с търговия и просия, но също са политици и полицаи, което е пак същото.

  10. Анонимен
    #16

    Трудно узряват пустите му македонски кратуни, дълго са били изолирани от цивилизацията. Сега като се напъват да привлекат хорските погледи, все тояги им се струпват по гърба. Няма ли най-накрая да се научат как да говорят и как да се държат? Толкова ли е трудно?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.