Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мангъров: Премиерът ми каза: "Ако бях жена, щях да ти пусна"

Доцентът по заразни болести не очаква да има втора вълна на коронавирус през есента у нас

52 коментара
Мангъров: Премиерът ми каза: "Ако бях жена, щях да ти пусна"

Доцент Атанас Мангъров, който беше част от набързо сформирания и скоро след това разформирован Медицински съвет, похвали премиера Бойко Борисов, че се е вслушал в гласа на науката, а не в този на страха и е разхлабил мерките.

Мнението на специалиста по заразни болести често се различаваше от това на Националния оперативен щаб относно предприетите мерки в борбата с коронавируса. Пред бТВ в четвъртък доц. Мангъров каза, че той е отстоявал позициите си, а не се е конфронтирал с Щаба.

Той не очаква втора вълна от коронавирус у нас през есента в България и смята, че нищо особено няма да се случи през септември.

"Всичко, което се направи (от Щаба - бел.ред.) беше с добри намерения. Хубаво беше обаче да се направи малко по-умно и да се избегне тежък икономически удар. Страната беше затворена, защото имаше страх. Прави чест на премиера, че чу гласа на науката от мен, а не гласа на страха. Той ме чу много добре и ме разбра, говорихме повече от час. И с неговия цветист начин на изказване, някъде на 40-тата минута, преди да донесат кафето, ми каза: "Виж какво, Мангъров, ако бях жена, щях да ти пусна" :)... И наистина църквите не бяха затворени, хората не бяха затворени нито на Цветница, нито на Великден", каза доц. Атанас Мангъров пред бТВ.

Той съобщи за проучване, което достоверно е доказало, че при 7 млн. души в България има около 280 000, които са имали контакт с Covid-19. "Огромната част от тях не са го усетили и не са го разбрали", каза началникът на детското отделение в Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров.

Той посочи, че изводите от проучването са направени на база на резултатите от тестове направени в 33 лаборатории в цялата страна.  Става въпрос за иследваните с PCR тестове и от т.нар. бързи тестове за изградени антитела срещу Covid-19.

"Извършени са над 140 хиляди тестове, но реално са тествани над 61 000 души с PCR. От тях 2300 са положителни, което е 3.86% от хората. Според друго проучване от 31 000 души - 1200 души са имали антитела, което пак е по-малко от 4%. При 7 млн. души население има поне 280 000 души, които са били в контакт със заразата, като огромната част от тях дори не са я усетили. Има 0.04 % смъртност, като 1 на 1000 е смъртността при морбили. Тоест смъртността при коронавирус е по-малко и е напълно съпоставима на тази на всеки сезонен грип“, заяви Мангъров.

По думите му ниската смъртност у нас се дължи на факта, че няма много възрастни хора над 80 и 90 години.

"Има единици, но средната продължителност е далеч по ниска от тази в редица други страни. Средната възраст на хората, които са починали в Италия от Covid-19 е 80 години. У нас средната възраст е между 73 и 74 г.", каза още Мангъров.

Описа образно ситуацията така:"Представете си, че има две болници. В едната има неонатология  и има недоносени бебета, а в другата няма. Ако в тези две болници се появи вътрешна зараза, която обхваща основно бебета, то статистиката в двете болници ще е различна.  Образно казано ние сме болница, в която няма недоносени бебета", каза доц. Мангъров.

По повод коментара му от преди време, в който сравни възрастните хора със "сухи съчки" и понесе множество негативни коментари, Мангъров каза, че той също е "суха съчка", защото е на 64 години.

Той посочи, че това е образно сравнение и логиката му е била, че в България има много по-малко хора над 80-90 години, отколкото в Италия например. По средна продължителност на живот ние сме на 80-то място в света, Италия е на 4-то, Испания - на 5-то, даде пример той.

В отговор на въпрос доцентът каза, че няма конфронтация с никого от щаба.

"Зад мен няма никого, аз съм тук, просто защото се забавлявам, това ми е работата, с която се занимавам от години, и когато виждам, че някои неща са неправилни, се опитвам да ги коригирам", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #52
    Отговор на коментар #44

    Остава въпросът откъде има Мангъров данни за такива изследвания, след като достъпът до тази информация - особено за наличие на антитела не е общодостъпен и няма публикувана статистика по темата? Имам предвид и ограничената сфера за информация на един лекар с частен кабинет в една софийска болница.

