Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Мета" спира достъпа до новини за потребителите в Канада

0 коментара
"Мета" ограничава новинарското съдържание за потребителите в Канада

Технологичният гигант "Мета" (Meta), собственик на социалните мрежи Фейсбук (Facebook) и Инстаграм (Instagram) спира публикуването на новини за потребителите в Канада. Причината е, че според местното законодателство интернет гигантите трябва да плащат на издателите за разпространението на новинарско съдържание. Това съобщиха от компанията.

Промените ще влязат в сила в следващите няколко седмици, обясни комуникационният директор на "Мета" Анди Стоун. Потребители на социалните мрежи вече получават предупреждения от платформите, че няма да виждат линковете към новини, публикувани в платформата, ако се намират в Канада.

Решението е "безотговорно"

Министърът по въпросите на културното наследство на Канада Паскал Сент-Онж определи решението на "Мета" като "безотговорно". Допълни, че компанията предпочита да блокира достъпа на потребителите си до "висококачествени и местни новини вместо да плати справедливо на медиите". "Ще отстояваме решението си. Ако правителството не може да защити канадците от технологичните гиганти, кой би могъл", добави Паскал Сент-Онж.

Канадската обществена медия CBC също определи решението на "Мета" за безотговорно и заяви, че компанията злоупотребява с пазарната си сила.

Набираща сили тенденция

Канадското законодателство, което засяга и гиганти като собственика на Гугъл (Google) – компанията "Алфабет" (Alphabet), е част от опитите на правителства по света да накарат технологичните компании да плащат за новинарското съдържание, което разпространяват. През 2021 г. подобен закон беше приет и в Австралия. И Гугъл, и Фейсбук тогава заплашиха, че ще ограничат услугите си, но в впоследствие се споразумяха с медиите в страната. Подобни мерки се обсъждат и в ЕС. В САЩ щатът Калифорния обяви, че обсъжда въвеждането на такова законодателство.

Според Гугъл канадският закон е по-широкообхватен от тези в Австралия и Европа, тъй като се изисква плащане за линковете към новинарсо съдържание, които излизат в резултатите при търсене, и може да се прилага и за създатели на съдържание, които не са медии.

Според "Мета" линковете към новинарско съдържание са под 3% от това, което потребителите виждат във фийда си, и добавят, че те нямат икономическа стойност. Премиерът на Канада Джъстин Трюдо коментира през май, че подобни аргументи са несъстоятелни и "опасни за демокрацията и икономиката ни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.