Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Михайлова: Задачата на СДС не е да рови в стари рани, а да печели доверие

0 коментара

Г-жо Михайлова, приемате ли думите и репликите, че не сте били достатъчно ясна и посланието ви и извинението ви не са разбрани ясно? Дори тази сутрин Едвин Сугарев казва, че има сериозно разминаване в начина, по който се интерпретира изказването ви.

Може би има известно основание медиите да интерпретират част от думите ми, а не цялото изказване, защото аз заявих, че съм горда с онова, което правителството на СДС направи за България. Още повече, аз участвах в това правителство и се извинявам не за свършеното, а за несвършеното от нашето правителство.

Има нещо по-важно, което трябва да бъде казано - аз се извиних не като министър от правителството, а като лидер на партията СДС, с което поемам политическата отговорност за несбъднатите очаквания и за част от грешките, които сме допуснали. Колкото до останалите лидери, президент, министър-председател, това е вече тяхно решение дали ще поемат персонална отговорност. Като лидер на СДС за мен бе важно да поема политическата отговорност, с което да затворя дълго четената страница с миналото на Съюза на демократичните сили.

Ако решим да погледнем извън думите и да отидем към анализа, какво всъщност искате да кажете, защо точно сега правите това? Защо е важно според вас?

В момента СДС има една много важна задача и тя е не да рови в старите рани, а да направи заявка за доверието на хората, като предложи по какъв начин ще реши проблемите, които съществуват в обществото. Хората очакват яснота от нас за политиката на СДС и начина, по който СДС ще се яви на следващите избори. За мен това е началото на голямата заявка, която СДС прави за влизането във властта на следващите избори и аз винаги съм заявявала, че целта на СДС е да получи такъв резултат, който да ѝ даде възможност да вземе мандат за съставяне на следващо правителство.

СДС е на кръстопът и за да се пребори с кризата, е необходимо ясно и смело говорене. СДС няма време да заобикаля истини и да бъде в плен на интриги - това са думи на президента Петър Стоянов, казани днес. Дали това, което казвате, може да се приеме за част от ясното говорене, което е необходимо? Вие отдавна призовавате да се каже всичко.

Аз смятам, че страницата на миналото трябва да бъде един път завинаги затворена, защото хората не очакват от нас да се занимаваме с нашето минало или да търсим помежду си грешки, а очакват да видят програмните намерения на СДС относно следващите парламентарни избори. Моето убеждение е, че СДС ще си върне авторитета и доверието и отново ще бъде политическата сила, която ще спечели доверие единствено и само ако успее да намери пътя към душите и сърцата на хората.

Докато сме още на темата за ясното говорене, за кои грешки точно се извинихте, бихте ли ги посочили в прав текст?

За мен най-важното не е онова, което е минало, а това, което предстои. Аз бях избрана, за да върна доверието на хората, да начертая ясна линия за бъдещото развитие на партията и най-важно да очертая програмните намерения на СДС.

Днес бяха публикувани най-вероятните резултати от изборите за европейски парламент и аз, като бивш външен министър и зам.-председател на ЕНП, мога да кажа, че тези избори показват определено преимущество на десницата. Те поставят актуалната тема не само за европейската идентичност на България, но и за ролята на десницата в утвърждаването на новия модел на политика, близка да хората. Дебатът вече не е стратегически, а тактически как ще влезем в Европейския съюз. Актуални стават средствата, с които да го направим, а това са прозрачността, принципите, чистата държава, постигнатия икономически растеж.

Днес може да има много носители на идеите на ЕС, но вдъхновителят е един и това безспорно е СДС, затова само той може да бъде гарант за принципите, които ще отстоява България в полза на хората.

Тези избори за Европейски парламент показват и нещо друго, което анализаторите извеждат на преден ред - че партиите, които са на власт и управляват, губят. Тоест не печелят доверието на хората. Това трябва да е проблем, който да интересува сега управляващото мнозинство - НДСВ и ДПС. СДС не участва в управлението на държавата, за да се вълнува от подобна равносметка.

Във всички случаи обаче онова, което предстои, изисква огромна енергия и много сериозен потенциал и затова за СДС програмата, с която ще се яви на изборите, ще бъде най-сериозната заявка. Обединение на десницата може да стане само около програмните намерения и около десен проект за решаването на проблемите в България, а не около една или друга личност.

Може би СДС трябва да се вълнува от публикации в европейските вестници, които твърдят, че колкото повече правомощия има парламентът в Страсбург, толкова по-слаб е интереса на избирателите. Това несъмнено ще дойде и до нашите избиратели. Дали ще бъдат мобилизирани тези избиратели?

Определено вярвам в парламентарната демокрация и смятам, че партиите с всичките си минуси са гарантите на това, че обществото няма да се люшне към носталгия и силна ръка и към някои от другите отживели форми на управление в една държава. В този смисъл амбицията не е в това да бъдат заличени фактите и формалния политически живот - амбиция, с която дойде на власт новото мнозинство, а колкото до това партиите да бъдат ефективни и да задават актуалния дневен ред на обществото и да помагат за решението на проблемите. Хората ще припознаят в партиите и политическите лидери своите мандатоносители само тогава, когато те наистина изпълнят дълга по отношение на гласуваното им доверие.

Може ли да коментирате това, което е казал Димитър Абаджиев по повод на Вашите думи, а то е, че Вие имате лични мотиви да изкажете тези извинения. Така ли е и какви са тези лични мотиви?

Явно това засегна много хора, но аз не съм от политиците, които смятат, че когато са свършили нещо в своето професионално израстване, то никога не е погрешно. Усещането за безпогрешност винаги се увенчава с лош резултат. В този смисъл прочита на управлението и изводите, до които ние стигнахме, ще бъде много сериозен аргумент в полза на новата заявка, която СДС направи. Защото днес се говори за фасадна демокрация в някои от кръговете на десницата. Аз искам да кажа, че фасадната демокрация е по-скоро следствие. Причината за нея е декомунизацията. Ние трябва да наричаме нещата с истинските им имена. Търсенето на други обяснения и начините да прикрием личната отговорност не носи нищо добро.

Дали това извинение, което правите, е мост за обединение с партията на Иван Костов? Беше казано ясно, че това е една от темите, по които може да има обединение в дясното, ако има такова?

Ако следваме интерпретацията, която Вие правите, би могло да се направи и подобен извод. Аз не случайно започнах с думите, че се гордея с това, че съм била част от това правителство и в СДС има хора, които са част от това правителство - и г-н Кисьов, и г-н Иванов, и Емануил Йорданов. Всички ние сме били част от това, което направи правителството.

*Пълният текст на интервюто на Надежда Михайлова пред БНР е предоставен от пресцентъра на СДС; заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.