Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мина на Ковачки ще произвежда ток от слънце

4 коментара

Въглищната мина "Черно Море” край Бургас, собственост на бизнесмена Христо Ковачки, е започнала да произвежда електроенергия от слънце, засега експериментално, за собствени нужди, но с опцция за изграждане на собствена фотоволтаична централа. Това съобщиха в понеделник от дружеството, което е инсталирало слънчеви колектори върху една от промишлените си гради на територията на мината.

Панелите заемат площ от 80 кв. м. "Ако експериментът ни се окаже успешен, ще можем да произвеждаме поне 300 Kw от слънцето”, посочва директорът на мината Ангел Ангелов. Съществува технологична възможност площта на слънчевите панели да нарасне до 4 дка и така дружеството, което притежава и ТЕЦ "Сливен", да намали дела на вредните въглеродни емисии, излъчвани от работата на мината и централата.

Документите за новите енергомощности на въгледобивното предпиятие са внесени преди шест месеца в EVN, която снабдява Бургаска област с електроенергия, но все още няма договор за производство и продажба, посочват от "Черно море".

EVN от своя страна се оплакват, че по закон са длъжни да присъединяват всички мощности на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), но в същото време Държавната комисия за енергийно и водно регулиране не им одобрява достатъчно инвестиции за изграждането на мрежата до съответните вятърни или слънчеви централи и те не разполагат с необходимите средства.

От фирмата на Ковачки също се оплакаха, че държавата не отпуска никакво финансиране за инвестиции във ВЕИ, въпреки ангажимента пред Брюксел за достигане на дял от 20 на сто екоенергия в общото потребление до 2020 г.

"У нас не се предвиждат никакви помощи и не се привличат европари за внедряване на ВЕИ, докато в съседна Гърция, например, при инвестиции във фотоволтаична електроцентрала държавата отпуска съфинансиране в размер на 70% от общата цена", посочват от мината. От там допълват, че държавата не само не помага, но и създава спънки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. NE NAM
    #5

    !

  2. Al
    #3

    А когато няма слънце, може да се използва светлината от запаления газ гризу за работа на фотоелектричната инсталация.Ако няма гризу,ще се използва биогаз от тоалетните.

  3. Фаетон
    #2

    Малко технически данни за проблема. При настоящото състояние на гаци технология 1 м2 с конвертирането на правия ток до променлив-220 в струва окоmо US$/m2 600-1000. С други думи инсталацията струва около US$ 50-80 000. При теоретична мощност на отдаване 100 вата/м2 подаваната мощност за консумация в слънчевата част на деня е макс. 8 кВата. При теоритичен срок за използване 25 год - 2000 слънчеви часове за година имаме експлоатация 50 000 часа.Тогава общо произведената ел енергия ще бъде 400 000 кВат/час,

  4. Дядо
    #1

    Това съобщение ми прилича повече на платена рекламна статия. Купил Ковачки от Япония (дори това не се споменава тук) няколко елемента и вече навсякъде по пресата - шум до небесата. Този фокусник, докато ни взема акъла (ако не на нас, поне на недоучилите журналистки) какви ли ги върши междувременно "на тъмно"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.