Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Междупартийната данъчна конкуренция

0 коментара

Основните политически сили внесоха в парламента своите предложения за данъците през 2005 година. Това ни дава възможност да направим сравнение между тях от гледна точка на влияние им върху благосъстоянието на гражданите и ефекта им по отношение на ускоряването на икономическото развитие.

Данък върху печалбата

Най-ниска ставка по данъка върху печалбата предлага СДС - 10%, което е двойно намаление в сравнение със сегашната ставка от 19.5%. Ако това предложение се приеме, България ще има най-ниската ставка по данъка върху печалбата в Европа (наравно с Кипър и може би Сърбия). Това ще се отрази положително върху инвестиционния климат на България и ще увеличи както вътрешните, така и външните инвестиции в страната. Може да припомним, че една от най-важните причини за бързото развитие на Ирландия през последните две десетилетия е именно поддържането на ставка по данъка върху печалбата, която е по-ниска от всички останали страни в ЕС.

НДСВ и ДСБ предлагат намаление на данъка върху печалбата до 15%. Това, разбира се, е стъпка в положителна посока, друг е въпросът, че тази стъпка не е достатъчно голяма.

БСП предлага нулева ставка по отношение на реинвестираната печалбата в "новопридобити машини, производствено оборудване и апаратура, използвани за производствена дейност." Това принципно е положителна промяна, но както знаем в България данъчната администрация може да започне да тълкува тази формулировка по такъв начин, че да я обезсмисли напълно. В този смисъл трудно бихме могли в момента да определим какъв точно ще е ефектът от нея. По-ясно би било, ако в предложението просто беше записано, че се прилага нулева ставка за "печалбата, която не е разпределена като дивидент."

Данък върху доходите

БСП и Новото време предложиха свои проекти за данъчно облагане на доходите. БСП предлага пет различни ставки за облагане на доходите - от 10 до 29%, докато Новото време предлага две ставки - 10 и 20%. Предложенията на НДСВ, СДС и ДСБ станаха известни преди няколко седмици.

С помощта на данъчния калкулатор на Института за пазарна икономика (достъпен на Интернет страница на института www.ime.bg) оценихме предложенията на отделните партии и ги сравнихме с предложението за плосък данък от 10% вместо досегашните ставки по данъка върху доходите и осигуровките.

Забелязваме, че предложението за плосък данък от 10% е по-добро от всички останали предложения за всички подоходни групи данъкоплатци. При него доходът при средната заплата нараства с около 30%, което е в пъти повече от ръста при предложенията на разгледаните политически партии.

При ниските доходи до 200 лева брутна заплата въвеждането на плосък данък би довело до ръст на дохода от 20-24%. Според осигурения ръст на доходите след това се нареждат предложенията на ДСБ, СДС, Новото време, БСП и на последно място е НДСВ. При средните доходи отново на първо място е предложението за плосък данък, което осигурява най-висок ръст на доходите, след това се нареждат ДСБ, Новото време, СДС, БСП и отново на последно място е НДСВ. При доходи до 1000 лева на първо място е предложението за плосък данък, след това се нареждат предложенията на ДСБ, СДС, Новото време, БСП и НДСВ. При по-високите доходи отново на първо място е предложението за плосък данък, след това е Новото време, ДСБ, СДС, БСП и НДСВ.

Ръст на дохода при различни данъчни промени
Брутен доход
Ръст на чистия доход при предложението на:
НДСВ
СДС
ДСБ
Новото време
БСП
Плосък данък
150
0.3%
0.5%
0.5%
0.3%
0.5%
20.8%
200
0.6%
2.9%
3.1%
2.3%
2.1%
23.7%
300
1.0%
5.2%
6.0%
5.5%
3.1%
29.0%
500
1.3%
7.7%
8.0%
6.1%
4.5%
35.8%
700
1.6%
7.8%
8.7%
6.6%
4.7%
39.3%
1000
2.9%
8.9%
9.9%
8.0%
5.4%
43.4%
1500
3.2%
6.8%
7.9%
8.4%
4.1%
40.4%

Данък върху добавената стойност

Неясно защо десните опозиционни партии хвърлиха толкова усилия в намаление на ДДС, при положение, че това не е най-изкривяващият данък. В България в момента най-високо е облагането на труда с осигуровки и данък върху доходите и по тази причина именно намалението на облагането на труда би трябвало да е предпочитана цел, а не намаление на ДДС. От друга страна намалението на данъка върху печалбата е важно, тъй като то влияе на притока на чужди и местни инвестиции в икономиката. Следователно при тази ситуация би имало по-голям ефект върху икономиката и благосъстоянието на хората да се намаляват осигуровките, данъкът върху доходите и данъкът върху печалбата, а не толкова ДДС. Разбира се, всяко намаление на данък е стъпка в правилната посока, включително намалението на ДДС, но ако същата сума се използва за намаление на облагането на труда, това би се равнявало на няколко стъпки в правилната посока.

Остават осигуровките

Все още нито една партия не е внесла предложение за намаление на осигуровките. Това е най-високият данък и при него има значителни възможности за намаление, което би оказало позитивен ефект върху стимулите за труд, предприемачество, инвестиции, намаление на сивата икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.