Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел призна, че еврозоната само "печели време" с приетите спасителни планове

6 коментара
Германският канцлер Ангела Меркел заяви в неделя, че еврозоната само печели време с плановете за подпомагане на Гърция и с плана да избегне "заразяването" и на други страни, които са изпаднали в затруднено положение, но истинските проблеми остават неразрешени.

"Всичко, което направихме с (тези планове), бе да печелим време, така че разликите в равнището на конкурентоспособността и отклоненията в дефицитите между държавите от еврозоната да бъдат премахнати", заяви Меркел в реч пред делегатите на конгреса на Германската синдикална конференция, предаде БТА.

"Напълно недопустимо е това, което се случи в Гърция: години наред да бъде възможно да се фалшифицират (официални) статистически данни", допълни Меркел.

"Само че и спекулациите (които доведоха до силното поевтиняване на еврото . бел. ред.) са факт, а това стана и бе възможно единствено, защото има огромни отклонения в икономическата стабилност и в задлъжняването на държавите членки
на еврозоната", каза още германският канцлер.

Преди ден тя предупреди в интервю за в. "Зюддойче цайтунг", че за да възстанови държавните си финанси, Германия ще трябва да направи "много трудни избори".

ЕС бе принуден да изработи механизъм за подпомагане на Гърция на стойност 110 милиарда евро за три години заедно с държавите членки и Международния валутен фонд. 

Междувременно висш германски банкер изрази съмнение в способността на Гърция да намали огромния си държавен дълг.

"На Гърция ще ѝ бъде много, много трудно да обслужи както трябва своя дълг", каза главният икономист на "Дека банк" (Dekabank) Улрих Катер, подкрепяйки вече обявената позиция на Йозеф Акерман, президент на най-голямата германска банка - "Дойче банк" (Deutsche Bank).

Йозеф Акерман предизвика бурни реакции с изявлението си, че Гърция едва ли ще може да намали държавния си дълг. Германското правителство отвърна, че не се съмнява в решимостта на Атина да изпълни плана за бюджетни съкращения, припомни ДПА.

По думите на Катер Атина се нуждае от първичен бюджетен излишък от близо 5 процента, съотнесен към брутния вътрешен продукт.

Първичният бюджетен излишък изключва плащанията на лихвите по държавния дълг, посочи ДПА.

Катер обаче добави, че обявените от Гърция мерки за налагане на строга финансова дисциплина на фона на слабата конкурентоспособност на икономиката ѝ, правят изгледите за растеж малко вероятни.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. еГражданин
    #7

    Румъния ни заличи от картата - остана само София Помогни ни тукhttp://www.erepublik.com/en/referrer/CEBT+III

  2. Отворко
    #6

    След като Гърция е фалирала, трябва да мине на пряко управление от кредиторите, т.е. затварят правителството и парламента, назначават синдик (генерал-губернатор) с абсолютна власт и т.н.

  3. юнак гюро
    #4

    някой може ли да ми обясни защо Еврозоната просто не изхвърли Гърция от еврото?? Наливането на пари в една крадлива и нефункционираща на икономически принципи икономика не е решение. напротив. това е задълбочаване на проблема и "печеленето на мало време" е просто забавяне на неизбежния край. тук не става въпрос за добруването на Гърция, тук става въпрос за запазване на най-великата идея за последните 2 столетия, а именно обединението на европейските държави в един финансово-икономически съюз, който

  4. Stirliz
    #3

    MERKEL SE PRAVI NA LUDA,KATO 4E LI GERMANIA NIAMA RAZUZNAVANE I NE SA ZNAELI ,4E ELINITE FAL6IFIZIRAT STATISTI4ESKITE DANNI

  5. Не е така
    #2

    "Юнак гюро" е напълно прав за бъдещето на ЕС. Първото споразумение в следвоенна Европа беше за търговията с въглища и стомана. После дойде римският договор. Интеграцията се задълбочаваше все повече и повече. Неминуемо се стигна и до политическа интеграция, до общи институции, правителство, парламент, ще станем и супер държава, дай Боже, след по-малко от 50 години. Няма как иначе. Това са обективни процеси.Трябваше да идат в историята столетия вражди и взаимно изтребване, за да проумеят народите,

  6. kosio
    #1

    А в същност, парите не са за гърците. Парите ги дават на гърците за да могат да си платят лихвите към немски и френски банки - закопавайки ги (гърците) още повече.Цялата работа не е за спасяване на гърците (това вече е невъзможно), а за спасяване на ЕС банките. А, ЕС банките са и с двата крака в л**ната.Колкото то "величието" на ЕС - ами тя Германия сама е по-велика от цялото средноаритметично ЕС.Обединена Европа я има, заради мечтите на разни социалисти утописти, а не заради реална необходимост.И както се вижда - при първа трудност ще се разпадне, заедно с еврото си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.