Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милко Ковачев:Не сме обещавали на "Джейлан" да посочи наследника си в "Горна Арда"",N

0 коментара

Министърът на енергетиката Милко Ковачев отрече общото събрание на ХЕК "Горна Арда" да е решило, че турската "Джейлан холдинг" ще посочи наследника си в проекта.

На пресконференция в Министерски съвет министърът каза: "Няма такова решение, става въпрос за едни взаимни отношения. Тъй като има мнение и от двете страни за непокриване на взаимните отговорности, се е взело решение в кратък срок от време това да бъде анализирано и да бъдат представени съответните доводи от страните". Министърът обаче отказа да конкретизира какви са българските претенции към "Джейлан", както и какви са претенциите на турския холдинг към София.

Милко Ковачев заяви също, че публикациите в медиите, че министерството му не подкрепя проекта, не отговарят на истината.

Пред журналисти министърът говори и за срещата между Гюнтер Ферхойген и Соломон Паси, една от основните теми на която бе АЕЦ "Козлодуй" и на която присъства и Ковачев.

Според Милко Ковачев въпросът за спирането на малките блокове в АЕЦ "Козлодуй" не произтича от преговорите ни с Европейската комисия, а е част от решение на ЕС за поддържане на най-високи стандарти за ядрена безопасност в страните-кандидатки.

На срещата в Брюксел е станало ясно, че вече значително са променени предпоставките, на основата на които през 1992 г. е взето решението на Г-7, че съществуват ядрени блокове, които не подлежат на подобрения при разумни разходи. Промяната се доказвала и от заключенията на втория доклад по ядрената безопасност, представен от България през тази седмица във Виена. Запитан за кои блокове се отнася промяната в позицията, тоест за кой тип ядрени реактори може да се каже, че вече могат да бъдат подобрени с разумни разходи, Ковачев посочи реакторите тип ВВЕР, каквито са и четирите малки блока в АЕЦ "Козлодуй".

Пред еврокомисарят по разширяването Ферхойген българската страна е заявила желанието си да бъде третирана равнопоставено с другите кандидатки за ЕС. Ковачев припомни, че когато през 1999 г. са подписани споразумения с България, Словакия и Литва, и трите страни са поели ангажименти за по-ранно затваряне на някои блокове.

Към днешна дата Словакия и Литва са в първата група, които ще станат членки на ЕС през 2004 г. Те имат преходен период за спиране на реакторите, като например тези в словашката централа в Бухонице ще бъдат спрени през 2006 и 2008 година. Министърът заяви, че нашите блокове 3 и 4 по нищо не отстъпват като безопасност от блоковете в Бухонице.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.