Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минималната заплата остава проблем пред споразумението с МВФ

0 коментара

Ако правителството реализира плановете си да увеличи догодина с 25% минималната работна заплата, това със сигурност ще се отрази на предпазното споразумение между България и МВФ. Това заяви в петък от Вашингтон ръководителят на мисията на фонда за България Ханс Фликеншийлд пред Дарик радио.

Фликеншийлд потвърди, че срещите с финансовия министър Милен Велчев по време на годишната среща на Световната банка и МВФ не са променили отрицателното мнение на фонда по обещаното от НДСВ увеличение.

"Нашата позиция е ясна. Смятаме, че увеличение от 25 % наведнъж е прекалено много. Бихме искали да продължим да обсъждаме с правителството алтернативни мерки. При наличието на определена гъвкавост, бихме могли да се споразумеем и по този въпрос", каза ръководителят на мисията за България.

Той подчерта, че редовната мисия на МВФ ще дойде в България в началото на декември, преди окончателното гласуване на закона за държавния бюджет 2005 в парламента.

Фликеншийлд отхвърли и версията, че МВФ се е съгласил с доводите на Велчев за възможността още сега българското правителство да разхлаби фискалната дисциплина, предварително договорена с фонда.

В края на пролетта кабинетът се договори с фонда да изхарчи допълнително 1% от Брутния вътрешен продукт над разходите, заложени в бюджета. Сега правителството излезе с нови искания, които заедно с вече договореното и пренасочването на средства от спестени лихви и нереализирани капиталови проекти в други сфери ще достигнат около 2% от БВП.

Ръководителят на МВФ мисията подчерта, че неочаквано добрите резултати в намалението на дефицита по текущата сметка през юли трябва да се превърнат в тенденция, преди да се предприемат подобни действия.

"Това, за което се договорихме, е да следим внимателно развитието на нещата през следващите два месеца и да преразгледаме ситуацията през декември. Тогава ще решим какво да правим, защото българският финансов министър донесе във Вашингтон новината, че текущата сметка по балансовите плащания се е подобрила драстично и неочаквано през юли. Но искаме да разберем дали тази тенденция ще остане, преди да предприемем по-нататъшни мерки", каза Фликеншийлд.

На въпрос какво ще стане, ако правителството не следва препоръките на фонда и изхарчи, както е решило, парите от излишъка, отговорът на Фликеншийлд бе: "...може да се очаква, че тези допълнителни харчове ще окажат натиск върху цените и баланса на плащанията".

Според прогнозите на фонда, след излишъка от 2.5% от БВП през първата половина на тази година, през вторите шест месеца тенденцията ще се обърне и се очаква дефицит от 1% от БВП.

МВФ очаква държавата да не дава гаранции за АЕЦ "Белене"

МВФ съветва ако изпълнението на проекта за АЕЦ "Белене" започне, това да се отрази минимално върху държавните финанси. "Доколкото "Белене" е привлекателно икономическо предложение, очаквам частният сектор да може да поеме проекта без държавни средства и гаранции", заяви Ханс Фликеншийлд, подчертавайки, че контролът и регулацията на ядрения сектор остава грижа на държавата. Според проекта на енергийното министерство, АЕЦ "Белене" би трябвало да се превърне в смесено държавно-частно предприятие.

Като предпоставки за договарянето на по-мека фискална политика за 2005 г., ръководителят на МВФ мисията посочи забавяне на кредитната експанзия и подобряване на външната среда.

Първото до момента не се е случило, като за юли БНБ отчете пореден ръст на отпуснатите банкови кредити.

Според прогнозите на МВФ обаче външните обстоятелства се подобряват, "а ако това е вярно, може би ще се договорим за по-мека фискална политика от тази през 2004 г. Това обаче ще обсъдим по време на следващата мисия на фонда в България през декември", каза Фликеншийлд.

По думите му, дискусиите между правителството и фонда през декември ще бъдат фокусирани основно върху фискалната политика и върху минималната работна заплата. "Ще фокусираме вниманието си върху структурните реформи, които предстоят. Ще трябва да постигнем съгласие по нов политически меморандум за календарната 2005 г., както и за критериите по изпълнението му за първата половина на годината".

Фликеншийлд отказа да се ангажира предварително с определени параметри, тъй като това в голяма степен зависи от икономическите фактори от следващите няколко месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.