Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Международните разговори в ЕС ще струват най-много 19 евроцента на минута

След 12-часови преговори европейските институции договориха новия новия Кодекс за електронните съобщения

0 коментара
Еврокомисар Мария Габриел

Международните разговори в рамките на ЕС да не струват повече от 19 евроцента на минута. Това е заложено в новия Кодекс за електронните съобщения, който беше договорен след 12-часови преговори между Европейската комисия, представлявана от българския комисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел, Европейския парламент и Европейския съвет, председателстван от България, съобщиха от представителството на ЕК в България.

Това е най-голямото и важно законодателно досие в обхвата на Цифровия единен пазар, който трябва да донесе мрежите от ново поколение 5G. Това означава по-бърза и сигурна скоростна връзка с интернет.

"Новите правила проправят пътя за 500 милиарда инвестиции в мрежи с много голям капацитет, включително в отдалечени и селски райони, за по-добри обществени услуги и по-голяма защита на интересите на предприятията и хората", каза еврокомисарят Мария Габриел. По-думите ѝ по-добрата свързаност ще допринесе за създаването на много нови малки и средни предприятия, ще стимулира предприемачеството и иновациите, ще се превърне във важен двигател на икономическия растеж.

Какво предвижда новият Кодекс за електронните съобщения?

Новият Кодекс за електронните съобщения ще засили разгръщането на 5G мрежи, като се гарантира наличието на 5G радиочестотен спектър в ЕС до края на 2020 г.. Той ще предостави на операторите и предвидимост от поне 20 години по отношение на лицензите, е посочено в съобщението.

Освен това се улеснява въвеждането на нови фиксирани мрежи с много високи капацитети чрез по-предвидими правила за съвместно инвестиране и насърчаване на споделянето на риска при разполагането на мрежи.

Новите правила ще осигурят и по-тясно сътрудничество между Европейската комисия и Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (БЕРЕК) при надзора на новите мерки.

Новият кодекс ще даде и повече ползи и защита на потребителите, независимо от това дали провеждат традиционни разговори по телефона или чрез Skype, Viber, WhatsApp и други.

Цената на международните разговори в рамките на ЕС не трябва да надвишава 19 цента на минута, като същевременно се гарантира ненарушаване на конкуренцията, иновациите и инвестициите, е посочено още в съобщението.

Кодексът гарантира, че всички европейци ще имат достъп до комуникационни услуги като електронно правителство, онлайн банкиране или видео разговори.

Освен това се предвижда тарифите за разговори да бъдат по-прозрачни, а потребителите - по-добре защитени, когато се абонират за пакетни услуги. Вече ще е много по-лесна смяната на оператора със запазване на номера, включително с правото на компенсации, ако процесът отнеме по-дълго време, обещава ЕК.

Освен това се осигурява по-добра защита на гражданите в извънредни ситуации чрез по-точно локализиране на местоположението на обаждащия се, разширяване на възможностите за текстови съобщения и видео обаждане при спешни случаи, по-добра защита срещу хакерство или злонамерен софтуер.

Какво предстои

Насърчаването на инвестициите в мрежи с много висок капацитет става все по-важно за образованието, здравеопазването, производството или транспорта. За да отговори на тези предизвикателства и да подготви цифровото бъдеще на Европа, през септември 2016 г. ЕК предложи създаването на европейски Кодекс за електронните съобщения и предложение за регламент относно органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения.

Кодексът ще модернизира настоящите правила на ЕС в областта на далекосъобщенията, които са актуализирани последно през 2009 г.

През март 2018 г., преговорните екипи се споразумяха за пътя към управлението на радиочестотния спектър, за да могат да въведат 5G в ЕС.

След като бъде изцяло приет от Европейския парламент и Съвета, държавите-членки ще

разполагат с две години за транспониране на Кодекса за електронните съобщения в националното законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.