Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минимален напредък на страната ни в икономическата свобода

14 коментара

България е направила минимална крачка в подобряването на икономическата свобода и от 70-то място през 2003 г. се е придвижила на 68-мо през 2004 г. Това показва анализът за България в тазгодишния доклад на канадския институт “Фрейзър” за икономическата свобода в 130 страни в света, изготвен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Данни от анализа представи в четвъртък директорът на института Красен Станчев.  

Индексът на икономическата свобода се измерва въз основата на 5 показателя – т.нар. размер (намеса) на правителството, законодателна структура и защита на правата на собственост, достъп до сигурни пари, свобода на международната търговия, регулиране на труда, кредита и бизнеса. В два от трите показателя – в законодателната структура и в достъпа до сигурни пари - България бележи слабо отстъпление, а в останалите три – минимално подобрение. Това показва, че като цяло в страната ни не са извършени радикални реформи през 2004 г., които значително да подобрят икономическите ѝ показатели, пише в анализа.

Така България се подрежда с обща оценка от 6,3 по десетобалната система на 68-мо място наред със страни като Гана, Белиз, Кения, Филипините и Тунис. Всеки показател също е мерен по десетобалната система, като най-високи стойности за България той има за достъпа до сигурни пари заради валутния борд (8,7 за 2004 г. при 8,8 за 2003 г.). Сравнително ниската оценка за регулирането на труда, кредита и бизнеса (6,2 за 2004 г. при 6,0 за 2003 г.) анализаторите обясняват със съществуването на минимална работна заплата и малката ѝ разлика със средната работна заплата.   

Страната ни е с 20 места по-назад от новоприетата в ЕС Полша, която е последна сред десетте нови членки на общността. Ако може да служи за утешение, Румъния е на 95-то място заради лошата парична политика и високата инфлация.

Следствието от сравнително ниската степен на свобода е по-бавният икономически растеж и съответно бавното нарастване на доходите, което за България ще продължи с по-ниски темпове от тези в новоприсъединените страни в ЕС и от старите членки на общността в периода между 70-те и 90-те години на 20-ти век.

Според авторите на доклада за България минималната работна заплата е силно негативен фактор за икономическата свобода, особено когато тя е над 80% от средната. Наличието на задължителна военна служба и намесата на държавата при отношенията назначаване-уволняване са допълнителни отрицателни фактори за този показател, коментираха от ИПИ. Оттам прогнозират, че България ще подобри показателя за  регулирането на труда след вече предприетите мерки за ограничаване на срока за получаване на социалните помощи и премахването на задължителната военна служба.

Високото общо данъчно бреме за бизнеса и гражданите прави ниска оценката по показателя "размер на правителството", която е 4,5 за 2004 г. при 4,4 за предходната, коментираха от И.П.И. Те уточниха, че този показател включва данъчната политика. Според експертите липсата на безпристрастност на съдилищата е причина за недобрата оценка за законодателна структура и защита на правата на собственост (4,6 за 2004 г. при 4,7 за 2003 г.).

Докладът тази година включва и изследване за влиянието на чуждестранната помощ върху икономическия растеж. Изводите от изследването са, че чуждестранната помощ няма никакво положително въздействие върху икономическия растеж в най-бедните държави, докато най-голямо въздействие има икономическата свобода. Експертите от ИПИ правят тази констатация във връзка с очакванията от вливането на евросредства в българската икономика.

Изследванията на института “Фрайзър” и в частност на ИПИ се допълват добре с резултатите от проучване на базата на 10 критерии на Световната банка за условията за правене на бизнес, огласени в сряда. Според тях от 175 страни в света България се намира на 54-то място през 2006 г. в сравнение с 59-то през миналата. Сред критериите за определяне на условията за бизнес са лицензионните режими, регистрирането на собственост, достъпът до кредити, защитата на инвеститорите и други.

Световната банка сочи като най-добро място за правене на бизнес Сингапур, следван от Нова Зеландия и САЩ. Нататък в челната десятка са Канада, Хонконг, Великобритания, Дания, Австралия, Норвегия и Ирландия

Китай се е изкачил от 108-мо място на 93-то, Германия е21-ва, Франция - 35-та, Италия - 82-ра.

Десетте страни, извършили най-много реформи с цел облекчаване на бизнеса на фирмите са: Грузия, Румъния, Мексико, Китай, Перу, Франция, Хърватия, Гватемала, Гана и Танзания.  

Тринадесет други страни - Армения, Австралия, България,Чехия, Салвадор, Индия, Израел, Латвия, Литва, Мароко, Никарагуа, Нигерия и Руанда - са предприели три или повече реформи за подобряване на бизнес средата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bezkompromisen
    #15

    NA KOI ROB MU E DADENA SVOBODA?DORI I IKONOMICHESKA?ROBAT TRIABVA DA SI YA VZEME TAZI SVOBODA... A TOVA NE STAVA S GLASUVANE ZA "MIRIZMITE" (BOKLUKA, GOVNOTO I KENEFA).

  2. САМО БСП
    #14

    .

  3. лимпида
    #13

    а има ли хора, които смята, че ние ще се качим от последно място по доходи поне два реда по-нагоре?

  4. Eна
    #12

    за по-високо облагане на населението с най-високо доходи, и този минимален напредък ще бъде зачеркнат.

  5. Stefan
    #11

    Sergej4o dali moze da proymee dolnoto? Ili 6te sarba poparata kato Zhan4o?Докладът тази година включва и изследване за влиянието на чуждестранната помощ върху икономическия растеж. Изводите от изследването са, че чуждестранната помощ няма никакво положително въздействие върху икономическия растеж в най-бедните държави, докато най-голямо въздействие има икономическата свобода. Експертите от ИПИ правят тази констатация във връзка с очакванията от вливането на евросредства в българската икономика.

  6. kashaia
    #10

    Да верваме ли?

  7. Ризо
    #9

    Голяма работа какво бил написал някой си, тия изследвания нямат особена стойност и са само приблизителен ориентир. Все пак на 68-70 място от над 200 държави не е толкова зле. А ако са включили военната служба като фактор явно не са наред с методологията (а както знаем тя ще отпадне от по-догодина).

  8. Canada Dry
    #8

    ...много благи ЛОКУМИ, а иначе то си е свикнало да бъде най-бедното и подритвано в Европа та не му прави впечатление!

  9. Todd
    #7

    Za kakav rast stava duma. Ako govorim za rast na tzenata na electoenergiata i parnoto, to progresa e ubiistven. Zashto gi tarpite "MILI HORA? Zashto pozvoliavate da vi ograbvat i se postaviate v pozitziata na ROBI. Izlezte na ulitzata i gi pometete. Togava shte vidite kolko struva toka. No nali ste postkomunisticheska sgan s robski dushi, prodaljavaite da glasuvate za liubimite vi komunisti i si teglete tegloto.

  10. marconi
    #6

    това въобще не е вярно.според изследване на световната банка България е на 54 място.виж тук:http://www.doingbusiness.org/EconomyRankings/Default.aspx?direction=asc&sort=1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.