  2. trezwomislesht
    #51
    Отговор на коментар #49

    И според теб какво съм написал в пост №46. Нещо по различно ли. Да ти го преведа ли на инглиш ако не разбираш български?

  3. Valpet
    #50

    За любознателните:

    Приблизителният реален брой X на заразените в страна с население N се определя чрез тестване на случайна извадка от n на брой индивиди, по формулата

    X = (N/n)*x ,

    където x (малко, а не голямо) e така наречения доказан брой на заразените от групата на тестваните лица.

    След това, може да се определи и така наречената IFR (Infection Fatality Rate) по формулата

    IFR = f/X ,

    където f e броя на починалите между доказаните заразени.

    В литературата, обаче, често се смесва IFR със

  4. Kruger
    #49
    Отговор на коментар #48

    Ясно е написано: "когато не е възможно спазване на социална дистанция от два метра". Няма значение улицата. Май не четете докрай:) Или не разбирате прочетеното. Ето го цялото: "face masks must be worn in public street, in open-air spaces and any closed space that is for public use or that is open to the public, where it is not possible to maintain [an interpersonal] distance of two meters. The new rules apply to everyone over the age of six. People with respiratory problems, or those who cannot wear masks for other health reasons or due to a disability, are exempt from the rules."

  5. trezwomislesht
    #48
    Отговор на коментар #47

    Ясно е написано:Испанските власти въвеждат от утре задължително носене на предпазни маски от хората над шестгодишна възраст НА УЛИЦАТА и на обществени места

  6. Kruger
    #47
    Отговор на коментар #46

    Според мен е това: https://en.wikipedia.org/wiki/Public_open_space Вие всъщност какво твърдите? Намордниците в Испания не са задължителни там, където може да се спазва дистанция от 2 метра. На улиците определено може да се спазва такава дистанция, така че намордници, скафандри и противогази са за който го влече. По-голяма глупост може да има само в нашата Милиционерия, където по едно време бяха задължителни безусловно и глобяваха хората. А Винету караше един тракторист в полето да си слагал намордник:) От физкултурници и милиционери - глупости само. Мен това по ме интересува.

  7. trezwomislesht
    #46
    Отговор на коментар #30

    А какво според теб е отворено публично пространство? Маските в Испания задължителни за всички над 6 години. Испанските власти въвеждат от утре задължително носене на предпазни маски от хората над шестгодишна възраст НА УЛИЦАТА и на обществени места като магазините, когато не е възможно спазване на социална дистанция от два метра предаде Франс прес 20 май 2020 12:21

  8. trezwomislesht
    #45
    Отговор на коментар #9

    Мангъров не е в състава на катедрите нито в софийския МУ нито в пловдивския. Академичните звания се обвързват със заемане на академична длъжност в съответната научна институция и са валидни само в нея. Академични звания са професор, доцент и асистент. (чл. 24. (2) ЗРАСРБ) Академичната длъжност \"доцент\" се заема въз основа на конкурс и избор. Местоработата на дмн Мангъров е СБАЛ по инфекциозни и паразитни болести \"Проф. Ив. Киров\" Частен кабинет. Докога в България ще бъркаме звания като доктор - малък и голям с длъжности като доцент и професор???

  9. Valpet
    #44

    И аз ви благодаря!
    Като препрочитам това, което казва Мангъров, оставам с впечатлението, че той изхожда от две проучвания, едното от които с PCR-тестове, което очевидно не е на случаен принцип (както вие обяснявате), но другото е за "наличие на антитела", които изглежда са правени върху случайна (представителна) извадка от населението. Тази представителност не се уточнява изрично, но се отбелязва, че процентите на заразените при двете проучвания са близки. Това именно може да се окаже най-съществено

  10. trezwomislesht
    #43

    Защо този Пр0стак с главна буква не публикува въпросното проучване? На всички ни е ясно, че по всяка вероятност един от десет контактували се е разболял. И какво от това??? Нали смъртността се изчислява на база разболели - починали!!! а не контактували/недоказан брой/ - починали. Да не би в Иран /ср.възраст 71г/ да има по малко починали от Германия/ср.възраст 79.4/ при почти равен брой население? А съседите ни Сърбия, Румъния със сходни на нашата продължителност и начин на живот, но много повече

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.