Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малките фирми стават гръбнак на икономиката

Ревизия в енергетиката, отблокиране на евросредствата и осигуряване на зима с проходими пътища и без газова криза

1 коментар
Божидар Лукарски, Теменужка Петкова, Васил Щонов и Николина Ангелкова при предаването на властта от сегашното Министерство на икономиката и енергетиката на трите нови ведомства, сн. БГНЕС

Малките и средните фирми да се развиват с помощта на парите от еврофондовете така, че да станат гръбнака на българската икономика, да са конкурентни на външните пазари и да станат иновативни. Енергетиката да се ревизира, за да се отстранят лошите практики на управление и да се оздрави. Туризмът да развие допълнително потенциала си, а околната среда да се опазва по отговорен за бъдещите поколения. Това са по-дългосрочните политики, очертани в петък от икономическия екип на новото правителство на Бойко Борисов след полагането на клетва в Народното събрание.

Сред краткосрочните са отблокирането на средствата от оперативните програми "Околна среда" и "Регионално развитие", спрени по време на кабинета на Пламен Орешарски заради нередности с избора на фирми изпълнителни на проектите, осигуряване на средства за зимната поддръжка на пътищата и гарантиране на газовите доставки, за да няма проблеми с отоплението и работата на промишлеността.

Месец ще продължи работата по разделянето на общата и специализираната администрация в Министерството на икономиката и енергетиката, което се цепи на три ведомства – на икономиката, на енергетиката и на туризма, стана ясно при предаването на властта от досегашния служебен министър Васил Щонов на тримата му наследници – Божидар Лукарски, който поема икономиката, Теменужка Петкова, която ще отговаря за енергетиката, и Николина Ангелкова, която от досегашното министерско кресло в транспорта подхваща туризма.

Щонов заяви, че в трите сектора има доста предизвикателства, но акцентира на тези в енергетиката. Преодоляването на текущия дефицит в НЕК, който създава половината от проблемите в цялата енергетика, гарантирането на газовите доставки в условията на евентуална криза, осигуряването на енергийната диверсификация и модернизацията на V и VІ блок, са сред посочените от отиващия си служебен министър. На следващо място той посочи строежа на "Южен поток" и VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй".

Бързи мерки за оздравяване на енергетиката

"Трябва ревизия в енергетиката, за да се види какво ѝ е състоянието и на тази база да се набележат бързи мерки за оздравяването ѝ ", каза новият министър на енергетиката Теменужка Петкова, която в предишното правителство на ГЕРБ бе директор на Агенцията "Държавна финансова инспекция". Тя обаче стана популярна в хода на работата на временната комисия в 41-ото Народно събрание за далаверите около проекта за строежа на АЕЦ "Белене", спрян преди това от ГЕРБ. Тогава Петкова изнесе данни за редица извършени, според агенцията, нарушения от бивши шефове на НЕК около реализацията на проекта. От тази информация обаче нищо не произтече, както и от работата на самата комисия.

Енергийният министър допълни, че смята за необходимо управлението на държавната енергетика да става по начин, който да спре лошите практики, за да стане секторът стабилен. Тя обеща да използва досегашния анализ за проблемите в енергетиката.

До месец програма за малкия и среден бизнес

Икономическият министър Божидар Лукарски, който е лидер на СДС, си постави за цел да развие като част от програмата на Реформаторския блок и управленската програма на новия кабинет малките и средни предприятия. "У нас средният живот на една семейна фирма е три години, докато в Германия и Великобритания това е гръбнакът на икономиката", коментира Лукарски, чието назначение на този пост предизвика много критики. Той обеща до месец да разработи и представи програма за развитие на малкия и средния бизнес.

Намаляване на административната тежест за дребния бизнес, помощ на достъп на повече фирми до иновации и до външните пазари, което ще стане с парите от оперативна програма "Конкурентоспособност", обеща още Лукарски, каквито декларации правят почти всички изредили се министри на "Славянска" 8.

Задочно той отговори и на критикуващите назначението му точно като министър на икономиката, че е работил в сходно ведомство, преживял е смяната на три правителства и знае как да се работи с администрацията.

