Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЕТ вижда риск за 50% от газовите ни доставки

Препоръчва на "Булгаргаз" да купи капацитет в европейски хранилища

1 коментар
МЕТ вижда риск за 50% от газовите ни доставки

Възможни са проблеми с доставките и на тръбопроводен, и на втечнен природен газ за България през зимата, предупреждава търговецът на енергия "МЕТ Енерджи Трейдинг" и препоръчва на държавния газов доставчик "Булгаргаз" да не разчита на сегашния си подход на договаряне и използване само на газохранилището в Чирен за балансиране на потреблението, а да купи суровина и капацитет за съхранение в Централна Европа.

Компанията доскоро бе сред основните продавачи на газ за "Булгаргаз" по краткосрочни договори, а в приключилите миналата седмица търгове за закупуване на капацитет за регазификация на втечнен газ на гръцкия терминал Ревитуса спечели няколко слота и се очаква доставките в техните рамки да са за българския пазар.

Според МЕТ, въпреки успокоението на европейските газови пазари, заради високата запълняемост на газохранилищата в Европа и наличните товари втечнен (LNG) газ, все още има опасност доставките на тръбен газ към някои европейски региони да намалеят или спрат през предстоящия зимен сезон.

При появата на недостиг на газ в региона е възможно капацитетът на Ревитуса да не може да го компенсира, предупреждава търговецът. "Вероятно е в същия период търсенето на LNG на азиатските и южноамериканските пазари да се повиши, като това би довело до отлив на предлагането в Европа и повишение на цените, подобно на това, което се наблюдаваше през изминалата зима. Това влияние може значително да се засили от възможни технологични спирания на производствените терминали за LNG, природни бедствия или други форсмажорни обстоятелства, което също няма да е прецедент", посочват в съобщение до медиите от компанията.

Според нея "поради факта, че България не разполага с инфраструктура за директен достъп до пазара на LNG, такова развитие на ситуацията би могло да постави под риск над 50% от доставките за страната".

Реално "Булгаргаз", въпреки провежданите няколко търга за доставка на втечнен и тръбен газ до края на 2023 г., все още не е обявила резултатите им, а на търговете за слотове на Ревитуса успя да спечели само два – за общо 1.5 млн. МВтч или 143 млн. куб. м, и то за второто тримесечие на 2023 г. Проблемно остава първото, когато консумацията на газ е най-голяма. Реално сигурни са само доставките на азерски газ през интерконектора с Гърция, но те покриват само една трета от общото потребления в страната.

От МЕТ отбелязват още, че газохранилището в Чирен (чийто полезен капацитет е 550 млн. куб. м и по данни към 6 ноември е пълно 92.3% и до 11 ноември ще продължи нагнетяването – б.ред.), не може да покрие пиково потребление в страната през зимата. Освен това достъп до "Чирен" имат и търговци от съседните страни, които са купили капацитет, което означава, че не всички количества там ще отидат за българския пазар.

"След анализ на ситуацията, нашата препоръка е да се обмислят нови възможности за осигуряване на доставки през зимния сезон. Ето защо според нас трябва спешно да се разгледа вариантът за покупка и съхранение на газ в Централна Европа през ноември 2022 г. Транспортът до България през следващите месеци е технически сигурен и рентабилен. Следва да се проучи дали могат да се използват съоръжения за съхранение, които да поддържат зимното потребление на България в случай на негативен сценарий. Наличните капацитети за пренос на газ по този маршрут надвишават многократно необходимите за нашата страна в условията на пиково потребление", коментира Петър Филдишев, директор търговия с природен газ в "МЕТ Енерджи Трейдинг България", цитиран в изявлението.

"Вярваме, че реализацията на този вариант ще подобри сигурността на доставките, особено ако е в резонна комбинация с доставки на LNG през зимния период от гръцкия терминал за втечнен газ. Съществуват достатъчно търговци, които биха могли да съдействат в изпълнението на тези алтернативни възможности за доставки", допълва той.

"МЕТ Енерджи Трейдинг България" представлява от 2017 г. интересите на компанията за търговия на енергия в Европа МЕТ Груп, чието седалище е в Швейцария. Компанията майка има резервиран малък капацитет и от транзитния газопровод "Балкански поток" от България до Сърбия, използван основно от руската "Газпром", с която дружеството е свързвано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #1

    Медиапул, защо публикувате подобни глупости? Някаква "световно неизвестна" частна компания си дала "мнението", което очевидно е дадено с цел да се опита да пробута на "Булгаргаз" някаква своя "услуга"... и това е новина?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.