Поглед отгоре за туризма

Новият министър на туризма, какъвто за пръв път има в структурата на Министерския съвет – Николина Ангелкова, заяви, че това ведомство определено е предизвикателство и отговорност заради нуждата от допълнителен фокус върху развитието на отрасъл, който формира 15 на сто от брутния вътрешен продукт. "Смятам, че заедно с представителите на отрасъла и общините ще предприемем правилните стъпки", заяви доскорошният служебен министър на транспорта. Тя отбеляза като свое предимство опита си за работа с еврофондовете, което можело да осигури допълнителни средства за туризма, както и това, че не е представител на нито едно от лобитата в отрасъла, което щяло да ѝ позволи да погледне проблемите отгоре и да формира добри политики.

Новият министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която бе на този пост и в предишния кабинет на ГЕРБ, обяви за свой основен приоритет отблокираните на парите по програма "Регионално развитие" и одобряване на програмата за следващия програме период до 2020 г. Довършване в срок на всички инфраструктурни пътни проекти, при които има закъснение, за да няма загуба за еврофинансирането, подготовката на пътищата за зимата бяха сред спешните задачи, които Павлова очерта пред себе си при приемането на властта от служебния министър Екатерина Захариева.

"Чака ни може би нелека зима, като си знаем късмета - някои от нас, мисля, че ще я прекараме по пътищата", пошегува се Павлова, на която през 2010 г. Бойко Борисов нареди в типичния си стил да е така подготвена със зимното почистване на пътищата, че да лови снежинките още във въздуха.

Ускорено саниране на панелките с европари

Регионалният министър обеща ускоряване на програмата за саниране на панелките в пари от ЕС, където година и половина имало блокаж. Сред другите спешни задачи тя открои работата за най-бедните региони и по водния сектор.

Предшественичката ѝ Захариева съобщи, че днес в ЕК за одобрение се изпраща трета версия на оперативна програма "Региони в растеж" и изрази надежда това да е последният вариант на програмата, за да не бъде следващата година нулева за финансиране на проекти по нея.

Спешни пари за животновъдите

Осигуряване чрез актуализация на бюджета на средства за животновъдите, които тежко пострадаха от епидемията "син език" това лято, си постави като първа задача Десислава Танева, която стана първата жена земеделски министър в България от втори опит. При предишното правителство на Борисов тя бе предложена отново за агроминистър, но след съмнения за конфликт на интереси заради дотогавашната ѝ работа в голяма селскостопанска фирма, номинацията ѝ бе оттеглена и тя стана председател на парламентарната земеделска комисия.

Танева изрази надежда да има политически консенсус за провеждането на амбициозна програма за актуализиране на поземленото законодателство според актуалните обществени настроения.

Тя допълни, че не очаква снизхождение заради това, че е станала първата жена земеделски министър, разчупвайки стереотипите в мегаминистерството.

"По никакъв начин не смятам, че ще бъда пощадена, напротив, ако за първи път влизах в сектора на политиката, със сигурност щях да тая подобни надежди, но мисля, че съм наясно къде влизам", коментира тя.

Запазена добра инерция в транспорта

"Предполагам, че на целия кабинет няма да му е лесно, в частност и на мен с това министерство”, каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, който след 20-месечно прекъсване и депутатстване се връща начело на тези ресори.

Той обясни, че следващата седмица ще се запознае с текущото състояние на всички сектори в министерството, но "на първо четене е запазена една добра инерция в работата".

Приемам ключа за Министерството на околната среда и водите с чувство на огромна отговорност, с чувството на човек, който е отдал голяма част от живота си на темите, свързани с околната среда, и работил с колегите от ведомството в продължение на 4 години. Това каза Ивелина Василева, която също след частичен депутатски мандат оглавява екоминистерството, където при предишния кабинет на Борисов бе заместник-министър.

"Чакат ни и спешни задачи, и дългосрочни цели, които съм убедена, че ще постигнем заедно с колегите с усещането, че наистина допринасяме за това България да се движи по устойчив път на развитие”, добави тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. peterkatzaroff
    #1

    Смешно и обидно за професионалистите в туризма и икономиката да имат "министри" без експертиза и НИТО един ден практика!? А вече и протестите-декларации пратени до всички парламентарни групи в 43 НС!!!от гилдията са БЕЗпрецедентни..!!!Как ще я караме г-жо Ангелкова и г-н Лукарски!Като експерт в горните области считам,че това даже е обидно!!!!!А Вие!?! Петър Димитров-експерт с нАД 30 години практика в България и зад граница!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.